Справа № 2-а-893/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2011 року смт Шишаки
Суддя Шишацького районного суду Полтавської області Гусак Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Шишацького районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області про поновлення пропущеного строку звернення до суду, визнання дій неправомірними, зобов’язання перерахувати та виплатити недоплачене підвищення до пенсії дитині війни, -
в с т а н о в и л а:
Позивачка ОСОБА_1 27 квітня 2011 року звернулася до суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області, в якому просила поновити пропущений строк звернення до суду, визнати відмову відповідача щодо виплати їй щомісячної надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком неправомірною, зобов’язати останнього провести перерахунок пенсії та виплатити недоплачене підвищення до пенсії, як дитині війни, з 27 жовтня 2010 року по день розгляду справи у суді, посилаючись на вимоги статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", згідно якої, їй, як особі, що має статус "Дитини війни", повинна виплачуватися грошова допомога у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком. Однак, така допомога виплачувалася у неповному обсязі, а тому дії управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області щодо не проведення перерахунку та виплати підвищення до пенсії за вказаний період є протиправними і такими, що суперечать Конституції України та Законам України.
Ухвалою суду від 28 квітня 2011 року за даними вимогами відкрито скорочене провадження у справі та відмовлено в задоволенні заявленого нею клопотання про поновлення строку звернення до суду за безпідставністю, оскільки остання звернулася до суду з адміністративним позовом в межах, встановлених частиною другою статті 99 КАС України.
Представник відповідача управління Пенсійного Фонду України в Шишацькому районі Полтавської області направив до суду заперечення проти позову, в яких просив справу розглянути у відсутність його представника та посилався на статтю 19 Конституції України, зі змісту якої випливає, що орган державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України. Відповідно до пункту 2.1 Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах № 8-2 від 30 квітня 2002 року основними засадами управління є ефективне та цільове використання коштів, інших коштів, призначених для виплати пенсій. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних витрат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України джерел і у відповідності з конкретними напрямками витратної частини бюджету Пенсійного фонду України, який затверджується Кабінетом Міністрів України.
Зазначив, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік » та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" встановлено, що особам, які мають статус "Дитини війни", до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Розмір цього підвищення був врахований у 2008 році і позивачці виплачувалося 10 % від прожиткового мінімуму згідно з діючим законодавством.
Також зауважив, що законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком», як розрахункова величина, для підвищення пенсії відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Вказує, що не можна застосовувати величину мінімальної пенсії, визначену положеннями статті 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування » для обрахування підвищення до пенсії дітям війни, оскільки підвищення до пенсії та пенсія є різними категоріями пенсійних виплат. У звґязку з тим, що статею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено здійснення фінансового забезпечення державних соціальних гарантій за рахунок коштів Державного бюджету, а законодавством не прийнято жодного нормативного акту на виконання вказаних вище норм Закону, не визначено, які органи повинні виплачувати підвищення до пенсії, за рахунок яких коштів та джерел, в якому порядку, вважає, що такі виплати є нецільовим використанням коштів Пенсійного фонду України, а отже і порушенням чинного законодавства, тому прохав відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши справу в порядку скороченого провадження у відповідності з вимогами статті 183 І Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, оцінивши повідомлені позивачкою та відповідачем обставини, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шишацькому районі та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус « Дитина війни », що підтверджується пенсійним посвідченням № 113512 від 18 травня 1995 року та довідкою Управління праці і соціального захисту населення Шишацької районної державної адміністрації № 01-15/1449-04 від 27 квітня 2011 року, відповідно до якої вона включена до Єдиного Державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, та має статус дитина війни (а.с.5-6).
Згідно із вимогами статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" особам, які мають статус "Дітей війни", пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до вимог статті 7 названого Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в редакції Закону від 18.11.2004 р. № 2195-ІV, набрав чинності 01.01.2006 р., а відповідно до частини другої статті третьої державні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
У 2007 та 2008 роках приймався ряд нормативних актів, які обмежували розмір вказаного підвищення, або взагалі зупиняли дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", які рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року №10-рп2008 були визнані неконституційними.
При цьому, рішення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на всій території України, остаточним і не може бути оскаржене. Разом з тим, воно не має зворотньої дії в часі.
Законами України « Про державний бюджет України на 2010 рік » та «Про державний бюджет України на 2011 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена не була і будь-які зміни у зазначений Закон не вносилися. У зв’язку з цим, нараховуючи пенсію у 2010 та 2011 роках, відповідач мав діяти у відповідності з вимогами діючої норми статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", та нараховувати і здійснювати позивачці доплату до її пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Положеннями частин 3 та 4 ст. 8 КАС України гарантується звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина, безпосередньо на підставі Конституції України. Забороняється відмова у розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Виходячи з цього, доводи управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області щодо неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, що мають статус "Дітей війни", не є підставою для ненарахування і невиплати щомісячної доплати до пенсії або до щомісячного довічного грошового утримання, чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії та відмови у задоволенні позовних вимог.
Крім цього, як встановлено судом позивачка згідно з статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається тільки за правилами, передбаченими статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. З огляду на це, доводи відповідача щодо застосування положень частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених на підставі норм цього Закону є необґрунтованими, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком, не є підставою для відмови у реалізації позивачкою її конституційних гарантій, встановлених статтею 64 Конституції України, та права на отримання доплати до пенсії, передбаченого статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Також суд не може погодитися з доводами відповідача щодо відмови у задоволенні позовних вимог з підстав невизначеності на законодавчому рівні органу, на який покладено обов'язок здійснювати виплату по нарахованому підвищенню до пенсій особам, які мають статус "Дитини війни", виходячи з наступного. Так, сам орган з виплати пенсій - Пенсійний Фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2002 року за № 121/2001. Згідно з пунктом 15 цього Положення Фонд здійснює повноваження через свої територіальні управління. Відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішення про призначення, перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного Фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок з нарахування та виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 покладено на управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області.
Суд вважає неприйнятними доводи відповідача щодо відсутності грошових коштів на забезпечення доплати до пенсії позивачці у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, оскільки відповідачем у порушення вимог частини другої статті 71 КАС України не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь - яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку з нарахування та виплати позивачці доплати до її пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком. З цих підстав, вважаю за необхідне визнати протиправною діяльність управління Пенсійного Фонду України в Шишацькому районі Полтавської області по невиконанню вимог статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", починаючи з 27 жовтня 2010 року по день розгляду справи, яка призвела до порушення прав позивачки на своєчасне нарахування та отримання нею доплати до пенсії.
Згідно практики Європейського суду з прав людини неспроможність держави виконувати свої зобов’язання не є підставою для відмови в задоволенні позову.
Відповідно до вимог статті 94 КАС України судові витрати стягнути на користь позивачки з Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись статтями 22, 64, 124, 152 Конституції України, статтями 3, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, №10-рп2008 від 22.05.2008 року , № 19-рп/2010 від 09.09.2010 р, статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частиною другою статті 87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», практикою Європейського Суду з прав людини, статтями 7-14, 71, 94, 159-163, 183 І, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області з нарахування та сплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної доплати до її пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з підвищенням її на 30 % від мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та провести відповідні виплати за період з 27 жовтня 2010 року по 06 травня 2011 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 03 ( три ) грн. 40 коп.
Постанова суду прийнята в порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шишацький районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя :
- Номер: 2-аво/287/53/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Олевський районний суд Житомирської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.10.2018
- Дата етапу: 09.10.2018
- Номер: 2-а/228/11
- Опис: про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язати його вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Іванівський районний суд Одеської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.06.2011
- Дата етапу: 26.07.2011
- Номер: 2-а/1001/11
- Опис: про визнання неправомірними дій органу ПФУ щодо перерахунку пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Подано апеляційну скаргу
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.02.2011
- Дата етапу: 07.07.2011
- Номер:
- Опис: Про стягненя щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.02.2011
- Дата етапу: 10.05.2012
- Номер: 2-а/1472/11
- Опис: Про виплати допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Біляївський районний суд Одеської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.06.2011
- Дата етапу: 15.07.2011
- Номер: 2-а-893/11
- Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.03.2011
- Дата етапу: 13.05.2011
- Номер: 2-а/486/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.03.2011
- Дата етапу: 28.04.2011
- Номер: 2-а-893/2011
- Опис: про зобов"язання перерахувати та виплатити щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.04.2011
- Дата етапу: 18.05.2011
- Номер: 2-а-893/1907/11
- Опис: Ярошевський П.Д доплата дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Зборівський районний суд Тернопільської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.01.2011
- Дата етапу: 22.02.2011
- Номер: 2-а/1714/1220/11
- Опис: про визнання дій незаконними та зобовязання субєкта владних повноважень нарахувати та виплатити 30 % підвищення до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.09.2011
- Дата етапу: 08.11.2011
- Номер: 2-а/845/11
- Опис: Про зобов"язання перерахунку пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Березанський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.04.2011
- Дата етапу: 17.06.2011
- Номер:
- Опис: стягнення доплати
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Волочиський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.03.2011
- Дата етапу: 24.03.2011
- Номер: 2-а/201/319/2016
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.01.2011
- Дата етапу: 12.05.2011
- Номер:
- Опис: стягнення недоплаченої соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.02.2011
- Дата етапу: 10.03.2011
- Номер:
- Опис: дорожнього руху
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.01.2011
- Дата етапу: 03.02.2011
- Номер: 2-а/1318/1964/11
- Опис: про нарахування та виплату надбавку до пенсії, як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Самбірський міськрайонний суд Львівської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.08.2011
- Дата етапу: 10.11.2011
- Номер: б/н
- Опис: про стягнення недоплаченого підвищення до пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-893/11
- Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Гусак Н.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.12.2010
- Дата етапу: 31.03.2011