Судове рішення #14894066


ц


ПОСТАНОВА

Іменем України


18 лютого 2011 року     Справа № 2а-9143/09/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя     Букіна Л.Є.

при секретарі судового засідання   Бердник С.О.,

за участю

представника позивача:    Бовкун В.К., 

представника відповідача:   Парфенюк І.П., 

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративний позов Приватного підприємства Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офісдо Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області про визнання недійсним рішення, -

ВСТАНОВИВ:


Приватне підприємство Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офіс13.07.2009 року звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області з позовними вимогами про визнання недійсним рішення № 179 від 23.06.2009 року.

В обґрунтування позову зазначено, що на підставі акту перевірки від 15 червня 2009 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Дніпропетровській області до позивача було застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, про що прийнято рішення № 179 від 23 червня 2009 року щодо стягнення з позивача фінансових санкцій у вигляді сплати в дохід державного бюджету 18 434,24 грн. та штрафу у сумі 36 868,48 грн. Із зазначеним рішенням позивач не згоден, вважає його необґрунтованим та неправомірним, оскільки перевіряючим не були враховано всі обставини господарської діяльності підприємства, тому дії Приватного підприємства Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офісє правомірними.

У судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник Відповідача просив у задоволенні позову частково відмовити, представник відповідача надав заяву про часткове визнання позву в частині стягнення 6869,34 грн. В обґрунтування заперечень в іншій частині позовних вимог зазначив, що в ході проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами в Дніпропетровській області перевірки Приватного підприємства Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офісвставлено необґрунтоване нарахування пені за несвоєчасне внесення плати, завищення тарифу з вивезення твердих побутових відходів та необґрунтоване передвчасне введення в дію нових тарифів, що є порушенням вимог Закону України Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги, Закону України Про житлово-комунальні послуги, ст. 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україніта рішення Виконкому Дніпропетровської міської ради від 25.02.2008 року № 440.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи із наступного.

Статтею 6 Закону України Про ціни та ціноутвореннявстановлено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Відповідно до статті 7 зазначеного закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Статтею 8 названого Закону передбачено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Відповідно до ч.3 статті 9 Закону України Про ціни і ціноутворенняціни і тарифи на житлово-комунальні послуги (в тому числі на електроенергію і природний газ для комунально-побутових потреб населення України), послуги громадського транспорту і зв'язку встановлюються Кабінетом Міністрів України за погодженням з Верховною Радою України. Аналогічна норма передбачена статтею 31 Закону України Про житлово-комунальні послуги, яка встановлює, що порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої групи визначає Кабінет Міністрів України.

Механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають зазначені послуги визначено Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 560.

Згідно до ч.1 статті 13 Закону України Про ціни і ціноутворення, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Державна інспекція з контролю за цінами в Дніпропетровській області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй, основними завданнями якої є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України Питання Державної інспекції з контролю за цінамивід 13.12.2000 р. № 1819 завданням Держцінінспекції з контролю за цінами є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів). Відповідно до покладених на неї завдань Держцінінспекція у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування; вживає відповідно до законодавства заходів за порушення суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами.

Судом встановлено, що Приватне підприємство Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офісє юридичною особою, має самостійний баланс, поточні та інші рахунки в установах банків, печатку та штамп зі своєю назвою. Підприємство засновано з метою здійснення підприємницької та іншої не забороненою чинним законодавством України господарської діяльності.

Відповідно до договору № 02/03-08 від 01.03.2008 року ЗАТ Містобудівник-Дніпроза актом приймання-передачі передав будинок по пр.Миру, 7 в м.Дніпропетровську на баланс ПП Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офісдля обслуговування та утримання будинку та прибудинкової території.

На виконання вимоги Прокуратури Індустріального району м. Дніпропетровська від 21.04.2009 року № 262р, програми перевірки з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні плати за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій на ПП Бюро сучасних технологій Європа Центрвідповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 12.07.2005 року та на підставі посвідчення від 12 травня 2009 року, виданого держінспекцією цін в Дніпропетровській області головному держінспектору Любинецькій Ю.В., з 13.05.2009 року по 15.06.2009 року проведена позапланова перевірка Приватного підприємства Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офісз приводу додержання державної дисципліни цін відповідно до вимог Закону України Про житлово-комунальні послугиза період з 01.05.2008 року по 01.05.2009 року.

За результатами перевірки складено відповідний акт від 15.06.2009 року. У ході перевірки підприємства було встановлено необґрунтоване нарахування пені за несвоєчасне внесення плати (сплачено мешканцями 16076,05 грн.), завищення тарифу з вивезення твердих побутових відходів (на суму 3996,72 грн.) та необґрунтоване передвчасне введення в дію нових тарифів на суму 11092,8 грн., на яку підприємство повинно провести перерахунок зі споживачами.

Відповідно до ст. 14 Закону України Про ціни і ціноутвореннявся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Згідно з п. 6 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі.

За результатами перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Дніпропетровській області прийнято рішення від 23.06.2009 року № 179 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого належить вилучити у Позивача в дохід державного бюджету 55 302, 72 грн., а також припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін від 15.06.2009 року №510.

Судом не беруться до уваги твердження представника позивача щодо відсутності порушень за передвчасне введення в дію нових тарифів, оскільки за зазначене порушення винесено припис, який позивачем не оскаржуються, а предметом спору є рішення від 23.06.2009 року № 179.

Перевіркою встановлено, що мешканці будинку сплачують за послуги з вивезення та утилізації твердих побутових відходів 0,1694 грн. м2. У ході перевірки було проведено порівняльний аналіз фактичного надання послуг та отриманої виручки за послугу з вивезення твердих побутових відходів, яким встановлено, що фактичні витрати з вивезення твердих побутових відходів склали 10 751, 65 грн., що підтверджується актами про фактичне виконання робіт, проте нараховане за тарифом 14 748, 37 грн., тобто має місце факт надання послуги не в повному обсязі на суму 3 996, 72 грн. з ПДВ (або 2747,75 грн. без ПДВ).

Перевіркою фактичних нарахувань встановлено, що з квітня по листопад 2008 року в порушення Закону України Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послугимешканцям, які мали заборгованість по сплаті за послуги нараховувалась пеня. За період, що перевірявся, мешканцями будинку по проспекту Миру, 7 в м. Дніпропетровську була нарахована пеня в сумі 19 508, 59 грн. з ПДВ, що підтверджується довідкою підприємства, наданої під час проведення перевірки (а.с.128).

Оскільки, в ході перевірки підприємством не надані документи, що підтверджують фактичну сплату нарахованої пені, тому, суму фактичної сплати обраховано виходячи з питомої ваги, яку займають нарахування пені в загальній сумі нарахувань.

Перевіркою встановлено, що за період з 01.05.2008 року по 01.05.2009 року було нараховане до сплати за послуги з утримання будинку та прибудинкової території 185 618, 05 грн., а також пені у розмірі 19 508, 59 грн. (або 10,5 %), фактично сплачено 159567,6 грн. Тому, зі сплаченої суми за той же період –153 105, 28 грн., за пеню сплачено 16 076, 05 грн. з ПДВ (або 13396,71 грн. без ПДВ).

Судом не беруться до уваги твердження представника позивача, що пеня фактично не була сплачена, оскільки до перевірки надано довідку, у якому підприємство самостійно зазначило, що пеня нараховувалась та сплачувалась мешканцями будинку. Інших документів під час проведення перевірки надано не було.

Таким чином, як встановлено у ході перевірки мешканцями будинку сплачено пені у розмірі 16076,05 грн. з ПДВ (або 13396,71 грн. без ПДВ), а також завищено тариф з вивезення твердих побутових відходів у розмірі 3996,72 грн. з ПДВ (або 2747,75 грн. без ПДВ), відповідно підлягають вилученню із державного бюджету 16 144,46 грн. (13396,71 грн. + 2747,75 грн.).

Сума економічних санкцій відповідно до рішення від 23.06.2009 року № 179 складається з суми необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 18 434, 24 грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки 36 868, 48 грн., який нараховується згідно п.1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами № 298/519 від 03.12.2001 року.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Дніпропетровській області 18.02.2011 року суду надано заяву про часткове визнання позову у сумі 6 869, 34 грн. у зв’язку з тим, що в акті перевірки, і відповідно в рішенні про застосування економічних санкцій було допущено технічну помилку, оскільки сума необґрунтовано отриманої виручки становить 16 144, 46 грн., тому відповідно штрафні санкції складають 32 288, 92 грн., усього сума економічних санкцій складає 48 433, 38 грн.

Судом не береться до уваги твердження представника позивача, що відповідачем неправомірно застосовуються до позивача вимоги статті 14 Закону України Про ціни і ціноутворення, оскільки дія цієї норми діють не лише щодо підприємств, що використовують в процесі діяльності кошти Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій, а зазначена норма Закону дії щодо всіх підприємств та організацій, які отримали виручку в результаті порушення державної дисципліни цін.

Відповідно до положень статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін прийнято в порядку та в спосіб, передбачений чинним законодавством та враховуючи, що відповідачем позов визнано в частині 6 869,34 грн., позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офісзадовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області від 23.06.2009 року №179 в частині вилучення у Приватного підприємства Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офісу дохід державного бюджету суми економічних санкцій у розмірі 6 869,34 грн. (шість тисяч вісімсот шістдесят дев’ять гривень 34 коп.), в частині вилучення у Приватного підприємства Бюро сучасних технологій Європа Центр. Головний офісу дохід державного бюджету суми економічних санкцій у розмірі 48 433,38 грн. (сорок вісім тисяч чотириста тридцять три грн. 38 коп.) - залишити без змін.

В іншій частині позовних вимог –відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження –з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Постанова складена у повному обсязі 23.02.2011 р.


Головуючий суддя      Л.Є. Букіна

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація