Судове рішення #15055682

                                                                                                              Справа №  2-а-602/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

15 квітня 2011 року                                                                                                місто  Маріуполь

                    

Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Пантелєєв Д.Г. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1  до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя (далі по тексту - УПФУ) про перерахунок пенсії, -  

В С Т А Н О В И В:

11 лютого 2011 року позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії УПФУ по перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік (далі –Показник № 1); зобов’язати його здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 вересня 2010 року відповідно до ст. 40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі –Закон № 1058), із застосуванням показника середньомісячної заробітної платні в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік (далі –Показник № 2), у розмірі 1650грн.43коп.

В обґрунтування позовних вимог позивачем визначено про незаконність дій УПФУ щодо застосування при перерахунку пенсії у 2010 році показника № 1, у розмірі 1197 грн. 91 коп., що обумовлює наявність підстав для зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням, показника № 2 у розмірі 1650грн. 43коп., про що він дізнався у січні 2011 року.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.  

Від УПФУ надійшли заперечення проти позову, в яких він посилався на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України №20\9\18-09\4096-102-01 від 11.03.2009 року, яким встановлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника № 2, відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»(далі –Постанова № 530) перерахунок пенсії у 2010 році проводиться із застосуванням показника № 1.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позовні вимоги не обґрунтованими та у задоволенні позову відмовляє з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в УПФУ. Крім того, після призначення пенсії він продовжує працювати та отримує заробітну платню. У 2010 році у нього виникло право на перерахунок пенсії за стажем роботи та по заробітній платі, у зв’язку із чим він звернувся із відповідною заявою до УПФУ.

Відповідно до ч. ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 в редакції, що діяла з 07 грудня 2006 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  

Законом України від 19.12.2006 р. № 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік»дію частини 4 ст. 42 Закону № 1058  зупинено на 2007 рік.

Згідно підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(далі –Закон №107-VI) частина 4 статті 42 Закону № 1058 була викладена в новій наступній редакції: «У разі якщо застрахована особа після  призначення  пенсії продовжувала працювати,  провадиться перерахунок пенсії з урахуванням  не  менше  ніж  24 місяців  страхового  стажу  після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії  здійснюється  із  заробітної  плати,  з  якої  була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться  із  заробітної  плати  за  періоди страхового  стажу,  зазначені  в  частині  першій  статті 40 цього Закону,  із застосуванням  показника  середньої  заробітної  плати працівників  в  середньому  на одну застраховану особу в цілому по Україні,  з якої сплачено страхові внески та  яка  відповідно  до цього  Закону  враховується для обчислення пенсії,  за календарний рік,  що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який  враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню  згідно  із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Обчислення страхового  стажу,  який  дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини,  здійснюється  не  раніше  дня, наступного   за   днем,  по  який  обчислено  страховий  стаж  при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рн/2008 зміни, внесені до підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України, є неконституційними і на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії не були чинними, а діяла редакція Закону  № 1058, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача показника № 2.

          Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника № 2.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за період страхового  стажу, зазначені в частині першої статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 Закону № 1058 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата.

Суд зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії. Разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 ст. 42 Закону № 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи.      

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та нормативно –правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.   

Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права та свободи людини і громадянина, гарантії цих прав та свобод.   

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.   За частиною 2 тої ж статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно – правовий акт який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Згідно підпункту 3 пункту 11 постанови № 530 у разі коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника № 2. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частині першої ст. 40  цього Закону.

Тобто, фактично в Постанові № 530 відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону № 1058 в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI, яка визнана неконституційною і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п.п.3 п.11 Постанови № 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону № 1058 в редакції від 07.12.2006 року, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Тобто, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова № 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягає Закон України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції від  07.12.2006 року № 1058.  

Таким чином, на час звернення позивача до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії у зв’язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу, діяла редакція Закону № 1058 від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимог про застосування для перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (Показник № 2).

За таких обставин підстав для задоволенні позовних вимог не має, а тому суд відмовляє у його задоволенні.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 88, 159, 116, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст..42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»№ 1058, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області по перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік та зобов’язання його здійснити такий перерахунок та виплату пенсії з 01 вересня 2010 року відповідно до ст. 40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньомісячної заробітної платні в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік  –відмовити.   

На постанову може бути подано апеляцію до Донецького апеляційного адміністративного суду  через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання її копії.                                                  

Суддя:                                                                                          Пантелєєв   Д.  Г.

  • Номер:
  • Опис: визнання неправомірними дії УПФУ в Іванівському районі Одеської області щодо несвоєчасного нарахування та виплати підвищення до пенсії згідно ЗУ 3551 ХІІ ветерану війни - учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Пантелєєв Д.Г.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.04.2011
  • Дата етапу: 16.06.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Пантелєєв Д.Г.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2011
  • Дата етапу: 25.05.2012
  • Номер: 2-а/2522/1405/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Пантелєєв Д.Г.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.03.2011
  • Дата етапу: 17.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання суб’єкта владних повноважень нарахувати і виплатити 30 % надбавку до пенсії, як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Пантелєєв Д.Г.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.12.2010
  • Дата етапу: 10.12.2012
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Пантелєєв Д.Г.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.12.2010
  • Дата етапу: 03.02.2011
  • Номер: 2-а-602/2011
  • Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Пантелєєв Д.Г.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.04.2011
  • Дата етапу: 30.06.2014
  • Номер: 2-а/498/11
  • Опис: визнання діянь протипраними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Пантелєєв Д.Г.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.06.2011
  • Дата етапу: 09.09.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація