УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-20632/11 Головуючий в 1 інстанції
Категорія № 10.3 ( 1 ) Шевченко О.В.
Доповідач – Барильська А.П.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2011 року коллегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді – Барильської А.П.,
суддів – Карнаух В.В., Ляховської І.Є.
при секретарі Євтодій К.С.,
за участю: позивача - ОСОБА_2, та її представника ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області на постанову Широківського районного суду Дніпропетровської області від 29 березня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
У січні 2007 року позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом та просила суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Широківському районі Дніпропетровської області ( надалі – УПФУ), щодо вилучення із складу заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_2 20 відсотків винагороди за вислугу років та повної суми матеріальної допомоги; зобов’язати УПФУ здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця, починаючи з 24 серпня 2006 року, з урахуванням у складі заробітної плати винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, та повної суми матеріальної допомоги, з яких справляються страхові внески на державне пенсійне страхування і усунути допущені порушення.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилалася на те, що станом на 24 серпня 2006 року відповідачем їй призначена пенсія у розмірі 2400.84 грн. Листом від 05.12.2006 року відповідач повідомив позивача, що з її пенсії буде вираховуватися 965.43грн., у зв’язку з тим, що при призначенні їй пенсії, помилково була врахована у складі заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення та 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання.
Протокольним рішенням комісії від 25 грудня 2006 року позивачу у задоволені заяви щодо перерахунку пенсії відмовлено. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки позивач, працюючи на державній службі, отримувала надбавку за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, з якої нараховувався збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Матеріальна допомога також входить в структуру заробітної плати, оскільки має систематичний характер та відноситься до фонду оплати праці у вигляді інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Постановою Широківського районного суду Дніпропетровської області від 29 березня 2007 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії УПФУ щодо вилучення із складу заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_2 20% винагороди за вислугу років та повної суми матеріальної допомоги. Зобов’язано УПФУ здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця, починаючи з 24 серпня 2006 року, з урахуванням у складі заробітної плати винагороди за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та повної суми матеріальної допомоги, з яких справлялися страхові внески на державне пенсійне страхування. Стягнуто з Державного бюджету на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 3.40 грн.. Зобов’язано УДК у Дніпропетровській області повернути ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 5.10 грн. та витрати на інформаційно – технічне забезпечення розгляду справи в сумі 7.50 грн..
В апеляційній скарзі відповідач УПФУ ставить питання про скасування постанови суду та ухвалення нової про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема: суд не врахував, що станом на 24.08.2006 року, згідно з записами у трудовій книжці, стаж державної служби позивача становив 11 років 7місяців 5 днів, у зв’язку з чим надбавка за вислугу років позивача повинна складати 20%; Суд безпідставно послався на Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання. Крім того, суд не врахував, що такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому не враховуються для обчислення пенсії.
В запереченнях на апеляційну скаргу позивач ОСОБА_2 просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - без змін, як законну та обґрунтовану на її думку.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу наказом № 33-о від 21.06.2004 року присвоєно з 21.06.2004 року спеціальне звання – радник податкової служби 3 рангу.
Наказом № 23-о від 22.05.2006 року позивача переведено на посаду заступника начальника відділу контрольно – перевірочної роботи Криворізької міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області.
Наказом № 41-о від 23.08.2006 року позивача звільнено за ст. 38 КЗпП України у зв’язку з виходом на пенсію з 23.08.2006 року.
З 24.08.2006 року позивачу призначена пенсія за віком, як державному службовцю, згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 2400.84грн.
Відповідач УПФУ листом від 05.12.2006 року № П-12 повідомив позивача про вирахування з її пенсії 965.43грн. через помилкове врахування у склад заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення.
08.12.2006 року позивач звернулася до УПФУ з питання перерахунку пенсії.
Протокольним рішенням від 25.12.2006 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в заробіток для обчислення пенсії, та визнано вірним встановлення 20% розмір щомісячної надбавки за вислугу років.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з доведеності неправомірних дій відповідача УПФУ щодо вилучення із складу заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_2 20% винагороди за вислугу років та повної суми матеріальної допомоги та зобов’язав УПФУ здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця, починаючи з 24 серпня 2006 року, з урахуванням зазначеного відсотка винагороди та повної суми матеріальної допомоги .
Колегія суддів погоджується з зазначеним висновком суду з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16.12.1993 року, з подальшими змінами, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу, зокрема: для жінок – не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби – не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Державним службовцям пенсія виплачується у повному розмірі незалежно від сум їх заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки та на соціально – побутові потреби, доплати за спеціальні звання не увійшли до переліку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 1998 року № 697 Про затвердження Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії.
Згідно положень ст. 33 Закону України «Про державну службу» та положень Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у розмірах: понад 3 роки – 10, понад 5 років – 15, понад 10 років – 20, понад 15 років – 25, понад 20 років – 30, понад 25 років – 40 відсотків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.1 вступної частини Постанови Кабінету Міністрів України № 1049 від 20.12.1993 року «Про надбавки за вислугу років для працівників органів виконавчої влади», затверджено Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади. Це Положення не поширюється на службових осіб митних органів, працівників контрольно- ревізійної служби, податкової служби та інших органів, а також військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, для яких установлено інші умови і порядок виплати надбавок за вислугу років.
Відповідно до п.п.1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 12.09.1997 року «Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається стаж роботи в органах державної податкової служби, на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року: на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів – програмістів, інженерів – системотехніків, інженерів – електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду. Винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання у таких розмірах: зокрема: від 20років до 25 років -35%, від 25 років – 40%.
Протоколом № 1 від 20.07.2001 року засідання постійно діючої комісії по встановленню стажу роботи для виплати винагороди за вислугу років працівникам Криворізької МДПІ ОСОБА_2 був визначений стаж роботи, який дає право на виплату винагороди за вислугу років 26 років 08 місяців 24 дні та визначений розмір винагороди за вислугу років – 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання. Наказом № 2-0 від 10.01.2006 року затверджено обчислений стаж роботи позивача згідно з протоколом від 11 січня 2006 року.
Таким чином, судом правильно встановлено, що розмір винагороди за вислугу років позивачці складає 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання.
У зв’язку з чим, доводи апеляційної скарги в цій частині є безпідставними і спростовуються матеріалами справи та висновками суду.
Крім того, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо необхідності зарахування до середнього заробітку позивача при призначенні пенсії за віком, як державного службовця, матеріальної допомоги на оздоровлення, оскільки відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці. Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок ( окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата – це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством: премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До заохочувальних або компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
З огляду на аналіз зазначеної норми закону та положень ст. 33 Закону України «Про державну службу», такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення відносяться до фонду заробітної плати у вигляді інших заохочувальних і компенсаційних виплат, має системний характер, тому УПФУ неправомірно не врахував їх до середнього заробітку для обчислення позивачу пенсії за віком, як державному службовцю.
Доводи апеляційної скарги щодо безпідставного включення матеріальної допомоги до складу заробітної плати для визначення розміру пенсії позивача колегія суддів не може взяти до уваги, оскільки вони не ґрунтуються на законі.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що постанова суду відповідає вимогам матеріального та процесуального права, у зв’язку з чим апеляційна скарга повинна бути залишена без задоволення, а постанова- без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 202, 205, 206 КАС України колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Постанову Широківського районного суду Дніпропетровської області від 29 березня 2007 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Складання постанови в повному обсязі відкладено до 22 березня 2011 року.
Головуючий:
Судді: