Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1511821812

Справа №766/17565/24

н/п 1-кп/766/3702/24



УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про закриття кримінального провадження

18.10.2024

Херсонський міський суд Херсонської області

у складі: головуючого судді – ОСОБА_1


за участі:

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ;

обвинуваченого - ОСОБА_4 ,


розглянувши у відкритому судовому засіданні на стадії досудового розслідування клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024080200000662 від 29.05.2024 року

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Баштечки, Жашкіського р-ну, Черкаської обл., громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 .

військовослужбовця за призовом під час мобілізації, навідника 2 десантно-штурмового відділення 3 десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти 2 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 , старшого матроса,

у вченні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п`ятою ст. 407 Кримінального кодексу України (далі КК),

після судового засідання у нарадчій кімнаті постановив ухвалу про таке:


І. Формулювання підозри


ОСОБА_4 підозрюється у тому, що він, будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації, проходячи її на посаді навідника 2 десантно-штурмового відділення 3 десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти 2 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 , в званні «старший матрос», 07.02.2024 року, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою тимчасово ухилитися від військової служби, з мотивів небажання виконувати обов`язки військової служби та брати участь в бойових діях, в порушення вимог ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», статтями 2, 11, 16, 49, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статтями 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в умовах воєнного стану, за направленням командира в.ч. А4765 07.02.2024 року відбув для проходження військово-лікарської комісії та, маючи обов`язок повернутись в той же день, не з`явився вчасно на службу без поважних причин, надалі ухилявся від проходження військової служби до 05 жовтня 2024 року,

Сторона обвинувачення кваліфікує дії підозрюваного ОСОБА_4 за частиною п`ятою ст. 407 КК України, як самовільне залишення місця служби військовослужбовцем тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.




ІІ. Зміст та обґрунтування клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності

До Херсонського міського суду Херсонської області через канцелярію суду надійшло клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024080200000662 від 29.05.2024 року.

Прокурор обґрунтовує, що в ході досудового розслідування зазначеного кримінального провадження ОСОБА_4 11.10.2024 року повідомлено про підозру.

Надалі підозрюваний звернувся із письмовим клопотанням до слідчого про намір повернутися на службу до іншої військової частини, а саме до військової частини НОМЕР_2 , для продовження проходження військової служби.

При цьому, за твердженням прокурора підозрюваний ОСОБА_4 подав заяву прокурору, в якій просить звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі частини п`ятої ст. 401 КК України та надав письмову згоду на звільнення від кримінальної відповідальності.

Крім того, командир військової частини НОМЕР_2 підполковник ОСОБА_5 надав письмову згоду на продовження проходження військової служби підозрюваним ОСОБА_4 .

Прокурор вважає, що наявність обставин, що свідчать про намір повернутися до військової частини A7020 для продовження проходження військової служби підозрюваним та про згоду на продовження проходження ним військової служби від командира військової частини НОМЕР_2 , а також наявність згоди підозрюваного на звільнення від кримінальної відповідальності, дають підстави для направлення до суду клопотання про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності у порядку статей 286, 287 КПК України.

Згідно з частиною другою ст. 286 КПК України встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.

У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.

До клопотання прокурора, що розглядається, додані письмова згода підозрюваного щодо звільнення від кримінальної відповідальності в порядку частини п`ятої ст. 401 КК України, а також письмова згода командира військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_6 НОМЕР_3 від 09.10.2024 р. щодо проходження підозрюваним військової служби у військовій частині НОМЕР_2 .

З цих підстав прокурор вважає, що підозрюваного ОСОБА_4 можливо звільнити від кримінальної відповідальності на підставі частини п`ятої ст. 401 КК України, а кримінальне провадження №62024080200000662 від 29.05.2024 року – закрити.


ІІІ. Мотиви Суду

Згідно з частиною першою ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до роз`яснень пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №12 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», звільнення від кримінальної відповідальності – це відмова держави від застосування щодо особи, котра вчинила злочин, установлених законом обмежень певних прав і свобод шляхом закриття кримінальної справи, яке здійснює суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України. Звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям справи можливе лише за умови, якщо особою вчинено суспільно небезпечне діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, за наявності визначених законом правових підстав, звільнення особи від кримінальної відповідальності, вичерпний перелік яких наведено у Кримінальному кодексі України.

Статтею 44 КК України визначено правові підстави та порядок звільнення від кримінальної відповідальності. Особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Відповідно до частини п`ятої ст. 401 КК України особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

Кримінальна відповідальність за частиною п`ятою ст. 407 КК України настає в разі самовільного залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез`явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану.

Відповідно до пункту 5 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України. Статус військовослужбовця підтверджується документом, що посвідчує особу. Форма та порядок його видачі встановлюються Міністерством оборони України.

Відповідно до частини другої ст. 283 КПК України прокурор зобов`язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: 1) закрити кримінальне провадження; 2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.


Відповідно до частини першої-третьої ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз`яснюється право на таке звільнення. Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз`яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.

Відповідно до частини першої-третьої ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду. У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.

З огляду на наведене Суд під час судового розгляду кримінального провадження шляхом опитування переконався, що обвинувачений.

чітко розуміє зміст та характер висунутого проти нього обвинувачення,

має право на судовий розгляд кримінального провадження, під час якого прокурор буде зобов`язаний довести кожну обставину щодо кримінального правопорушення, яке інкримінується,

добровільно без примусу визнає свою винуватість у вчиненому діянні, що йому інкримінується,

розуміє щодо наслідків закриття кримінального провадження за нереабілітуючих обставин.

Отже, у судовому засіданні не встановлено обставин, які б об`єктивно перешкоджали звільненню ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі частини п`ятої ст. 401 КК України, оскільки підозрюваний під час воєнного стану вперше вчинив кримінальне правопорушення, передбачене статтею 407 КК України, добровільно звернувся із клопотанням до слідчого про намір повернутися до військової частини для продовження проходження військової служби та є письмова згода командира військової частини на продовження проходження підозрюваним військової служби.

Відтак, встановлені в судовому засіданні умови, які передбачені кримінальним законом, дають всі підстави для звільнення підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі частини п`ятої ст. 401 КК України.

Згідно з пунктом 1 частини другої ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільнення особи від кримінальної відповідальності


ІV. Інші рішення, щодо питань, які вирішуються Судом при постановлені цієї ухвали

Закриття кримінального провадження на підставі ст. 401 КК є нереабілітуючою підставою.

Відповідно до висновку Верховного Суду нереабілітуючі підстави закриття кримінального провадження означають, що стосовно особи зібрано достатньо доказів для підозри у вчиненні кримінального правопорушення, однак у силу певних обставин кримінальне провадження щодо цієї особи виключається.

Зазначена підстава дозволяє суду в більш спрощеній формі завершити кримінальне провадження. У разі згоди особи на завершення кримінального провадження у зазначеній формі, без використання своїх прав на доведення своєї невинуватості у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, всі процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов`язані з розслідуванням кримінального провадження, повинна відшкодувати саме вона. (постанова від 29.09.2021 у справі№ 342/1560/20, провадження № 51-2331км21)

Суд повинен вирішити питання про розподіл процесуальних витрат у будь-якому рішенні, яким завершується розгляд кримінального провадження по суті. Очевидно, що, звільняючи особу від кримінальної відповідальності, суд або суддя має вирішити питання про скасування чи зміну запобіжного заходу, речові докази, розподіл процесуальних витрат тощо. Таким чином, ВП ВС вважає, що це питання може бути вирішене й ухвалою суду. (постанова ВП ВС від 17.06.2020 у справі №598/1781/17, провадження N 13-47кс20)

Отже, суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким завершується кримінальне провадження, має вирішити питання:

?про скасування арешту у відповідності зі ст. 174 КПК України;

?щодо речових доказів у відповідності зі ст. 100 КПК України;

?щодо розподілу процесуальних витрат у відповідності до ст. 124, 126 КПК України.

Водночас, за даними кримінального провадження відомостей що стосуються виконання (реалізації) статей 100, 124, 126, 174 не надходило,


З цих підстав,

керуючись статтями 283-286, 368-372, 376, 392, 395, 532 Кримінального процесуального кодексу України, Суд


ПОСТАНОВИВ:

1. Клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024080200000662 від 29.05.2024 року ОСОБА_4 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1  -  задовольнити.

2. Кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024080200000662 від 29.05.2024 року за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити

3. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною п`ятою ст. 407 КК України на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.

4. Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_1 поновити військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на військовій службі.

5. Зобов`язати військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пізніше 72 годин, з дня набрання ухвалою суду законної сили, прибути до військової частини НОМЕР_2 для проходження подальшої військової служби.

6. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом семи днів з дня її оголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

7. Ухвала, якщо інше не передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

8.Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію ухвали суду.

9. Копія ухвали не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.


СуддяОСОБА_1







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація