Справа №2-3656/11
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем УКРАЇНИ
«21»лютого 2011 року
Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Погрібного С.О.
за секретаря - Ацабрікової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до громадської організації “ВОДНО-МОТОРНЕ СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧЕ ТОВАРИСТВО РИБАЛОК ЛЮБИТЕЛІВ”, за участі третьої особи - Головного управління юстиції в Одеській області про визнання нечинним та скасування правил ОСОБА_2 об’єднання громадян,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до громадської організації “ВОДНО-МОТОРНЕ СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧЕ ТОВАРИСТВО РИБАЛОК ЛЮБИТЕЛІВ”, (надалі –ГО «ВСМОТРЛ») із вказаними позовними вимогами, просила визнати нечинними та скасувати правила, що містяться у пунктах 3.11 та 3.14 ОСОБА_2 відповідача, посилаючись на те, в цій частині Статут ГО «ВСМОТРЛ»є таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Представник відповідача надав до суду заперечення на позовну заяву позивача, якою позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, посилаючись на те, що Статут ГО «ВСМОТРЛ»відповідає вимогам чинного законодавства, що підтверджує його погодження Одеським обласним управлінням юстиції, в судове засідання не з’явився. Суд у зв’язку з неявкою представника відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 169 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від позивача ухвалив слухати справу за відсутності представника відповідача, який не з’явився, у порядку заочного розгляду справи.
Представник позивача в судове засідання з’явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив розглянути справу за його відсутності.
Представник третьої особи –Головного управління юстиції в Одеській області в судове засідання з’явилась, просила розглянути справу за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно довідки ГО «ВСМОТРЛ»№ 15/12/10-1 від 15 грудня 2010 року, ОСОБА_1 є членом громадської організації “ВОДНО-МОТОРНЕ СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧЕ ТОВАРИСТВО РИБАЛОК ЛЮБИТЕЛІВ”.
Як вбачається з матеріалів справи, Статут ГО «ВСМОТРЛ»із змінами та доповненнями затверджений рішенням Конференції від 07 березня 2004 року, протокол №1, та погоджений Одеським обласним управлінням юстиції 31 березня 2004 року.
Відповідно до розділу 1 Статуту ГО «ВСМОТРЛ»є неприбутковою організацією яка діє відповідно до Конституції, Закону України «Про об’єднання громадян»та є юридичною особою з моменту її реєстрації.
Відповідно до розділу 4 ОСОБА_2 ОСОБА_3 до складу її керівних органів належать:
- Конференція –вищий керівний орган;
- ОСОБА_3 –керівний орган, який здійснює загальне керівництво ОСОБА_3 між Конференціями;
- директор –виконавчий орган.
Пунктом 3.11 ОСОБА_2 передбачено, що у разі порушення цього ОСОБА_2, вчинення моральних чи матеріальних збитків членом ОСОБА_3, начальник причалу, за яким закріплений порушник, по рекомендації ОСОБА_3 причалу, подає ОСОБА_3 звіт про порушення ОСОБА_2, чи вчинення збитків, з переліком заборгованості та майна, що є у такого члена.
Пунктом 3.14 ОСОБА_2 передбачено, що у разі виключення зі складу членів ОСОБА_3, за встановлені порушення цього ОСОБА_2 ОСОБА_3, колишній член письмово сповіщається про це рішення та попереджається, що на протязі 30 днів після прийняття рішення та повідомлення його про це, він повинен вирішити долю свого майна на причалі. У разі невиконання цієї умови, ОСОБА_3 причалу створюється комісія на чолі з начальником причалу, яка фіксує залишок майна, і якщо колишній член ОСОБА_3 не звернеться на протязі місяця після виключення до суду про поновлення свого членства, спрямовує позов до суду по компенсації ним збитків.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 13 Закону України “Про об’єднання громадян” статутний документ об’єднання громадян повинен містити порядок утворення і діяльності статутних органів об’єднання, місцевих осередків та їх повноваження. Перелік керівних та контролюючих органів ГО «ВСМОТРЛ»наведений у розділі 4 ОСОБА_2, відповідно до якого до складу керівних органів організації належать Конференція, Рада та директор. Втім, вказані пункти ОСОБА_2 містять термін “ОСОБА_2 причалу”. Зі змісту цих пунктів вбачається, що ОСОБА_2 причалу є органом ОСОБА_3. Повноваження цього органу, порядок його створення у ОСОБА_2 не визначені. Таким чином, вказаними пунктами ОСОБА_2 деякі з функцій управління делеговані органу, утворення якого не передбачено ОСОБА_2. Чинним законодавством, зокрема Цивільним кодексом України не передбачена можливість делегування повноважень органів юридичних осіб іншим органам, утворення яких не передбачено їх Статутами.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України “Про об’єднання громадян” статутний документ об’єднання громадян не повинен суперечити законодавству України. Отже правило, яке міститься у пункті 3.11 щодо необхідності наявності рекомендації ОСОБА_2 причалу для подання начальником причалу ОСОБА_3 звіту про порушення ОСОБА_2, чи вчинення збитків, підлягає визнанню нечинним та скасуванню шляхом виключення з пункту 3.11 ОСОБА_2 ОСОБА_3 частини речення “по рекомендації ОСОБА_3 причалу”.
Підставою для задоволення позову є наступне. Громадська організація є таким об’єднанням громадян, найбільша повнота влади в якому належить зборам її членів. У статуті відповідача встановлено в якості обов’язкового індивідуальне або колективне членство.
Громадська організація є юридичною особою, а отже цій особі притаманні ознаки організаційної єдності та певної структурованості. З огляду на це, правило, сформульоване в підпункті (абзаці) 5 пункту 4.6 ОСОБА_2 Громадської організації, щодо обов’язковості наявності клопотання загальних зборів членів причалу та підрозділів для вирішення питання призначення та звільнення начальників причалів та підрозділів, не відповідає вказаним принципу організаційної єдності юридичної особи, а також принципам конкретності та визначеності членства в громадській організації. Вказаним правилом функції з управління та керівництва підрозділами певної юридичної особи делеговано не органу цієї юридичної особи, а невизначеному статутом організації іншому органу –загальним зборам членів причалу та підрозділу. ОСОБА_2 такого утворення, його компетенція та повноваження статутом громадської організації не визначено.
За загальних правил, будь-яка юридична особа не може мати в своєму складі інші юридичні особи, а наявність та компетенція її структурних підрозділів має визначатися статутом. При цьому повноваження органів юридичної особи не можуть делегуватися іншим органам, утворенням, які не можуть розглядатися в структурі юридичної особи в якості її певного органу. Саме про таке делегування повноважень нестатутному утворенню –загальні збори причалу та підрозділів –мова йде в підпункті (абзаці) 5 пункту 4.6 ОСОБА_2 Громадської організації.
Також підлягає визнанню нечинним та скасуванню правило, яке міститься у пункті 3.14 ОСОБА_2 ОСОБА_3 щодо створення ОСОБА_3 причалу комісії з вирішення питань майна осіб, яких було виключено із членів ОСОБА_3 шляхом виключення з пункту 3.14 ОСОБА_2 ОСОБА_3 частини речення “ОСОБА_3 причалу”.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
При цьому слід враховувати, що норми Конституції України про поширення юрисдикції судів на правовідносини в України, є нормами прямої дії та відносять вирішення цього спору до компетенції цього суду.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Беручи до уваги, що позивач є фізичною особою, яка звернулася за захистом своїх порушених прав, Громадська організація «Водно-моторне спортивно-оздоровче товариство рибалок-любителів»є неприбутковою громадською організацією, яка не має на меті отримання прибутку, та не є господарським товариством, цей спір, відповідно до ч.1 ст. 15, ч. 2 ст. 109 ЦПК України, підсудний Приморському районному суду м. Одеси.
Керуючись ч. 2 ст. 124 Конституції України, п. 5 ч. 2, ч. 4 ст. 13 Закону України “Про об’єднання громадян”, ст.ст. 10, 11, 213-215, 223-225 ЦПК України,», СУД –
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 –задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати правило, яке міститься у пункті 3.11 ОСОБА_2 громадської організації “ВОДНО-МОТОРНЕ СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧЕ ТОВАРИСТВО РИБАЛОК ЛЮБИТЕЛІВ”, затвердженому рішенням Конференції зі змінами та доповненнями від 07 березня 2004 року та погодженому зі змінами та доповненнями Одеським управлінням юстиції 31 березня 2004 року щодо необхідності наявності рекомендації ОСОБА_2 причалу для подання начальником причалу ОСОБА_3 звіту про порушення ОСОБА_2, чи вчинення збитків, шляхом виключення з пункту 3.11 ОСОБА_2 ОСОБА_3 частини речення “по рекомендації ОСОБА_3 причалу”.
Визнати нечинним та скасувати правило, яке міститься у пункті 3.14 ОСОБА_2 громадської організації “ВОДНО-МОТОРНЕ СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧЕ ТОВАРИСТВО РИБАЛОК ЛЮБИТЕЛІВ”, затвердженому рішенням Конференції зі змінами та доповненнями від 07 березня 2004 року та погодженому зі змінами та доповненнями Одеським управлінням юстиції 31 березня 2004 року щодо створення ОСОБА_2 причалу комісії з вирішення питань майна осіб, яких було виключено із членів ОСОБА_3 шляхом виключення з пункту 3.14 ОСОБА_2 ОСОБА_3 частини речення “ОСОБА_3 причалу”.
Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача шляхом звернення з заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ: С.О. Погрібний
- Номер: 6/219/211/2019
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-3656/11
- Суд: Артемівський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Погрібний С.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.09.2019
- Дата етапу: 08.11.2019
- Номер: 2-3656/11
- Опис: розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-3656/11
- Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Погрібний С.О.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.05.2011
- Дата етапу: 29.09.2011
- Номер: 2/435/654/2012
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-3656/11
- Суд: Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Погрібний С.О.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.10.2011
- Дата етапу: 21.02.2012
- Номер: 2/2208/425/12
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-3656/11
- Суд: Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
- Суддя: Погрібний С.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.12.2011
- Дата етапу: 06.02.2012
- Номер: 2/462/1200/13
- Опис: Про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-3656/11
- Суд: Залізничний районний суд м. Львова
- Суддя: Погрібний С.О.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.10.2011
- Дата етапу: 24.01.2013