Судове рішення #1525489

 

Справа № 2-24

 2007 рік

 

ЗАОЧНЕ   РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

 

26 квітня 2007 року                                                                            м.  Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області в складі:

головуючого                      Яркіної С. В.

при секретарі                     Анчішкіній В.В.

за участю представників       Коваленко О.В.

ОСОБА_2

Білицького Є.М.

Абрамова Д.О.

Гурицької М. В.

Сизих Л.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ТОВ « Агро - Січ» до ОСОБА_1,  ТОВ « Розумівське Агро»,  третя особа -Запорізька регіональна філія Державного підприємства « Центр державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах» про визнання договору оренди земельної ділянки недійсною,

ВСТАНОВИВ:

 

Позивач ТОВ « Агро- Січ» звернулось до ОСОБА_1.  та ТОВ « Розумівське -Агро» з позовом про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним,  посилаючись на те,  що 18 січня 2003 року між ТОВ « Агро - Січ « та ОСОБА_1.  був укладений договір оренди земельної частки (паю) строком на 5 років,  тобто до 2008 року. Позивач в судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги та пояснив,  що відповідно до укладених на той час договорів оренди,  згідно з рішенням сесії Розумівської сільради від 21.04.2003 року їм виділено земельну площу єдиним масивом для проведення сільськогосподарських робіт. Після отримання ОСОБА_1.  Державного акту на право власності на земельну ділянку,  ним 01.01.2005 року укладено договір оренди земельної ділянки з ТОВ «Розумівське Агро»,  який зареєстровано Запорізькою регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».

У зв'язку з тим,  що договір оренди земельної частки ( паю) до теперішнього часу нерозірваний,  з боку ТОВ «Агро-Січ» виконуються взяті на себе зобов'язання,  передбачені зазначеним договором.  Підстав для розірвання договору у ОСОБА_1.  немає,  позивач вважає,  що він є належним орендарем,  тому просить договір оренди земельної ділянки між ОСОБА_1.  та ТОВ «Розумівське Агро»,  укладений на підставі Державного акту на право власності на землю визнати недійсним.

Відповідно до вимог перехідних положень Закону України «Про оренду землі»,  після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок договори оренди землі переукладаються відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах,  що раніше укладений і може бути змінений лише за згодою сторін. ТОВ « Агро Січ» вважає,  що спірні земельні ділянки належать їм на праві оренди.

Крім того,  позивач зазначив,  що земельна ділянка виділяється в натурі при наявності не менше як двох межових знаків,  а в додатках,  наданих до договору оренди з ТОВ «Розумівське Агро» зазначено один межовий знак,  що є неприпустимим.

Відповідач по справі ТОВ «Розумівське Агро» позовні вимоги не визнає,  посилаючись на те,  що в п. 1  ст.  215 ЦК України визначено вичерпний перелік підстав

 

2

недійсності правочину,  жодного з якого позивачем в позовній заяві наведено не було,  тому посилання позивача на перехідні положення Закону « Про оренду землі» не може бути підставою для визнання договору оренди земельної ділянки недійсною.

Крім того відповідач ТОВ «Розумовське Агро» зазначає,  що одним із основних інститутів цивільного права є свобода договору,  тобто сторони є вільні в укладенні договору. У зв'язку з тим,  що з отриманням Державного акту змінився предмет договору,  то договір,  укладений між ОСОБА_1.  та ТОВ «Агро-Січ» на підставі сертифікату на землю вважається припиненим.  ОСОБА_1.  побажав укласти договір з ТОВ «Розумівське Агро»,  а у останнього не було підстав для відмови ОСОБА_1.  в укладенні з ними договору оренди земельної ділянки.

Представник відповідача ТОВ «Розумівське Агро» зазначив,  що на час укладення договору на оренду земельної частки з ТОВ «Агро-Січ»,  земельні паї не були виділені в натурі,  про що свідчить сертифікат на право на земельну частку (пай). Відповідно до  ст.  125 Земельного Кодексу України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі забороняється.

Крім того,  представник ТОВ «Розумівське Агро» в судовому засіданні пояснив,  що при укладенні договору оренди землі,  чинне законодавство не зобов'язало перевіряти наявність укладених договорів оренди земельного паю до утримання Державних актів на землю. З боку ТОВ « Агро Січ» не було прийнято заходів щодо переукладання договорів оренди відповідно до Державних актів. Тому зобов'язання сторін у разі виділення земельної ділянки в натурі припиняються. Таким чином законодавством чітко визначено момент,  з якого сторони зобов'язані вирішити свої подальші правові відносини,  чого ТОВ « Агро-Січ» зроблено не було.

Відповідач ОСОБА_1.  на неодноразові виклики до суду не з'явився,  неодноразово належним чином повідомлявся про день,  час та місце слухання справи,  про що свідчать розписки,  про отриманні ним повісток,  які додані до матеріалів справи,  тому суд вважає за необхідне розглядати справу на підставі наявних у ній доказів,  відповідно з частиною 4  ст.  169 ЦПК України,  постановивши заочне рішення

Суд,  вислухавши сторони,  вивчивши матеріали справи,  надані докази,  заслухавши третіх осіб та залучених до участі в справі спеціалістів,  приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ТОВ «Агро Січ» про визнання договору недійсним за наступними підставами.

Судом встановлено,  що 18 січня 2003 року на підставі сертифікатів на право на земельну частку ( пай) між ТОВ «Агро Січ» та ОСОБА_1.  був укладений договір оренди земельної частки ( паю) № 01/131 від 18 січня 2003 року. Відповідно до п.2 .1 вказаних договорів строк дії договорів - 5 років. Рішенням № 6 сесії Розумівської сільради народних депутатів Запорізького району від 21.04.2003 року ТОВ «Розумівське Агро» виділено єдиним земельним масивом земельні ділянки загальною площею 1558, 28 га для сільськогосподарського виробництва.

20 жовтня 2004 року відповідно до розпорядження Запорізької райдержадміністрації від 03 вересня 2004 року № 2/160 ОСОБА_1.  отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЗП № 031790.

Після отримання Державного акта на право власності на земельну ділянку площею 4, 9986 га ОСОБА_1.  уклав договір оренди земельної ділянки з ТОВ «Розумівське Агро». Даний договір 03.02.2006 року за № 04062000053 зареєстровано в Запорізькій національній філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному Комітеті України  по земельних ресурсах».

Відповідно до п.17 перехідних положень Земельного Кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі ( на місцевості) земельних ділянок та видачі їм Державних актів на право власності на землю

 

3

Відповідно до п. «г»  ст.  81 Земельного Кодексу України громадяни набувають право власності на земельну ділянку на підставі виділення належної їм земельної частки ії в натурі (на місцевості).

Таким чином після отримання Державного акту на право власності на земельну ділянку,  тобто з 20.10.2004 року сертифікат втратив свою юридичну силу як правовстановлюючий документ,  на підставі якого був укладений договір оренди земельного паю та змінилась форма власності на земельну ділянку з колективної на приватну.

Відповідно до п. 2, 3 Типового Договору оренди земельної частки ( паю) ,  затвердженого наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 17.01.2000 р. № 5 з наступними змінами,  зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.02.2000 р. за № 101/4322,  а також роз'яснень Державного Комітету по земельним ресурсам у разі виділення земельної ділянки та отримання Державного акту на право власності на землю договірні відносини між сторонами припиняються відповідно до чинного законодавства у зв'язку з неможливістю виконання ( відсутність предмету договору).

Таким чином,  при отриманні ОСОБА_1.  Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку змінився предмет зобов'язання за договором оренди ,  а відтак суттєві умови виконання зообов'язань,  у зв'язку з чим сторони повинні були привести договірні відносини у належний стан відповідно до вимог Закону України « Про оренду землі».

Дій,  направлених на переукладення договору у зв'язку з отриманням Державного акту сторонами виконано не було. Відповідно до вимог  ст.  125 ЗК України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі,  одержання документа,  що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється. Отже,  подальше виконання договору оренди земельної частки (паю) ТОВ « Агро-Січ» неможливе,  так як зазначений договір не має під собою правової підстави .

Згідно з вимогами  ст.  126 ЗК України та  ст.  18 закону України « Про оренду землі» договір оренда земельної ділянки повинен пройти державну реєстрацію. У відповідності з вимогами  ст.  202 ЗК України обов'язок реєстрації договорів оренди землі покладено на регіональні філії Державного підприємства «Центру Державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельним ресурсам».

При цьому,  державна реєстрація земельних ділянок здійснюється лише за умови,  що правовстановлюючи документи на неї відповідають визначеним вимогам.

Позивач стверджує ,  що договір оренди протиправно зареєстрований у ДП « Центр ДЗК при Держкомзему України». Але це ствердження спростовується поясненнями третьої особи Центру ДЗК,  які довели у судовому засіданні,  що договір оренди земельної ділянки ,  укладений між ОСОБА_1.  та ТОВ « Розумівське Агро» зареєстровано відповідно до « Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель»,  затвердженого наказом «Держкомзему» № 174 від 02.07.03р. та Закону України « Про державну реєстацію прав на нерухоме майно та їх обмежень».Наданий договір оренди в повній мірі відповідає усім вимогам Закону України « Про оренду землі».

Крім того ,  ЗРФДП « Центр ДЗК» не повинен перевіряти чи був укладений договір оренди на земельну частку (пай). Перевіривши дійсність реєстрації та видачі Державного акту на право власності на дану земельну ділянку,  реєстратор не мав жодних законних підстав у відмові в реєстрації наданого договору оренди земельної ділянки

Залучені до участі в справі в якості спеціалістів представник ДП «Запорізького науково-дослідного та проектного інституту землеустрою» та представник Запорізького районного відділу земельних ресурсів пояснили,  що до них звернулось ТОВ «Розумівське Агро» для виготовлення та передачі в Центр ДЗК технічної документації,  необхідної для виготовлення реєстрації договору оренди земельної ділянки та формування обмінного файлу.

 

4

Після реформування реєстраційної картки землевпорядна організація звертаються до відділу земельних ресурсів для отримання підпису начальника відділу земельних ресурсів та печатки. Однак діючим законодавством не передбачено перевіряти наявність договорів оренди на підставі сертифікатів. В зв'язку отриманням Державного акту на право власності на землю договори повинні бути переукладені. За поясненнями спеціалістів наявність нерозірваних договорів на оренду земельної частки ( паю) не є підставою для відмови у формуванні реєстраційної картки та реєстрації в центрі ДЗК договору оренди земельної ділянки .

Крім того,   ст.  215 ЦК України визначено вичерпний перелік підстав визначення правочину недійсним . У своєму позові позивач не зазначив підстави визнання договору оренди земельної ділянки недійсним .

Відповідач по справі ОСОБА_1.  жодного разу в судове засідання не з'явився,  про дату слухання справи повідомлявся належним чином.  Крім того самостійних вимог про розірвання чи визнання недійсним договору оренди земельної ділянки між ним та ТОВ « Розумівське -Агро» відповідач по справі не ставить ,  тому суд вважає,  що його права як власника землі не порушені.

Таким чином ,  виходячи з наведеного суд вважає,  що вимоги позивача ТОВ « Агро-Січ» є безпідставними.

Договір оренди земельної частки (паю),  укладений між ТОВ «Агро-Січ» та ОСОБА_1.  слід вважати припиненим,  а договір оренди земельної ділянки,  укладений між ТОВ «Розумівське Агро» та ОСОБА_1.  таким,  що відповідає чинному законодавству та волевиявленню сторін.

Право власності та право користування на земельну ділянку виникає при наявності трьох юридичних фактів: перший - право на землю,  що посвідчується відповідним документом (державним актом); другий - державна реєстрація документа про право на землю в установленому порядку; третій - встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Право « Розумівське Агро» на користування земельною ділянкою є законним ,  а дії з боку ТОВ « Агро Січ» порушують їх права як законних землекористувачів,  тому в задоволенні позову ТОВ «Агро-Січ» слід відмовити.

На підставі викладеного,  керуючись  ст.  215 ЦК України,   ст.  ст.  81,  125,  126,  202 ЗК України,     ст.  ст.  10, 11, 60, 212-215 ЦПК України,  суд,

 

ВИРІШИВ:

 

В задоволенні позовних вимог ТОВ « Агро - Січ» до ОСОБА_1,  ТОВ «Розумівське Агро»,  третя особа -Запорізька регіональна філія Державного підприємства « Центр державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах» про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним -відмовити.

Скасувати заходи забезпечення позову у вигляді заборони ТОВ « Розумівське -Агро» проводити будь які дії на спірній земельній ділянці,  яка належить ОСОБА_1 на підставі державного акту.

Рішення може бути оскаржено протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подачі заяви про його апеляційне оскарження,  а протягом 20 днів з дня подання такої заяви може бути подана апеляційна скарга через суд першої інстанції.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація