Судове рішення #15146752

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ



Справа № 22-а-781/11Головуючий по 1 інстанції

Категорія : 10.3 Бурлака О.В.  

Доповідач в апеляційній інстанції

Вініченко Б. Б.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          15 березня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючогоВініченка Б.Б.

суддівХрапка В.Д., Бондаренка С.І.



розглянувши в порядку письмового провадження в місті Черкаси апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі на рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 07 липня 2010 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и л а :

18 березня 2010 року позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі  Черкаської області про стягнення заборгованості.

          В обґрунтування своїх позовних вимог вказувала, що вона постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, є постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії.

          Згідно із ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 4 додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 15 відсотків від мінімальної пенсії за віком.

          Управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі  Черкаської області  додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю,  виплачується в розмірі 5 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, мотивуючи таку виплату змінами, що вносяться ЗУ «Про державний бюджет України».

          У відповідності із ст. 39 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи »- передбачено, що громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, а також непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю пенсії, зарплати підвищуються на одну мінімальну заробітну плату, при цьому розмір мінімальної заробітної плати визнається на момент виплати.

          Згідно Законів України «Про державний бюджет України» встановлюється різний розмір мінімальної заробітної плати. В порушення цього відповідач проводив оплату щомісячно в розмірі 5,20 грн., а тому сума недоплати за період з 01.03.2007 року по 01.03.2010 року становить 20348,80  грн.

          На підставі наведеного, позивачка просила суд визнати дії УПФУ в м. Каневі неправомірними, зобов'язати  УПФУ в м. Каневі стягнути доплату згідно ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.03.2007 р. по  01.03.2010 р. в сумі 20348,80 грн., та додаткову пенсію за вказаний період в сумі 2587,11 грн. з врахуванням виплаченої Пенсійним фондом,а також зобов'язати  УПФУ в м. Каневі проводити щомісячну доплату та додаткову пенсію відповідно ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 07 липня 2010 року вищевказаний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі  Черкаської області щодо проведення доплати до пенсії та виплати і нарахування додаткової пенсії не у відповідності до вимог ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області здійснити перерахунок ОСОБА_5 доплати до пенсії в розмірі мінімальної заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період: з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та  з 22.05.2008 року по 01.03.2010 рік як непрацюючому  пенсіонеру,  яка  постійно  проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, та додаткової пенсії в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 18.09.2007 року по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 року по 01.03.2010 рік, та виплатити кошти у відповідності до здійсненого перерахунку, за виключенням отриманих раніше сум.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області проводити доплату до пенсії відповідно до вимог чинного законодавства та виплату додаткової пенсії відповідно до ч.3 ст. 51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області просить скасувати рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 07.07.2010 року як таке, що суперечить законодавству та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5

Відповідно до вимог Закону України від 02 грудня 2010 року «Про внесення змін до розділу ХХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо передачі справ, пов’язаних із соціальними виплатами» справа підлягає розгляду у апеляційному провадженні відповідно до положень КАС України.

У зв’язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі про розгляд справи за їх участю,  колегія суддів  приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч.1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення по наступних підставах.

Справа вирішена судом на підставі норм цивільного та цивільно-процесуального законодавства  у відповідності із Законом України від 18 лютого 2010 року № 1691-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами».

З матеріалів справи, вбачається що позивачка  має статус особи, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесена до 4 категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення на ар. справи 9), з пенсійного посвідчення, яке видане 18.09.2007 р. (а.с.10) вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області, як пенсіонер за віком ( а.с. 11).

Крім цього, з матеріалів справи (а.с.11) вбачається, що позивачка  згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримує додаткову пенсію у розмірі 5 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» якою передбачено, що особам, віднесеним до категорії 4 призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, в порушення цього відповідач виплачував 5 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розділ 8 вищевказаного Закону передбачає, правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорії 1.2.3.4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З 09 липня 2007 року та 22 травня 2008 року в зв’язку з ухваленням рішень Конституційним Судом України була відновлена дія норм статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за якими пенсії непрацюючим пенсіонерам,  які  проживають   на   територіях  радіоактивного забруднення, зокрема,   у   зоні   посиленого радіоекологічного контролю (до яких відноситься позивачка) повинні бути підвищені на одну мінімальну заробітну плату та виплачуватися відповідачем в такому розмірі щомісячно, та статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за якою особам, віднесеним до 4 категорії, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.

          Згідно з частиною 6 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 «Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними».

Як вбачається з матеріалів, справи позивачка не працює, являється пенсіонером, віднесена  до 4 категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому   відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону  України  «Про   статус   та   соціальний   захист   громадян, які   постраждали   внаслідок   Чорнобильської катастрофи» має право на отримання доплати до пенсії в розмірі мінімальної заробітної плати та право на одержання додаткової пенсії в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком за наявності у чоловіків -25, а у жінок -20 років страхового стажу  встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом.            

Таким чином, дії відповідача щодо виплати доплати та додаткової пенсії позивачці у розмірах, менших, ніж визначені  у ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними і порушують права позивачки.

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що суд цілком обґрунтовано визначився, що  для захисту порушених прав позивача основний розмір його пенсії повинен бути перерахований відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі одної мінімальної заробітної плати за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 01.03.20І0 року, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком за період       18.09.2007 року по 31.12.2007 року, та з 22.05.2008 року по 01.03.2010 pоку, з урахуванням раніше виплачених сум.

Правильно вказав суд і на те, що  не підлягають до задоволення позовні вимоги  в частині стягнення з відповідача конкретної суми боргу, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази про розмір пенсії та доплати до пенсії, яку позивач отримував в зазначеному вище періоді та про виплачені їй в цьому періоді доплати до пенсії.

Колегія суддів відхиляє доводи апелянта про незаконність рішення суду з мотивів відсутності коштів для таких виплат та чіткого нормативного врегулювання порядку їх здійснення, оскільки таке не звільняє його від обов’язку виконання закону.



Між тим, колегія суддів вважає необхідним змінити рішення суду в зв'язку з тим, що суд помилково прийшов до висновку про стягнення вказаної пенсії в подальшому.

          В подальшому суд не може визнати дії відповідача незаконними, поскільки вони ще не відбулися.

          Тому судова колегія приходить до висновку про зміну судового рішення і визнання дій відповідача неправомірними щодо виплати основного розміру пенсії за період із 09.07. 2007 року по 31.12. 2007 року та з 22.05.2008 року по 01.03.2010 року  та додаткової пенсії за період з 18.09.2007 року по 31.12.2007 року, та з 22.05.2008 року по 01.03.2010 pоку.

Керуючись ст.ст. 197, 198, 201, 207 КАС України, колегія суддів,-

п о с т а н о в и л а :

 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі задовільнити частково.

          Рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 07 липня 2010 року змінити.

          Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі щодо проведення доплати до пенсії та виплати і нарахування додаткової пенсії не у відповідності до вимог ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_5 протиправною.

          Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі здійснити перерахунок ОСОБА_5 доплати до пенсії в розмірі мінімальної заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період: з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та  з 22.05.2008 року по 01.03.2010 рік як непрацюючому  пенсіонеру,  яка  постійно  проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, та додаткової пенсії в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 18.09.2007 року по 31.12.2007 рік та з 22.05.2008 року по 01.03.2010 рік та виплатити кошти у відповідності до здійсненого перерахунку, за виключенням отриманих раніше сум.

          Виключити з рішення суду вказівку про стягнення цих виплат в подальшому.

          В решті постанову суду залишити без змін.

          Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.


Головуючий :

          Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація