ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ___________________________________________________________________________________________ |
У Х В А Л А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"20" червня 2006 р. | Справа № 33/107-06-662А |
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Тофана В.М.,
суддів: Журавльова О.О., Михайлова М.В.
при секретарі судового засідання Петровій О.С.
за участю представників сторін:
Від позивача: не з’явився, належним чином повідомлений
Від відповідача 1: Дмітрієв Р.Б., по дов.,
Від відповідача 2 (Апелянта): Дмітрієв Р.Б., по дов.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчого комітету Одеської міської ради
на постанову господарського суду Одеської області від 11.04.2006 року
по справі 33/107-06-662А
за позовом Державного геофізичного підприємства „Укргеофізика”, м. Київ
до: 1. Одеської міської ради
2. Виконавчого комітету Одеської міської ради
про зобов’язання відповідачів видати документи про право власності на будівлі і споруди
ВСТАНОВИВ:
Державне геофізичне підприємство „Укргеофізика (далі - позивач) у лютому 2006 р. звернулось у місцевий господарський суд Одеської області з адміністративним позовом до суб’єктів владних повноважень –Одеської міської ради (далі –відповідач 1) та виконавчого комітету Одеської міської ради (далі –відповідач 2) про зобов’язання відповідачів видати документи про право власності на будівлі і споруди, що належать підприємству.
У відзиві на позов, відповідачі позовні вимоги не визнають, вважають їх необґрунтованими, надуманими й не підлягаючим задоволенню.
Постановою місцевого господарського суду від 11 квітня 2006 р. адміністративний позов задоволено: зобов’язано виконавчий комітет Одеської міської ради видати державному геофізичному підприємству „Укргеофізика” свідоцтва про право власності на будівлі господарського призначення, зазначені у технічному паспорті від 20 грудня 1993 р. літерами: „А,К,Б,В,Г,Е,Д,Ж,И,З”, загальною площею 593,9 м2, що розташовані по вул. Естонська, 2 у м. Одесі, на будівлі господарського призначення зазначені у технічному паспорті від 23 грудня 1993 р. літерами: „А,Г,Д,Ж,И,З” загальною площею 72,3 м2, що розташовані по вул. Правди, 10 у м. Одесі та стягнуто з Одеської міської ради на користь ДГП „Укргеофізика” державне мито у сумі 85 грн.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням суду першої інстанції, відповідач 2 –виконавчий комітет Одеської міської ради - подав заяву про апеляційне оскарження і апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ДПГ „Укргеофізика” відмовити у повному обсязі. При цьому апелянт (відповідач) посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідача позивач вважає її такою, що не відповідає фактичним обставинам справи, а тому оскаржене рішення суду першої інстанції просить залишити без зміни.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги, заслухавши представника відповідачів, проаналізувавши юридичну оцінку встановлених судом першої інстанції фактичних обставин справи та їх повноту і застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача, виходячи з наступного.
Кабінетом Міністрів України 06.11.1997 року прийнято постанову № 1242 „Про реорганізацію галузі „Геологія і розвідка надр”, якою передбачена реструктуризація галузі з метою підвищення ефективності геологорозвідувальних робіт.
На виконання означеної постанови Кабінету Міністрів України 06 лютого 1998 року державним Комітетом України з питань геології і використання надр, видано наказ № 18 „Про заходи щодо удосконалення організації проведення геофізичних робіт у галузі”, яким державне геологічне підприємство „Одесморгеологія” Держкомгеології України, з 1 березня 1998 року приєднано до складу державного геофізичного підприємства „Укргеофізика” Держкомгеології України.
Оскільки дії по реорганізації ДГП „Укргеофізика” закінчились до набрання чинності Господарського і Цивільного кодексів України, то керуватись необхідно законодавством, яке було чинним на той період.
Наказом Комітету України з питань геології та використання надр від 23.07.1999 р. № 131 виведено зі складу ДГП „Укргеофізика” Центр морських геологічних досліджень „Одесморгеологія” і перетворено його з 01.08.1999 р. у Державне підприємство „Одесморгеологія” (а.с. 17) і тільки наказом від 13.03.2000 р. № 37 цього ж Комітету Державне підприємство „Одесморгеологія” знову було ліквідовано шляхом реорганізації в Партію з морських геолого-геофізичних досліджень у складі ДГП „Укргеофізика” без прав юридичної особи (а.с. 19).
На підставі рішення виконкому Київської районної ради м. Одеси № 375 від 6 травня 1965 року, рішення виконкому Одеської міської ради № 395 від 19 червня 1980 року, виконавчим комітетом Одеської міськради 12 жовтня 1999 року Державному геологічному підприємству „Одесморгеологія” видано свідоцтво № 0005042 про право державної власності на будівлі господарського призначення зазначені у технічному паспорті від 20 грудня 1993 року літерами: „А,К,Б,В,Г,Е,Д,Ж,И,З”, загальною площею 593,9 м2, що розташовані по вул. Естонська, 2 у м. Одесі (а.с. 13).
На підставі рішення виконкому Київської районної ради м. Одеси № 67 від 11 лютого 1969 року, рішення виконкому Одеської міської ради № 395 від 19 червня 1980 року, виконавчим комітетом Одеської міськради 12 жовтня 1999 року Державному геологічному підприємству „Одесморгеологія” видано свідоцтво № 0005046 про право державної власності на будівлі господарського призначення зазначені у технічному паспорті від 23 грудня 1993 року літерами: „А,Г,Д,Ж,И,З” загальною площею 72,3 м2, що розташовані по вул. Правди, 10 у м. Одесі (а.с. 14).
Таким чином, вказані свідоцтва про право державної власності на будівлі Державному геологічному підприємству „Одесморгеологія” були видані у період дії останнього як юридичної особи. Крім того, відповідно до положень частини 4 ст. 34 Закону України „Про підприємства в Україні” підприємство вважається реорганізованим або ліквідованим з моменту виключення його з державного реєстру.
Згідно повідомлення про скасування суб’єкта підприємницької діяльності –юридичної особи державна реєстрація Державного геологічного підприємства „Одесморгеологія” скасована виконавчим комітетом Одеської міської ради 04.12.2003 р. (а.с. 34).
Це також підтверджує про правомірність видачі названих свідоцтв про право державної власності на будівлі ДГП „Одесморгеологія”, яке на час їх видачі було юридичною особою. Тому посилання відповідача, як у відзиві на позов, так і в апеляційній скарзі про видачу цих свідоцтв ДГП „Одесморгеологія” після його ліквідації є безпідставним.
Зазначені накази Держкомгеології і Комітету відповідають вимогам, діючих у період їх прийняття Закону України „Про власність” (ст. 33) та Закону України „Про підприємства в Україні” (ст.ст. 10, 34), відповідно до яких державні органи, уповноважені здійснювати управління державним майном, вирішують питання щодо створення, ліквідації та реорганізації (злиття, приєднання, розділ, виділ) державних підприємств.
Таким чином, реорганізація державного підприємства „Одесморгеологія”, шляхом приєднання до державного підприємства „Укргеофізика”, проведена відповідно до вимог чинного законодавства.
Положеннями ч. 5 ст. 34 Закону України „Про підприємства в Україні” визначено, що у разі приєднання одного суб’єкта господарювання до іншого суб’єкта господарювання, до останнього переходять усі права та обов’язки приєднаного суб’єкта господарювання.
Згідно зареєстрованого 22 листопада 1999 року Радянською районною державною адміністрацією м. Києва Статуту державного геофізичного підприємства „Укргеофізика”, яке засноване на державній власності і підпорядковане Державному Комітету України з питань геології і використанню надр, підприємство складається з відособлених підрозділів, що діють на госпрозрахункових засадах і у відповідності з положеннями про них, затвердженими ДГП „Укргеофізика”, без права юридичної особи.
Відтак, ДГП „Укргеофізика”, до якого на підставі вищеозначених актів органів державного управління приєднано ДГП „Одесморгеологія” є належним правонаступником останнього, у тому числі відносно майнових прав та обов’язків, відповідно до положень Законів України „Про підприємства в Україні” і „Про власність”.
Сукупний аналіз норм чинного законодавства та наведених позивачем у справі доказів свідчить про необґрунтовану відмову Одеського міськвиконкому від видачі свідоцтв про право власності на об’єкти нерухомості правонаступнику реорганізованого ДГП „Одесморгеологія”. Відповідно до вимог ст. 19 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно є акти органів державної влади, посадових осіб прийняті у межах їх повноважень, визначених законом.
Згідно положень п. 5.11 „Тимчасового положення про порядок реєстрації власності на нерухоме майно”, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 7 лютого 2002 року, яке було чинним на момент виникнення правовідносин з цього питання, розпорядження міського голови № 59-1р від 20 січня 2003 року „Про оформлення свідоцтв про право власності на об’єкти нерухомого майна”, оформлення та видача свідоцтв про право власності на об’єкти нерухомого майна покладено на орган виконавчої влади, у зв’язку з чим суд першої інстанції правомірно Одеську міську раду виключив із числа відповідачів по справі.
Тому судом, першої інстанції правомірно задоволений позов, оскільки Одеський міськвиконком, заперечуючи проти адміністративного позову, не довів правомірність своєї бездіяльності при розгляді численних звернень позивача. Судовий збір відноситься на відповідача.
При таких обставинах відсутні підстави для зміни оскарженої відповідачем постанови суду першої інстанції по адміністративному позову.
Враховуючи викладене і керуючись ст.ст. 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, пунктом 6 розділу VII „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України,
апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ :
Постанову господарського суду Одеської області від 11 квітня 2006 р. по справі № 33/107-06-662А залишити без змін, а апеляційну скаргу Виконавчого комітету Одеської міської ради - без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з дня її складення у повному обсязі, тобто з 22 червня 2006 р., і з цієї дати може бути подана касаційна скарга на зазначену ухвалу суду до Вищого адміністративного суду України на протязі одного місяця в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: В.М. Тофан
Судді: О.О.Журавльов
М.В. Михайлов