2a-1208/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2009 p. Кіровський райсуд м. Донецька у складі
судді Юр’євої Т.І.
при секретарі Власенко Н.М.
за участю позивачці ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПСЗН Кіровського району м. Донецька про визнання незаконними дій суб’єкта владних повноважень, та перерахування сум допомоги при народження дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду а адміністративним позовом, в якому вказує, що 8 травня 2007 р. у неї народилася дочка ОСОБА_2 і вона звернулася до відповідача за призначенням держаної допомоги при народженні дитини.
Згідно поданої нею заяві відповідачем було сплачено державна соціальна допомога при народженні дитини у розмірі 8500 гр.
У жовтні 2007 р. відповідач почав її сплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Виплати, яки вона отримала з відповідача після народження дитини були значно меншими, тому вона 9.10.2008 р. звернулася до відповідача з заявою про перерахунок розміру державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та сплатити заборгованість по виплатам. Однак, відповідач у перерахунку вищевказаних сум відмовив.
Вона вважає, що відмова відповідача є незаконною. З 9.07.2007 р. після оприлюднення Рішення Конституційного суду України №6-рп/2007, з урахуванням змін в законодавстві відповідач повинен був визначати розмір державної допомоги при народженні дитини у сумі кратній 22, 6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. У відповідності зі ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-16 прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років встановлений у розмірах: з1 січня -434 гр., з1 квітня - 463 гр., з 1 жовтня - 470 гр. ОСОБА_3 дочка народилася 8 травня 2007 p., тобто прожитковий мінімум на дітей до 6 років на дату народження дитини складав 463 гр. Таким чином розмір призначеної її допомоги при народженні дитини повинен був складати: 463 х 22.6 = 10463 гр. 80 коп. Відповідачем була призначена допомога у розмірі 8500 гр., що на 1963 гр. 80 коп. менше належного розміру.
Тому позивачка просить зобов’язати відповідача зробити перерахунок розміру цього виду допомоги і доплатити різницю.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідачем у 2007 р. також сплачувалась невірно. З моменту проголошення рішення Конституційного суду у 2007 р. зазначена допомога повинна була надаватися у відповідності з ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-Х11 від 21.11.1992 р. (в редакції від 9.07.2007 р.) у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Цей вид державної допомоги її призначено з 8 серпня 2007 р. Відповідач повинен сплатити її різницю між призначенням і належними по Закону виплатами по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позивачка просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов’язати відповідача зробити перерахунок недоплаченої допомоги та сплачувати її допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менш прожиткового мінімуму встановленого для дітей у віці до 6-ті років, зобов’язати відповідача зробити перерахунок соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 у сумі кратної 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років встановленого на день народження дитини.
В судовому засіданні позивачка підтримала свій позов повністю, та надала суду пояснення, аналогічні вищевказаному. Крім того, вона просила поновити пропущений строк для звернення з адміністративним позовом, тому що, про порушення її прав вона дізналося тільки у листопаді 2008 року із засобів масової інформації.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, просить розглянути справу за відсутністю представника. У письмових запереченнях відповідач позов не визнав, вважає, що позивачці була призначена допомога при народженні дитини у розмірі 8500 гр. та допомога по догляду за дитиною до досягнення ним 3-х річного віку з 8.08.2007 р. у розмірі згідно до Порядку призначення виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 р. № 13 (далі Порядок). Згідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України « Про загальне обов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці сплачена у повному обсязі. Представник просить відмовити у позові в повному обсязі.
Суд, вислухав пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Суд вважає поновити позивачці строк звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки слід вважати, що він був пропущений з поважної причини, оскільки про порушення свого права вона дізналася тільки у січні 2009 р. із засобів масової інформації.
Позивачка є матір’ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджено свідоцтвом про народження дитини, виданого Кіровським РАЦСом м. Донецька 25 травня 2007 року, актовий запис № 573.
На обліку в УПСЗН Кіровського району м. Донецька позивачка перебуває з 8 серпня 2007 року.
Згідно довідки відповідача позивачка отримала у 2007 році допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 гр.: одноразово 3400 гр. та остання сума 5100 гр. сплачена по 425 гр. щомісяця.
Крім того, на користь позивачці сплачуються щомісячні соціальні виплати на дитину до досягнення нею трирічного віку у розмірі: з серпня 2007 p.- 129, 03 гр. з вересня 2007 р. - 134, 45 гр., з жовтень 2007 р. - 136 гр. 13 коп., листопад 2007 р. - 140, 05 гр., грудень 2007 р. -жовтень 2008 р. - 144, 10 гр. щомісячно, що визнано в судовому засіданні позивачкою і представником відповідача.
Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст. 101 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», яка надає Кабінету Міністрів право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначається незалежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами, в зв’язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім’ям з дітьми, визначені Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду від 9.07.2007 р. №6-рп/2007 положення Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» п.14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст.. 12, ч.1 ст. 15 та п.3 розділу 8 «Прикінцеві положення Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» визнані неконституційними.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції’ України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 ч. 1 ст. 92 Конституції’ України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За ч. 2 ст. 19 Конституції’ України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року, відповідно до Конституції України, встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Згідно до ст. 58 Конституції України, рішення Конституційного суду України не можуть застосовуватися до правовідносин, які виникли до його прийняття і діють на відповідний термін державного бюджету.
Суд вважає, в зв’язку з тим, що право на отримання одноразової допомоги при народженні дитини виникло у позивачці з моменту народження дитини, яка народилася 8.05.2007 року, тому на цій час не може застосовуватися вищевказане Рішення Конституційного суду України. Допомога при народженні дитини сплачена позивачці у розмірі 8500 гр. на підставі діючого на час виплати законодавства.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов’язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Відповідно до ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції’ з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-У було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", та статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 11-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У.
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених і законів, що визнані неконституційними.
Тому, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХП, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивачці вказаній вид державної допомоги призначений з 8 серпня 2007 року. Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 8 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає: 1896 гр. 45 коп. (343 грн. 50 коп. (463 грн./31 день х 23 дня) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс.) + 1410 грн. (470 грн. х З місяці) - 783, 05 (129, 03/31x23 дня +132, 64 + 134, 45 + 136, 13 + 140, 05 +144, 10).
У частини позову про зобов’язання перерахувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку за період з січня 2008 р. по наступний час, а також зобов’язати відповідача у подальшому виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років у розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6-ті років слід відмовити, оскільки не має законних підстав.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 86, 159-163 КАСу України, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет на 2007 p.», Рішенням Конституційного суду від 9.07.2007 р. № 6-рп/2007 р., суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до УПСЗН Кіровського району м. Донецька про визнання незаконними дій суб’єкта владних повноважень, та стягнення не донарахованих сум допомоги задовольнити частково.
Пропущений строк ОСОБА_1 для звернення з адміністративним позовом поновити.
Зобов’язати УПСЗН Кіровського району м. Донецька зробити перерахунок сум по допомозі ОСОБА_1 по догляду за дитиною ОСОБА_2
Дмитрівною ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р.
Зобов’язати УПСЗН Кіровського району м. Донецька за рахунок коштів державного бюджету нарахувати та здійснити виплати на користь ОСОБА_1 недоплаченої у 2007 р допомоги по догляду за дитиною до 3-х річного віку за період з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. у сумі 1896 гр. 45 коп. В решті позову відмовити.
Заява про подачу апеляційної скарги може бути подана протягом 10 днів від дня оголошення постанови. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду.