АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-1198/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія 10.3.2 Коваленко В.І.
Доповідач в апеляційній інстанції
Вініченко Б. Б.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоВініченка Б.Б.
суддівХрапка В.Д., Новікова О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Черкаси апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області на постанову Кам'янського районного суду Черкаської області від 27 листопада 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області про визнання відмови щодо перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок.
Вивчивши матеріали справи, колегія суддів,-
в с т а н о в и л а :
В жовтні 2009 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності.
В обґрунтування позовних вимог вказував, що він віднесений до 1 категорії, є інвалідом III групи внаслідок захворювань, пов'язаних з роботами в зоні відчуження ЧАЕС.
Згідно ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, основний розмір його пенсії не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Оскільки відповідач всупереч законодавства не провів відповідне нарахування цих пенсій, він змушений був звернутись до суду з даним позовом, в якому, змінивши позовні вимоги, просив суд здійснити перерахунок пенсії по інвалідності і виплачувати її з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Постановою Кам'янського районного суду Черкаської області від 27 листопада 2009 року позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області про відмову ОСОБА_5 в перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 згідно ч.4 ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державної пенсії як особі, віднесеній до категорії 1 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області просить скасувати постанову Кам'янського районного суду Черкаської області від 27 листопада 2009 року та винести нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Поскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги по наступних підставах.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 має статус особи, яка постраждала від наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції категорії 1, а за станом здоров’я інвалідом III групи внаслідок захворювань, викликаних впливом її шкідливих факторів.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державні пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема по III групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 50 цього Закону передбачено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам III групи призначається у розмірі - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (стаття 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523.
Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України N 796-XII.
Також суд правильно не взяв до уваги посилання відповідача на частину п'яту статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом, тобто Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону.
Тому суд першої інстанції правильно виходив із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, а їх висновок, що при розрахунку державної та додаткової пенсій передбачених статтями 50, 54 Закону N 796-XII, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, є обґрунтованим.
Положення частини третьої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судове рішення є законним і не підлягає скасуванню чи зміні. Суд всебічно перевірив обставини справи та вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягали застосуванню до даних правовідносин у час розгляду справи та на підставі закону, що їх регулює.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205 КАС України, судова колегія, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області відхилити.
Постанову Кам'янського районного суду Черкаської області від 27 листопада 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області про визнання відмови щодо перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
Головуючий :
Судді :