Справа № 1202/2-а-509/2011
П О С ТА Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2011 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Назарової М. В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії , -
В С Т А Н О В И В:
12 березня 2011 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області про та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він є пенсіонером, отримував пенсію відповідно до ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", але продовжував працювати. В серпні 2009 року він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в м. Антрацит із завою про перерахунок йому пенсії як працюючому пенсіонеру у відповідності до ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Пенсію позивачу було перераховано, але її розмір, на думку відповідача, виявився занадто заниженим. Із рішення, наданого йому відповідачем за № 58 від 25.02.11 року, позивач довідався, що при проведенні йому перерахунку пенсії відповідач використав показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, а не за 2008 рік, як це передбачено чинним законодавством, внаслідок чого позивач вважає, що пенсію йому призначено щомісяця в заниженому розмірі. Невірно визначений розрахунок його пенсії відповідачем змушує позивача звернутись за захистом свого права до суду.
В судове засідання сторони не з»явилися, надавши заяви про розгляду справи за їх відсутності: позивач підтримує позовні вимоги, відповідач – їх не визнає та надав письмове заперечення, в якому вказує, що відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.06.2003р. № 1058-ІУ (далі - Закон).
Частиною 4 статті 42 Закону передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частиною 4 статті 42 Закону (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (надалі — Постанова).
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
ОСОБА_1 отримує пенсію за віком у відповідача. Останній перерахунок пенсії, згідно з особистою заявою від 03.08.09 р., проведений розпорядженням від 03.08.09 р. з врахуванням додаткового стажу. Порядок перерахунку пенсії викладено вище.
Також зазначають, що для призначення та перерахунку пенсій територіальні управління Пенсійного фонду України використовують комп'ютерну програму АСОПД/КОМТЕХ, яка створена Державним підприємством "Інформаційно-обчислювальний центр" Міністерства праці та соціальної політики України для скорочення трудомісткості підготовки пенсійної документації, виключення помилок при призначенні та перерахунку пенсій та підвищення рівня обслуговування пенсіонерів. Тож управління працює з готовою комп'ютерною програмою, яка створена Міністерством праці та соціальної політики України.
Тому просять відмовити позивачу в задоволенні позову.
Оскільки, таким чином, до початку судового засіданні від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі, 14.04.11 р. було постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком, що підтверджено розпорядженням УПФУ в м. Антрацит Луганській області від 06.08.09 року (а.с. 10).
В лютому 2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу та заробітку, використавши при цьому розрахунку показник середньої заробітної плати за 2008 рік /а.с. 11/. Позивачу вищезазначеним розпорядженням відповідача був проведений перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною стажу роботи з 01.08.10 р. /а.с. 10/.
Із заперечення відповідача вбачається, що при перерахунку пенсії позивача для визначення заробітної плати для обчислення пенсії враховано заробітну плату в середньому на одну особу та в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.) /а.с. 15/.
Відповідач є територіальним органом Пенсійного Фонду України, який на виконання наданих повноважень, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасну і в повному обсязі виплату пенсії інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного Фонду України (п.1.п.15 Положення про Пенсійний фонд України).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахування йому пенсії за віком виходячи із положень ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" але отримав відмову.
Зазначене свідчить що між сторонами виник спір щодо правильності перерахунку пенсії позивача, проведеного відповідно до заяви від 13.10.10 року.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на отримання соціального захисту по старості регламентовані ЗУ "Про обов’язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до чинної редакції ст. 42 зазначеного Закону, пенсії призначені за цим Законом індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Крім індексації пенсії передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт , який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.(Абзац перший частини другої ст. 42 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2505-IV від 25.03.2005, № 107- VI д 28.12.2007 – визнано неконституційним згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року).
Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначається у межах для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначений в частині першій статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік що передує року перерахування пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Із наведеного вбачається, що позивачу, з урахуванням змін внесених ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» перерахунок пенсії повинен бути проведений відповідно до п. 4 ст. 42 ЗУ «Про обов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням у перерахунку показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік (перерахунок проведений у 2010 році передував йому 2008 рік, показник середньої заробітної плати за 2009 рік, оприлюднений на офіційному веб-сайті Пенсійного фонду України — 1650,43 грн).
Враховуючи, що внесення змін до ст. 42 ЗУ «Про обов’язкове державне пенсійне страхування» було визнано неконституційним, ч. 4 ст. 42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинна до змін внесених ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», а саме:
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Таким чином суд встановив, що у своїй первинній редакції ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" не містив положень щодо застосування при перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії.
Але підпунктом 2 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.08 року № 530 встановлений механізм реалізації вказаної законодавчої норми, і саме цей нормативно-правовий акт містить вимогу при перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною стажу після її призначення застосувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії ,за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Вказане положення нормативно-правового акту неконституційним не визнавалось та є діючим на момент розгляду справи судом.
Всупереч вказаному перерахунок пенсії позивачу був проведений відповідно до сумісного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 4096/02 із використанням показника середньої заробітної плати працівників в цілому по Україні на 2007 рік (1197,91грн) замість аналогічного показника на 2008 рік (1573,99 грн.).
Законного обґрунтування чому саме при наявності нормативно-правового акту, який має вищу юридичну силу, відповідач користується листом, який має роз’яснювальне значення, відповідачем не надано.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України. Тобто з моменту винесення Рішення КСУ від 22.05.2008 року про визнання неконституційними змін в ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", внесених ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік" , відповідач повинен був діяти на підставі чинного законодавства. Якщо діюча редакція спеціального закону не містить механізму та порядку перерахунку пенсії, який передбачений спеціальним законом, відповідач повинен керуватись Постановою КМУ якою вказаний порядок встановлений.
Суд критично оцінює доводи відповідача щодо того, що після визнання неконституційними змін до ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення щодо відновлення дії закону у первісній редакції не приймалось, оскільки визнання положення нормативного акту неконституційним автоматично тягне за собою припинення дії вказаного положення. Додаткового рішення з цього приводу приймати немає потреби.
Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача із вимогою перерахувати пенсію за віком зі збільшенням страхового стажу /а.с. 20/.
Виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за яким він звернувся до суду, суд приходить до висновку, що дії відповідача у неперерахунку позивачу пенсії з 01.08.09 р. відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, є протиправними, оскільки не відповідають вищевказаним правовим нормам, а тому позовні вимоги позивача ґрунтуються на вимогах закону і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Для захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача провести ОСОБА_1 з 01 серпня 2009 року перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу та заробітку після її призначення з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2008 рік виходячи з її розміру 1573 грн. 99 коп., та виплатити недораховані суми.
При цьому суд вважає, що позивач не пропустив строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України, оскільки про застосування показника заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, він дізнався з вищезазначеної відповіді № 58 від 25.02.11 р. /а.с. 12/, а до суду звернувся 12.03.11 р. /а.с. 3/, отже ним не пропущений строк звернення до суду.
На підставі ст.ст. 8, 22, 46, 64 ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст..ст. 6,7,11,71,86,100,159-163,167,186 КАС України, ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік", Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року, керуючись ст. ст. 2, 4-7, 17,18, 69-72,158 – 163, 167 КАС України суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити повністю.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області провести ОСОБА_1 з 01 серпня 2009 року перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу після її призначення з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2008 рік, виходячи з її розміру 1573 грн. 99 коп. та виплатити недораховані суми.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі прийняття постанови у письмовому провадженні – з дня отримання копії постанови – і в той же строк.
Суддя
Антрацитівського міськрайонного суду: М. В. Назарова
постанова надрукована у нарадчій кімнаті