Справа № 2- 701/07
РІШЕННЯ
іменем України
01 червня 2007 року Антрацитовський міськрайонний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: Тополюк Є.В.
при секретарі: Тимофєєнко Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні горрайсуда м. Антрацита
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ДП «
Антрацит « « Про відшкодування за час затримки розрахункових сум при звільненні та
заробітної плати «, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач знаходився з відповідачем в трудових відносинах з 06.10.1960 року по 23.05.2006 року, де працював у нього на різних роботах. Потім звільнився з посади машиніста підземних установок у зв'язку з виходом на пенсію.
Позивач звернувся в суд з позовом про стягнення з відповідача на його користь 3204, 48 грн. - його середній заробіток за весь період затримки розрахунку при звільнення , а також змінити час його звільнення у трудової книжці на час фактичного розрахунку з ним 03.08.2006 р.
В обґрунтуванні своїх позовних вимог вказав, що при звільненні його з роботи адміністрація відповідача нарахувала йому компенсацію за невикористаний відпусток , тримісячну допомогу відповідно до ст. 44 КЗпП України та Колективного договору у зв'язку з його виходом на пенсію. Всі розрахунки були зроблені ні у травні місяці, коли він був звільнений, а в червні і в липні 2006 року, котрі він отримав у серпні. Він звертався до суду з позовною заявою про поновлення йому строків розрахунку та оплати лікарняного листка , тому що після розрахунку його збив мотоцикл і він тривалий час лікувався у лікарні. Потім він відізвав свій позов , тому що позов може бути розглянутий тільки окремо один від одного. Справа була закрита 28.02.2007 року. Він вважає, що при звільнення відповідач зобов'язаний був на підставі ст. 116 КЗпП України сплатити йому всі суми , які йому належать за законом. Відповідач не зробив це, та нарахував йому розрахункові суми у інший день: за травень-червень у липні та серпні 2006 року, що підтверджується розрахунковими аркушами. Всього йому нарахували за червень 2006 р. - 4331, 85 грн. Цю суму він розподіл на 3 місяця , та отримав 1443, 95 грн. - сума виходячи з мінімальної заробітної плати 237 грн. встановленої державою. Але з 01.10.2006 року підприємство перейшло на мінімальну заробітну плату 262 грн. Тому на момент надання позову відповідач недорахував йому 1602 грн., яку він множить на 2 місяці затримки розрахунку і складає таким чином 3204, 48 грн.
У судовому засідання позивач, та його представник / за довіреністю ОСОБА_2 підтримав свій позов, неодноразово збільшив суму розрахункових сум, посилаючись на те, що відповідно до вимог ст. ст. 95, 116 , 117 КЗпП України , та п.20 Постанови № 13 Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 p., судової практики за такими справами підприємство не правильно нарахувало йому його середній заробіток і тому за затримку розрахункових сум він просить стягнути з відповідача на його користь 35 697, 01 грн. Розрахунки всі він надав суду для перевірки.
Представник відповідача /за довіреністю Бедрицька-Стешенко О.О./ позов визнала частково, та пояснила, що вони визнають , що остаточне розрахувалися з позивачем
03.08.2006 p. і його середньоденний заробіток складає 55, 78 грн. Таким чином, за 5 днів травня 2006 року вони зобов'язані сплатити йому - 278, 90 грн., за 20 днів червня 2006 р.-1115, 60 грн., за 21 день липня 2006 p.- 1171, 38 грн., за 2 дні серпня 2006 р.111, 56 грн., а всього - 2677, 44 грн. Що стосується про зміну дати звільнення позивача, то таких законних підстав вони не бачать. Письмове попередження за 2 тижня про розірвання трудового договору в даному випадку законодавством не передбачено. Також діючим законодавством не передбачено внесення зміни дати звільнення у разі відповідальності за затримку розрахунку при звільненні відповідно до ст. 117 КЗпП України на час фактичного розрахунку з працівником, оскільки це є одним із різновидів матеріальної відповідальності власника перед працівником.
Суд, заслухав пояснення сторін, представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню по наступним підставах:
Позивач дійсно знаходився в трудових відносинах з відповідачем ВП « шахта « Партизанська « ДП «Антрацит « , що підтверджується копією його трудової книжки, а також довідкою, виданої відповідачем на його ім'я про суму розрахункових сум при звільненні , де вказано, що йому нараховане тримісячна допомога у сумі - 3734, 25 грн., компенсація за невикористаний відпусток - 597, 60 грн., які були виплачені позивачу у липні 2006 року, /а.с. 12-14, 17/.
Згідно ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належати йому, проводитися підприємством у день його звільнення не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимог про розрахунок.
У відповідності зі ст. 117 КзпП України у випадку невиплати з вини власника сум у строки, зазначені в ст. 116 КзпП України і при відсутності спору про їх розмір підприємство зобов'язане виплатити працівнику його середній заробіток за весь період затримки по день фактичного розрахунку.
При цьому суд враховує, що згідно ст. 12 Конвенції № 95 Міжнародної Організації Праці про охорону заробітної плати при припиненні дії трудового договору з працівником проводится повний розрахунок з виплатою всієї приналежної йому заробітної плати. Позивач надав суду копію трудової книжки та довідку про вищевказані суми , що дає підставу суду вважати, що свою трудову книжку позивач одержав у відповідача вчасно , а всю приналежну йому заробітну плату відповідач не виплатив йому своєчасно через відсутність коштів. Дану обставину суд не може взяти до уваги як відсутність вини підприємства в затримці виплати розрахункових сум при звільненні .
Відповідно до Постанови КМУ від 08.02.1995 року за № 100 « Про порядок обчислення середньої заробітної плати « при звільненні працівника бухгалтер відповідача зобов'язаний був показати позивачу його середній заробіток, тому що якщо звільнений працівник не отримав своєчасно зазначенні йому суми при звільнені , він має право на стягнення їх у судовому порядку за весь час цієї затримки розрахунку.
Згідно до ст. 27 Закону України « Про оплату праці « від 24.03.1995 р. порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом міністрів України.
Згідно з цим Порядком середня заробітна плата за весь час затримки розрахунку при звільненні обчислюється виходячи з виплат за останні два місяця роботи, що передують події, з якою пов'язана ця виплата, або за фактично відпрацьований час, якщо працівник пропрацював менше двох місяців.
Нарахування виплат, зазначених у п.1 Порядку, які обчислюються із середньомісячного заробітку провадиться шляхом множення середньоденного заробітку на кількість
робочих днів, а у випадках , передбачених законодавством, на кількість календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком / час затримки розрахунку /. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі /календарні / дні на кількість робочих днів , а у випадках, передбачених законом, - на кількість календарних днів. Визначена таким чином середньомісячна заробітна плата є основою для вирахування суми заробітку за час затримки розрахунку.
Крім того, зазначений Порядок передбачає застосування принципу коригування середньої заробітної плати / у випадку підвищення тарифних ставок і посадових окладів тощо / протягом яка розрахункового періоду, так і періоду, коли за працівником зберігається середній заробіток, який полягає у збільшенні заробітної плати за проміжок часу, в якому мало місце підвищення, на коефіцієнт її підвищення , тобто грошовий вираз розміру заробітної плати / тарифної ставки, посадового окладу / множиться на коефіцієнт її підвищення.
На госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їхніх можливостей, тобто на підставі рішення , прийнятого в колективі і зафіксованого в колективному договорі. На підставі відкоригованої таким чином заробітної плати визначається середньоденний заробіток за розрахунковий період і відповідно до кількості днів, які повинні бути оплачені за цим заробітком вираховується сума відповідної виплати.
Судом було перевірено правильність та обґрунтованість обчислення середньої заробітної плати ОСОБА_1 сторонами у справі.
Відповідно даних відповідача позивач за 83 робочих дня має заробітну плату у розмірі 4331, 85 грн., тому на цих даних можливо обчислити середньоденну заробітну плату , яка складає 52, 19 коп./ 4331, 85 грн.: 83 дн. =/ /а.с. З/
Було встановлено, що позивач цю середньоденну заробітну плату мав за станом на червень 2006 року. За період затримки розрахунку до 23.08.2006 р. відповідач при розрахунках враховував мінімальну заробітну плату - 237 грн., а фактично вона складала - за станом на 01.07.2006 р. - 262 грн. /а.с. 24-26/.
На підставі цього середньоденний заробіток позивача підлягає коригуванню за розрахунковий період.
У зв'язку з цим знаходимо коефіцієнт підвищення середньоденного заробітку за вищевказаний період/ до 01.07.2006 р. - 262 :237 = 1, 10548 / Розрахунок середньоденного заробітку за період до 01.07.2006 р. складатиме - 52, 19 грн.х 1, 10548 = 57, 69 грн.. У зв'язку з тим, що сторони не надали суду колективний договір ДП « Антрацит « , та Додаток 24 до Тарифної угоди , суд не може прийняти до уваги розрахунки позивача з урахуванням вищевказаних документів. Суд робить свій розрахунок на підставі наданих сторонами доказів.
У судовому засіданні було встановлено, що позивач не може точніше сказати, коли він отримав остаточні розрахункові суми .Тому суд вважає за необхідне вважати остаточним днем отримання ним розрахункових сум 23.08.2006, про що вказано у банківських документах на його ім'я ./а.с. 34/.
Таким чином, суд вважає, що обчислення суми заробітку за час затримки розрахунку необхідно шляхом множення середньоденного заробітку на кількість календарних днів до 23.08.2006 року включно.
У судовому засіданні було встановлено, що оскільки остаточно підприємство розрахувалося з позивачем 23.08.2006 p., то середньоденний заробіток ОСОБА_1
складає 82, 58 грн. и таким чином відшкодування за час затримки розрахунку складатиме:
· травень 2006 року - 8 календарних днів;
· червень 2006 року - 30 к/днів;
· липень 2006 року - 31 к/д;
· серпень 2006 року - 23 к/д
Всього: 92 дні -час затримки розрахунку .
Таким чином, сума середнього заробітку за весь час затримки розрахунку складатиме
57, 69 грн. х 92 = 5307, 48 грн., яка підлягає стягненню з відповідача на користь
позивачеві.
Що стосується вимог позивача про зміну дати звільнення його у трудовій книжці, то у
даному випадку позивач отримав трудову книжку своєчасно і тому він не має часу
вимушеного прогулу , у зв'язку з чим стягуються суми за весь час затримки видачі
трудової книжки. Відповідач не зобов'язаний надати новий наказ про новий день
звільнення з таких обставин, при яких відсутні правові основи для стягнення середнього
заробітку за час затримки розрахунку при звільненні. Заборгованості по заробітної плати
на час звернення до суду з даним позовом позивач не має.
Суд вважає за необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовій збір у
розмірі 51 грн. та за інформаційне-технічне забезпечення розгляду справи 30 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215, 294 ЦПК України, ст. 27 Закону України " Про оплату праці", ст. 43 Конституції України, ст. ст. 116, 117 КЗпП України , суд -
ВИ РІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ДП « Антрацит « « Про відшкодування за час затримки розрахункових сум при звільненні та заробітної плати «, -задовольнити частково.
Стягнути з ДП « Антрацит « на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки розрахунку по день фактичного розрахунку 23.08.2006 року в сумі 5 307, 48 грн./ п'ять тисяч триста сім грн. 48 коп./.
У задоволенні позивних вимог ОСОБА_1 до ДП « Антрацит « про стягнення заборгованості по заробітної платі та зміни дати звільнення у трудової книжці -відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з ДП « Антрацит « на користь держави судовій збір у розмірі 51 грн. та за інформаційне-технічне забезпечення розгляду справи 30 грн
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Антрацитівский міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
- Номер: 22-ц/773/967/15
- Опис: про стягнення грошової компенсації вартості частки квартири-спільної сумісної власності
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-701/07
- Суд: Апеляційний суд Волинської області
- Суддя: Тополюк Є.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.05.2015
- Дата етапу: 03.06.2015
- Номер: 22-ц/773/1328/16
- Опис: про стягнення грошової компенсації вартості частки у спільній сумісній власності
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-701/07
- Суд: Апеляційний суд Волинської області
- Суддя: Тополюк Є.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.08.2016
- Дата етапу: 23.09.2016
- Номер: 2-701/07
- Опис: про р/шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-701/07
- Суд: Глухівський міськрайонний суд Сумської області
- Суддя: Тополюк Є.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.06.2018
- Дата етапу: 11.06.2018