УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22а-21401/11 Головуючий в 1 інстанції - Бутенко М.В.
Категорія 10.3. Доповідач – Братіщева Л.А.
У Х В А Л А
Іменем України
23 березня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Братіщевої Л.А.
суддів: Савіної Г.О., Турік В.П.
розглянувши у м. Кривому Розі в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу на постанову Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 28 січня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу про протиправність дій суб,єкта владних повноважень, -
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу про протиправність дій суб,єкта владних повноважень, посилаючись на те, що у січні 2009 року у неї, як працюючого пенсіонера, виникло право на перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі, однак перерахунок був здійснений не із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески у 2008 році, який становить 1573 грн. 99 коп. та передує року перерахунку пенсії, а за показниками середньої заробітної плати працівників за 2007 рік, який становить 1197 грн. 91 коп. На заяву щодо досудового врегулювання спірного питання їй відповідачем відмовлено, тому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 лютого 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати 1573 грн. 99 коп., що передує року перерахунку пенсії і зобов,язати відповідача виплатити суму донарахованої та недоотриманої пенсії починаючи з 01.01.2009р.
Постановою Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 28 січня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені.
В апеляційній скарзі відповідач ставить питання про скасування постанови суду та ухвалення нового судового рішення про відмову в позові посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд безпідставно визнав його дії протиправними та зобов’язав здійснити перерахунок, оскільки ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Але рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до ст. ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконстутиційними, тобто зазначена норма ст. 42 була повернута до редакції, що діяла до прийняття Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», у зв’язку з цим перерахунки пенсій проводились відповідно до пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих громадян».
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, за наявними у справі матеріалами, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу підлягає відхиленню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», продовжує працювати, що дає їй право на перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі.
30 листопада 2009 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі.
З 01 січня 2009 року УПФУ в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу було проведено перерахунок пенсії зі зміною стажу та заробітку, при перерахунку пенсії було використано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні –1197,91грн., тобто, показник за 2007 рік.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач неправомірно перерахував пенсію позивачу з показника заробітної плати за 2007 рік, оскільки застосування такого показника заробітної плати протирічить вимогам ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та вимогам постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи із наступного.
У відповідності з ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року), у разі, якщо пенсіонер після призначення пенсії продовжує працювати, він має право на її перерахунок з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Отже, вказаним Законом передбачено, що право на перерахунок виникає за умови, якщо після призначення пенсії особа відпрацювала не менше двох років.
Згідно з ч.1 ст. 40 названого Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000р., незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000р.
Відповідно п.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись у відповідності до положень ч.4 ст. 42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», чинних на час виникнення спірних правовідносин (з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року).
Оскільки вищевказані статті Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у чинній редакції після рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року, не у повній мірі передбачають порядок проведення перерахунку пенсії на зазначених підставах, суд першої інстанції вірно послався на положення п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року, у якому чітко передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Іншого нормативно-правового акту, який би регулював спірні правовідносини, а саме, визначав порядок проведення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст. 42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на даний час не приймалось.
Вказана Постанова Кабінету Міністрів України чинна і на теперішній час та не протирічить положенням ч.4 ст. 42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що діяли на час виникнення спірних правовідносин.
Доводи відповідача в апеляційній скарзі щодо правомірності його дій відносно перерахунку пенсії позивачу у 2009 році відповідно до п.п.3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року із застосуванням показника заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, тобто у розмірі – 1197,91 грн., колегія суддів вважає безпідставним, оскільки вони протирічать змісту п.п.3 п.11 вищевказаної постанови, де прямо передбачено що заробітна плата обчислюється з урахуванням показника за календарний рік, що передує перерахунку пенсії (розпорядження про перерахунок пенсії прийняте у 2009 році, отже, попереднім роком є 2008 рік).
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що позивач мав право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, у зв’язку з чим, висновок суду першої інстанції про обов’язок відповідача перерахувати позивачу пенсію із застосуванням показника середнього заробітку по Україні, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» – в розмірі 1573,99 грн. є обґрунтованим та вірним.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги правильності висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому апеляційна скарга підлягає відхиленню, а постанова суду – залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 197, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу відхилити.
Постанову Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 28 січня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді: