АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-1472/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія 10.3.1 Охріменко Н.І.
Доповідач в апеляційній інстанції
Вініченко Б. Б.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоХрапка В.Д.
суддівВініченка Б.Б., Новікова О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Черкаси апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 17 березня 2010 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як дітям війни.
Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів, –
в с т а н о в и л а :
Позивачка в лютому 2010 року звернулася до суду з вищевказаним адміністративним позовом.
В обґрунтування своїх вимог вказувала, що має статус дитини війни відповідно до Закону України №2195-ІУ від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни». Згідно ст.6 даного закону дітям війни встановлено підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач не виконує вимог вказаного Закону, її письмове звернення про таке підвищення залишено без задоволення. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач просила зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату їй щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2008 року в сумі 5729 грн. 70 коп.
Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 17 березня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_5 задоволено частково.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області протиправними і зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_5 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_5до УПФ України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування підвищення до пенсії як дитині війни за 2006-2008 роки.
Не погоджуючись з даною постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати як таку, що винесена з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні його вимог.
Поскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області по наступних підставах.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004р.), дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з п.12 ч.1 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» призупинено на 2007 рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст.111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Статтею 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), в розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, зокрема, положення ст.71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» щодо зупинення дії ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України №2195-1У відповідно до якого виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України, зокрема, положення п. 41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Зазначені рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими, крім того, вони мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року спірні відносини регулюються відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції Закону, яка діяла до 1 січня 2007 року.
Вирішуючи спір і задовольняючи позов частково, суд правомірно виходив із того, що управління пенсійного фонду як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами вищеназваних законів і здійснювати позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог вказаних законів таких нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну бездіяльність.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України та для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач у своїх запереченнях просив застосувати цей строк.
Тому, колегія суддів вважає, що суд обгрунтовано застосував до даних правовідносин положення ч.2 ст. 99 КАС України.
Що стосується адміністративного позову позивачки в частині нарахування та виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у редакції від 18 листопада 2004 року та зобов'язання здійснити такий перерахунок за 2009, колегія суддів вважає, що суд обгрунтовано прийшов до висновку про його задоволення.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватись відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Ст. 7 Закону № 2195 передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24 жовтня 2007 року № 1261 .
Відповідно до пункту 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку його територіальні управління.
Пенсійний фонд України забезпечує ефективне використання коштів, що перебувають в його управлінні. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пункт 9 Положення передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України, які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають.
Тому відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеного підвищення до пенсії та відсутність конкретного механізму фінансування витрат не є підставою для невиконання Пенсійним фондом Укораїни своїх зобов'язань, встановлених ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Викладені обставини свідчать про порушення пенсійних прав позивача, передбачені Конституцією України та Законом України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року.
Порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, за виключенням коштів одержаних позивачкою в 2009 році згідно постанови КМ України №530 від 29 травня 2009 року.
Таким чином, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 206 КАС України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 17 березня 2010 р. відхилити, а постанову суду залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
Головуючий :
Судді :