Апеляційний суд Рівненської області
______________________________________________________________
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2011 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Рівненської області в складі
головуючого судді Шимківа С.С.,
суддів Василевича В.С., Рожина Ю.М.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області на постанову Зарічненського районного суду від 08 грудня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а :
Постановою Зарічненського районного суду від 08 грудня 2009 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області щодо ненарахування позивачці пенсії згідно ч. 4 ст. 54, ч. 1 ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі зробити перерахунок державної пенсії позивачці з 22 травня 2008 року відповідно до ст. 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" по ІІ групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з послідуючим перерахунку розміру вказаної пенсії у зв"язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком та провести виплату.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Не погодившись із вказаною постановою, управління Пенсійного фонду України у Зарічненському районі подало апеляційну скаргу, в якій вказує про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
Крім того, вказує, що позивач з 01.01.2008 року по даний час отримує пенсію по віку відповідно до Закону України ‘’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’, а тому позивач не має право на перерахунок та виплату державної пенсії як
..........................................................................................................................................................
Справа № 22-а-165 Головуюча у 1 інстанції - Гнатущенко Ю.В.
інвалід ІІ групи, захворювання якого пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України ‘’Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи’’. Просить скасувати оскаржувану постанову скасувати і постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
За таких обставин, правильними та такими, що відповідають Закону, є висновок суду першої інстанції, що позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 8 мінімальних пенсій за віком.
Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007 р. визнано неконституційним положення Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", яким звужено соціальні гарантії інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, які передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Також Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" положення ч.4 ст.54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було звужено нижчий рівень пенсії зазначеної категорії громадян.
Рішенням Конституційного Суду України №10 рн/2008 рік від 22.05.2008 року положення п. 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким змінено ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнані неконституційними.
Тому не заслуговують на увагу доводи апеляційної скарги, оскільки положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими звужено мінімальний рівень пенсії інвалідам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не відповідають Конституції України. Постанови КМ України №530 від 28.05.2008 року та №654 від 16.07.2008 р. також зменшували розмір пенсії інвалідам, що суперечить Закону, тому суд правильно застосував правовий акт, який має вищу юридичну силу. Рішення Конституційного Суду України набули чинності з дня їх прийняття, а тому нормативні акти, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня прийняття рішень Конституційним Судом України, тобто з 9.07.2007 р., з 22.05.2008 р.; а у 2009 –2010 роках розмір пенсій, встановлений ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими законами не обмежувався.
Таким чином, судом першої інстанції правильно було застосовані норми Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції, яка була чинною до внесення змін Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Керуючись ст. 197, 198, 200, 206 КАС України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Зарічненському районі відхилити.
Постанову Зарічненського районного суду від 08 грудня 2009 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя Шимків С.С.
Судді: Василевич В.С.
Рожин Ю.М.