Судове рішення #14987843

Справа № 2а-7/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

          19 квітня 2011 р. Калінінський   районний   суду м.  Донецька у складі  судді  Ткаченко Л.В., розглянувши у порядку письмового провадження  справу за  адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії як інваліду війни,

В С Т А Н О В И В:

          Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищеназваним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, який пізніше уточнив. зазначивши, що має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, є інвалідом 2 групи за захворюванням, пов’язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС, має статус інваліда війни 2 групи. Позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька. Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії.

Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача, також просив суд зобов’язати відповідача зробити перерахунок та виплату основної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії –75% мінімальної пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус та соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 01 січня 2005 року по 01 квітня 2007 року . Здійснити перерахунок пенсії, як інваліду війни 2 групи з урахуванням коефіцієнту підвищення основного розміру пенсії відповідно до п.1 Постанови КМУ №1293 від 27.12.2005 року, тобто 2.5 рази з 01 січня 2006 року та стягнути надбавку до пенсії як інваліду війни 2 групи в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту»з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року.

Позивач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, однак звернувся до суду з письмовою заявою, в якій просить суд розглянути справу у його відсутність.

          Представник відповідача в судове засідання не з’явилася, надавши суду письмові заперечення проти позову, в якому просила відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову  та звернулася з заявою про розгляд справи у її відсутність.  

Оскільки усі сторони, які беруть участь у розгляді цієї справи, будучи  належним чином повідомленими  про час та місце розгляду справи, заявили клопотання про розгляд справи за їх  відсутності, справа розглянута відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України  у порядку письмового провадження.  

            На підставі вивчених документів, які є у справі, суд дістається висновку, що у позовних вимогах  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському  районі м. Донецька про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії слід відмовити виходячи з наступного.

          Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується посвідченням серії А №008252 та йому встановлена 2 група інвалідності за захворюванням, пов’язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька.

          Листом від 22 вересня 2010 року відповідачем позивачу ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії.

          В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням Постанови КМУ №1293 від 27.12.2005 року та надбавки як інваліду 2 групи, ветерану війни відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них. Відповідно до частини 2 статті 4 цього закону до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Пунктом 2 частини 2 статті 7 вказаного закону передбачено, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб які стали інвалідами внаслідок захворювання, одержаного під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не сплачував йому в спірний період підвищення до пенсії в розмірі 200 % мінімальної пенсії за віком, як це передбачено частиною 4 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Частиною 4 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»№ 3551 від 22 жовтня 1993 року в редакції, яка діяла до 1 січня 2006 року, було  передбачено, що інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищуються: інвалідам I групи - у розмірі 400 процентів мінімальної пенсії за віком, II групи - 350 процентів мінімальної пенсії за віком, III групи - 200 процентів мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, спірним питанням є порядок виплати позивачу однієї з складових частин пенсії.

Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсій: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою –годувальника, призначається один з цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»призначається одна пенсія за її вибором. Згідно Постанови КМУ №894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій. Призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»визначено про збільшення з 1 вересня 2004 року на 12% пенсії (без урахування надбавок, підвищень. Додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексацій), призначеної відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи». Міністерству фінансів при формуванні Державного бюджету України на 2005 рік передбачити кошти для подальшого підвищення пенсій інвалідам. Щодо яких встановлено зв*язок з Чорнобильською катастрофою, та пенсій у зв*язку з втратою годувальника наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до Постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розміру пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Яка набрала законної сили з 01 січня 2006 року, збільшено розмір пенсії призначеної відповідно до ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»: у 2.5 раза –пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках, громадянам евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, пенсію у зв*язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.

Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок та підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Зазначеною постановою було встановлено, що мінімальний розмір пенсії, передбачений ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»не може бути нижчим для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлений причинний зв*язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: I групи –540 гривень, II групи –500 гривень, III групи –467 гривень; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи –440 гривень, II групи –400 гривень, III групи –370 гривень.

Суд дістається висновку, що перерахунок призначеної пенсії за зазначеними постановами КМУ України носить разовий характер.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 19.12.1991 року зі змінами та доповненнями на час існування спірних правовідносин визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров*я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

          У відповідності до ст. 49 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

          Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

          Пунктом 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

          Згідно ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Згідно Постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.03.2009 року, УПФУ Калінінського району м. Донецька  було зобов*язано здійснити позивачу перерахунок та виплату державної пенсії з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю з розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком з 01 квітня 2007 року.

Стаття 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII  згідно пункту 17 розділу І закону України  "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 5 жовтня 2006 року № 231-V, який набрав чинності 31 жовтня 2006 року, була доповнена частиною 3 наступного змісту: у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму". Порядок перерахунку пенсії, в тому числі особам, які отримують пенсії за Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", регулювався статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно пункту 2 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523, обчислення і призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку, одержаного за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. За частиною 5 статті 45 цього закону документи про перерахунок пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.

Позивач у своїй позовній заяві посилався на те, що виплата йому пенсії (основної та додаткової) на підставі рішення Донецького Апеляційного адміністративного суду від 24.03.2009 року відбулася з 01.04.2007 року з дотриманням вимог законодавства.

Позивачем не надано доказів звернення до відповідача в період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року відповідно до вимог частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з заявою про перерахунок пенсійних виплат згідно частини 4 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в період з 1 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року, тому суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

З аналізу змісту Постанови № 1293 вбачається, що вона має одноразовий характер, тобто пенсійні органи повинні провести перерахунок пенсії зазначеним у Постанові категоріям громадян з 01.01.2006 р.

Як встановлено судом розмір пенсії позивача перерахований відповідно до судового рішення, а саме: розрахунок пенсії позивача пенсійним органом здійснений з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, встановлених ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Постанова Донецького Апеляційного адміністративного суду від 24.03.2009 року не передбачала ніякого збільшення загального розміру пенсії відповідно до Постанови № 1293, вказана постанова суду мала одноразовий характер, передбачала збільшення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи тільки з 01.04.2007 р.

Зміст постанови № 1293 від 27.12.2005 року не передбачає повторного збільшення пенсії після призначення її нового розміру.

Крім того, згідно п. 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Таким чином, суд дістається висновку про відсутність законних підстав для перерахунку позивачу основної та додаткової пенсії за період з 01 січня 2005 року по 01 квітня 2007 року, не вбачає підстав для збільшення його основної пенсії з 01 січня 2006 року в 2,5 рази відповідно до Постанови КМУ №1293 від 27.12.2007 року та збільшення додаткової пенсії в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту»з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22 жовтня 1993 року, Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постановою КМУ №1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям».  суд

П О С Т А Н О В И В:

          У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними щодо відмови у здійсненні перерахунку основної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії –75% мінімальної пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус та соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 01 січня 2005 року по 01 квітня 2007 року, здійсненні перерахунку пенсії, як інваліду війни 2 групи з урахуванням коефіцієнту підвищення основного розміру пенсії відповідно до п.1 Постанови КМУ №1293 від 27.12.2005 року, тобто 2.5 рази з 01 січня 2006 року та стягнення надбавки до пенсії як інваліду війни 2 групи в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту»з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2005 року –ВІДМОВИТИ.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Калінінський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня отримання її копії.

          

СУДДЯ:



  • Номер:
  • Опис: про визнання рішення протиправним та зобов'язання виконати певні дії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 2а-7/11
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Ткаченко Л.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.02.2016
  • Дата етапу: 25.02.2016
  • Номер:
  • Опис: про визнання рішення протиправним та зобов'язання виконати певні дії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 2а-7/11
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Ткаченко Л.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.03.2016
  • Дата етапу: 19.05.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація