Справа № 22ц/1290/2038/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2010року колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області в складі:
Головуючого: Коротких О.Г.
Суддів: Авалян Н.М., Масенко Д.Є.,
при секретарі : Грігор»ян А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську справу по апеляційній скарзі ОСОБА_1 на рішення Артемівського районного суду м. Луганська від 10.02.2011року за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини,
Встановила:
У листопаді 2010року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі ј ч. від усіх видів заробітку відповідач щомісячно до його повноліття, посилаючись на те, що відповідач проживає окремо від родини і не надає матеріальної допомоги на утримання дитини, перебуває на обліку у центрі зайнятості, не має постійного заробітку. У грудні 2010року позивачка уточнила свої позовні вимоги і просила стягнути з ОСОБА_1 на її користь на утримання сина аліменти у твердій грошовій сумі 700грн., посилаючись на відсутність у відповідача регулярного доходу.
Рішенням суду від 10.02.2011року позов задоволено повністю.
Суд стягнув ОСОБА_1 аліменти на користь позивачки на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 700грн. щомісячно, починаючи з 03.11.2010року до повноліття дитини.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставить питання про зміну рішення суду з приводу неправильного застосування місцевим судом норм матеріального і процесуального права, неналежної оцінки наданих доказів та ухвалення нового рішення про стягнення з нього аліментів на утримання сина у твердій грошовій сумі в розмірі 350 грн.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ст.213,ст.214 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим; законним є рішення ,яким суд виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з законом;обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з»ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень підтверджених тими доказами, які були досліджені судовому засіданні .Під час ухвалення рішення суд у числі інших вирішує також питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення та якими доказами вони підтверджуються, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Відповідно до вимог ч.1,ч.3 ст.303 ЦПК України ,- під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, але апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, які є обов’язковою підставою для скасування рішення.
Згідно з ст..60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на основу своїх вимог або заперечень.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини, а тому відповідно до вимог ст.. 180 СК України повинен надавати матеріальну допомогу на утримання до його повноліття.
Відповідно до вимог ч.3 ст.181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини присуджуються у частці від доходу її матері, батька і /або/ у твердій грошовій сумі.
Апелянт наполягає на стягненні аліментів у меншій твердій грошовій сумі. Оскільки відповідач не має регулярного заробітку, перебував на момент розгляду справи на обліку у центрі зайнятості, то судова колегія вважає, що суд дійшов правильного висновку про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі, оскільки це відповідає вимогам ч.1ст.184 СК України, яка передбачає, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу отримує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Разом з тим, суд першої інстанції не врахував, що батьки мають рівний обов»язок утримувати своїх дітей.
Вирішуючи питання про розмір аліментів, судова колегія виходить з того, що відповідно до ст..21 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2011рік» розмір прожиткового мінімуму на дитину, віком від 6 до 18років, становить з 01.04.2011року 997грн.на місяць, а розмір щомісячних аліментів не може бути меншим 30% прожиткового мінімуму.
Судова колегія вважає, що суд надав правильну оцінку доказам по справі, але не врахував матеріальне становище відповідача, а також обставини, які мають істотне значення відповідно до вимог ст..182 СК України,
Відповідно до вимог ст..309 ЦПК України однією з підстав для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права, тому рішення підлягає зміні.
Керуючись ст. 209, 303,304,307, 309, 316, 319 ЦПК України, судова палата, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити .
Рішення Артемівського районного суду м. Луганська від 10.02.2011року змінити, зменшивши розмір щомісячних аліментів з 700грн. до 350грн., стягнутих з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3 31.08 2009року народження, починаючи з 03.11.2010року до повноліття дитини.
В іншій частині рішення залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає чинності з моменту його проголошення та може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий :
Судді