АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-168/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 10.3.1 Фай В.Г.
Доповідач в апеляційній інстанції
Вініченко Б. Б.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоВініченка Б.Б.,
суддівБондаренка С.І., Храпка В.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області на постанову Драбівського районного суду Черкаської області від 18 грудня 2009 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області про визнання протиправною бездіяльність органу УПФ та стягнення невиплаченої допомоги до пенсії.
Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів, –
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2009р. позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона відноситься до категорії «діти війни» та відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії, за віком. Оскільки таке підвищення до пенсії їй не виплачувалось, просила визнати таку бездіяльність УПФ протиправною, зобов'язати відповідача здійснити відповідні перерахунки за 2006-2008р.
Постановою Драбівського районного суду Черкаської області від 18 грудня 2009 року вищевказаний позов задоволено частково.
Визнано дії УПФ України в Драбівському районі Черкаської області щодо відмови зробити нарахування позивачці ОСОБА_5 щомісячної соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з жовтня 2008 року і довічно – неправомірними.
Зобов'язано УПФ України в Драбівському районі Черкаської області здійснити ОСОБА_5 нарахування та доплату щомісячної соціальної допомоги як дитині війни, передбаченої ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", як різниці між 30 відсотками мінімальної пенсії за віком та фактично сплаченим розміром щомісячної соціальної державної допомоги за період з жовтня 2008 року і довічно.
В решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області просить визнати дії відповідача правомірними, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивачу.
Поскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про розгляд справи в письмовому провадженні відповідно до п. і ч.І ст.197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає,
що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення по наступних підставах:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5 отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004р.). дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії — за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України № 2195-1У виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Згідно з Рішенням Конституційною Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп 2008 зміни до вказаного вище закону визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Таким чином з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2008р. діяв Закон №2195-1У, яким пенсія підвищувалася на 30% мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплати у 2008р. дітям війни підвищення до пенсії повинні здійснюватися відповідно до норм із 1 січня 2008р. до 21 травня 2008 р. Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2008р. Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Отже в період із 22 травня 2008р. і по 31 грудня 2008р. позивач мав право на одержання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Але, як зазначив суд першої інстанції, згідно до вимог ч.2 ст. 99 КАС України строк звернення до суду за захистом порушеного права один рік.
Тому позивач має право на таке підвищення за період із 26 жовтня 2008 року по 26 жовтня 2009 року. В подальшому суд не може визнати дії відповідача незаконними, поскільки вони ще не відбулися.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 201, 207 КАС України колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а :
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області задовільнити частково.
Постанову Драбівського районного суду Черкаської області від 18 грудня 2009 року змінити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_5 державної соціальної допомоги в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_5 щомісячну соціальну допомогу як дитині війни, починаючи з 26 жовтня 2008 року по 26 жовтня 2009 року згідно ЗУ "Про соціальний захист дітей війни".
Виключити з постанови суду вказівку про стягнення цих виплат в подальшому.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
Головуючий :
Судді :