Справа № 2а-3331/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" квітня 2011 р.
суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Кравченко В.О., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі про зобов”язання провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом у якому просить зобов»язати відповідача, на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період починаючи з 01 червня 2008 року, виходячи з встановленого діючим законодавством розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Вимоги обгрунтовує тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи – учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії та має право на 30% додаткову пенсію відповідно до зазначеного Закону, однак відповідач платиь лише 15%, чим порушує його права.
Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі надало письмові заперечення проти позову.
На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні.
Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що особам, віднесеним до 2 категорії пенсії встановлюються у вигляді державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю.
Відповідно до частини першої статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 2 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, а також з урахуванням рішення Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, починаючи з 01 червня 2008 року відповідачем було порушено право ОСОБА_1 на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Наявність вказаного права у позивача гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України і є визначальною для вирішення питання щодо даного спору.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та п. 15 Положення «Про Пенсійний фонд України», затв. постановою КМУ від 24.10.07 № 1261 - Пенсійний фонд України реалізує свої повноваження через створені у встановленому порядку територіальні управління; рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, прийняття рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 покладено на Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі.
Згідно ч.1 ст. 76 Закону України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку” право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров'ю особи, не обмежується строком давності, а тому адміністративний позов поданий у встановлений діючим законодавством строк.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, а тому слід зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі провести ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” починаючи з 01 червня 2008 року, з урахуванням здійснених виплат.
Керуючись: ст. ст. 6, 19, 46, 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. 50, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, п. 15 Положення „Про Пенсійний фонд України”, затв. постановою КМУ від 24 жовтня 2007 року № 1261, ст. 76 Закону України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”, ст. 183-2 КАС України ,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку додаткової пенсії.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області здійснити перерахунок додаткової пенсій ОСОБА_1, учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, відповідно до вимог ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції Закону України від 06.06.1996 року та ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 05.10.2006 року зокрема, додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров”ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проводити відповідні виплати, зробивши перерахунок, за період з 01 червня 2008 року до внесення змін у зазначене в резолютивній частині законодавство, з урахуванням фактично виплачених сум.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі виконати постанову негайно.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Конотопського міськрайонного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:В. О. Кравченко