Судове рішення #15135263

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ



Справа № 22-а-122/11Головуючий по 1 інстанції

Категорія : 10.3.3 Бондаченко С.І.  

Доповідач в апеляційній інстанції

Вініченко Б. Б.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          17 лютого 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючогоВініченка Б.Б.

суддівХрапка В.Д., Новікова О.М.



розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08 грудня 2009 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Придніпровського району м. Черкаси, Придніпровської районної ради виконавчої дирекції м. Черкаси Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; третя особа Черкаська спеціалізована школа 1-3 ступенів № 17 про визнання дій протиправними, перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Вивчивши матеріали справи, колегія суддів, –

в с т а н о в и л а :

Позивачка звернулася до суду з вищевказаним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси. Свої позовні вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року вона народила сина, в зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Відповідачем, як органом, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, позивачу була призначена одноразова допомога при народженні дитини в сумі 8500 гривень з наступним порядком її виплати - одноразово в сумі 3400 гривень і протягом наступних 12 місяців по 425 гривень. Крім того, відповідачем була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі 130 гривень щомісячно. Позивач вважає, що відповідач невірно нараховував та виплачував допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, така допомога, на думку позивача, повинна була розраховуватись виходячи із ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років в 2007 році визначався ст.62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", а в 2008 році ст.58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». А тому позивач просила визнати дії відповідача по нарахуванню допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років протиправними, стягнути з відповідача на користь позивача 4802,90 грн. недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Ухвалою районного суду від 16.07.2009 року, занесеної до журналу судового засідання, в якості співвідповідача було залучено Придніпровську районну виконавчу дирекцію м. Черкаси Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а ухвалою районного суду від 17.09.2009 року, занесеної до журналу судового засідання, в якості третьої особи було залучено Черкаську спеціалізовану школу 1-3 ступенів №17.

Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08 грудня 2009 року позов ОСОБА_5 задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси щодо нарахування та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси здійснити перерахунок ОСОБА_5 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з розміру, встановленого ч.1 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та провести відповідні виплати за період 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати як таку, що винесена з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Поскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі,  відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1  ч. 1 ст. 197 КАС України.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивачка народила сина. З квітня 2007 року знаходиться у відповідача на обліку і отримує допомогу до досягнення нею трирічного віку.

Статтею  4  Закону України  «Про  державну  допомогу  сім'ям  з  дітьми»,  яка регламентує джерела покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, визначено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з  дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Згідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, яка діяла до 01.01.2008 р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до пунктів 7, 14 статті 71 та статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» на 2007 рік було зупинено, зокрема, дію статті 43 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

При цьому, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) положення абзацу третього частини другої статті 56 та пунктів 7, 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), і втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Приймаючи до уваги той факт, що ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» про зупинення дії ст. 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» втратила чинність з 09.07.2007 року, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, дійшов до обґрунтованого висновку про неправомірність дій відповідача щодо несвоєчасного перерахунку та виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та врахував, що відповідач повинен був здійснити такий перерахунок саме з грудня 2007 року.

Оскільки рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 положення статей 29, 36, абзацу третього частини другої статті 56, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Тому, перерахунку та виплаті відповідачем на користь позивачки підлягала сума недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку лише за період з 09 липня 2007 року по грудень 2007 року включно.

Проте, згідно з ч.2 ст. 99 КАС України, яка була чинною на день винесення постанови, для звернення до адміністративного суду встановлювався річний строк.

Згідно з ч.1 ст. 100   КАС   України   пропущення   строку   звернення   до
адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову
за   умови,   якщо   на   цьому   наполягає   одна   із   сторін.   

Позивачка постанови не оскаржує.

Щодо задоволення районним судом вимог позивачки в частині зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, судова колегія виходить з наступного.

Пунктами 23 та 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» як незастрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, так і застрахованим особам, а також в частині визначення розміру такої допомоги.

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-УІ стосовно внесення змін до Закону  України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою   працездатності   та   витратами,   зумовленими   народженням   та похованням».

Відповідно до пунктів 5 та 6 вказаного Рішення Конституційного Суду України положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Одночасно з цим, слід зазначити, що цим Рішенням Конституційного Суду України не визнано неконституційними положення пункту 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які діяли по 31 грудня 2008 року.

Враховуючи викладене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 22 травня по 31 грудня 2008 року, у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, оскільки, з 1 січня 2008 року згідно п. 23 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., вказане положення Закону діє у часі, неконституційним не визнавалось і тому в задоволенні позовних вимог в цій частині позивачці слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів,-

п о с т а н о в и л а :

 Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради задовільнити.

Постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08 грудня 2009 року скасувати.

Відмовити ОСОБА_5 в задоволенні позовних вимог.

          Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.


Головуючий :

          Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація