Судове рішення #15250373

       

   

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

19 травня 2011 року                                                                                  м. Рівне

Колегія суддів  судової палати в цивільних справах апеляційного суду Рівненської області  в складі суддів:               Хилевича С.В., Гордійчук С.О., Шеремет А.М.          

розглянувши в порядку письмового провадження справу за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області на  постанову Володимирецького  районного суду від 15 лютого 2010 року  в справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов”язання вчинення певних дій,

                                                             ВСТАНОВИЛА :       

            Постановою Володимирецького районного суду від 15 лютого  2010 року позов задоволено.

Визнано протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації щодо виплати позивачам щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірах, встановлених ст. 48 Закону України „«Про статус і соціальний захист громадян , що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації в користь позивачів компенсацію за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, які стали інвалідами  внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2009 рік в  наступних розмірах:

ОСОБА_4 в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_3  - в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_5 - в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_6 - в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_8 - в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_11 в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_1 -  в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_9 - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_7 - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_2 - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої чинним законодавством України на час виплати.

          Не погодившись із вказаною постановою, управління  праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Пенсійного фонду України в Володимирецькому  районі подало апеляційну скаргу, в якій вказує  про  неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.

           Вказує, що при задоволенні позову не достатньо враховані нормативно-правові акти, які регулюють нарахування та виплату щорічної грошової допомоги на оздоровлення згідно ст. 48 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи’’, так зокрема, відповідно до п.3 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує політику соціального захисту.

Доводить, що ст. 63 ЗУ«Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що  фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету залежить від фінансових ресурсів його доходної частини.

________________________________________________________________________________

Справа № 22-а-329-2011р.                                                         Головуючий в суді І інст. –Іванків О.В.

                                                                                                      Доповідач –Хилевич С.В.



Вказує, що ЗУ «Про Державний бюджет України на  2009 р.” не передбачено бюджетних призначень для взяття зобов’язань за судовими рішеннями щодо перерахунків компенсацій та доплат для громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.                  

Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду 1-ї інст. в межах доводів  апеляційної  скарги  та в межах заявлених вимог, вивчивши матеріали справи, колегія  суддів приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги.

Судом   1-ї інстанції встановлено, що  позивачі є особами, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи І категорії.

Позивач ОСОБА_4  є  інвалідом першої групи, позивачі ОСОБА_13, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_3 є інвалідами другої групи, захворювання яких пов”язано із наслідками аварії на ЧАЕС, позивачі ОСОБА_9, ОСОБА_14, ОСОБА_2, ОСОБА_1 є інвалідами третьої групи.

             Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

              Відповідно до ч.4 ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам першої та другої груп в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат, інвалідам третьої групи –в розмірі чотирьох мінімальних плат, а тому судом вірно встановлено що позивачі, як  постраждалі від аварії на ЧАЕС, інваліди першої, другої та третьої груп, інвалідність яких пов”язана із Чорнобильською катастрофою, мають право на отримання щорічної одноразової допомоги, що виплачується  в розмірі відповідно чотирьох та п”яти  мінімальних заробітних плат органами соціального захисту населення.

      Так як Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 положення пункту 28 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними),  то з 22.05.2008 року відновлено в повному обсязі дію ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В зв"язку із цим, нарахування та виплата щорічної допомоги на оздоровлення за 2008, 2009 рр. має здійснюватись згідно з положенням вказаного Закону.

        Доводи апеляційної скарги про неможливість нарахування й виплати щорічної допомоги на оздоровлення в зв’язку із відсутністю бюджетних коштів не заслуговують на увагу, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.      

Крім того, частково задовольняючи позовні вимоги, місцевий суд виходив із того, що порушене право позивачів підлягає захисту шляхом стягнення із управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації  на їх  користь компенсацію за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, які стали інвалідами  внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме щорічну одноразову допомогу на оздоровлення 2009 рік в розмірах встановлених ст. 48 ЗУ  «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок.

Колегія суддів із такими висновками місцевого суду у повному обсязі погодитися не може.

  З огляду на положення ст.ст. 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю.

Встановивши порушення відповідачем норм права, які регулюють спірні правовідносини,  суд повинен був визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних позивачеві сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про їх  стягнення чи виплату.

Враховуючи зазначене, колегія суддів  прийшла до висновку, що постанова місцевого суду в частині стягнення з управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністраціїв користь позивачів компенсацію за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, які стали інвалідами  внаслідок Чорнобильської катастрофи,а саме щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2009 рік  встановлених ст. 48 ЗУ  «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок,   не може залишатись чинною , а тому її слід  в цій частині скасувати та  ухвалити у справі нову постанову про часткове задоволення позову.          

Керуючись ст. 197,  п.3 ч.1 ст. 198,   п.4 ч.1 ст. 202,  ст.207 , 254  КАС України ,   колегія суддів  

                                    ПОСТАНОВИЛА:                    

         Апеляційну  скаргу управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації –задовольнити частково.                    

        Постанову  Володимирецького  районного суду Рівненської області від 15 лютого 2010 року  2010 року в частині  стягнення з управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації в користь позивачів компенсацію за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, які стали інвалідами  внаслідок Чорнобильської катастрофи,а саме щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірах встановлених ст. 48 ЗУ  «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»скасувати.

         Зобов”язати управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації перерахувати та виплатити на користь позивачів  компенсацію за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, які стали інвалідами  внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2009 рік в наступних розмірах:

ОСОБА_4 в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_3  - в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_5 - в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_6 - в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_8 - в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_11 в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_1 -  в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_9 - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат,

ОСОБА_7 - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

В решті постанову Володимирецького  районного суду Рівненської області від 15 лютого  2010 року залишити без змін.

Постанова  суду апеляційної інстанції  набирає законної сили через п”ять днів після направлення її копії особам., які беруть участь у справі   та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання  нею законної сили .

         Судді:




















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація