Судове рішення #15281242

Апеляційний суд Житомирської області

                     

            

Справа  № 22-а/0690/218/11

Категорія 10.3.1

                                  ПОСТАНОВА

                   ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


15 березня 2011 року  року  Суддя апеляційного суду Житомирської області

головуючого – судді Гансецької І.А.          

                                                          суддів: Микитюк О.Ю., Матюшенка І.В.          

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 10.02.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області, Управління з нарахування та виплати  пенсій в Житомирській області про стягнення коштів,-

в с т а н о в и л а :

          

           Позивач звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області, Управління з нарахування та виплати  пенсій в Житомирській області про стягнення надбавки до пенсії  як дитині війни за 2006-2007 роки в сумі 2492,85 грн.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 10.02.2009 року в позові відмовлено з тих підстав, що позивач не звертався до управління Пенсійного фонду в Україні в Барановському районі Житомирської області з письмовою заявою про призначення і виплату йому надбавки до пенсії, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову і задовольнити його позов. Зазначає, що стаття 19 Конституції України зобов»язує органи  державного управління, їх посадових осіб діяти тільки з підстав, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України. Суд, відповідно до вимог ст.8 КАС України при вирішенні справи керується принципом верховенства права відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Розглянувши справу та перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

За змістом ч.3 ст.8, ст.104 КАС України в редакції, яка діяла на час звернення позивача до суду з даним позовом, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. До адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

При цьому, Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено обов”язку особи, яка вважає, що суб”єктом владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, звертатись до органів влади для досудового вирішення спору.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.




Судом встановлено, що позивач є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і відповідно до ст. 6 цього ж Закону має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком.

Дію статті 6 вказаного Закону було обмежено Законами України „Про Державний бюджет на 2006 рік”,  „Про Державний бюджет на 2007 рік” та „Про державний бюджет на 2008 рік”, а тому виплати пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги в 2007році  проводились в меншому, ніж передбачено Законом, розмірі, а в 2006 році такі виплати взагалі не проводились.

Зупинення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», передбачене Законом України  „Про Державний бюджет на 2006 рік” неконституційним не визнавалось, тому підстави для нарахування підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни, у 2006 році відсутні.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6 рп /2007  визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення  Законів України „Про Державний бюджет на 2007 рік” щодо обмеження виплат передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни», який набув чинності з 01.01.2007 року.

Зазначене рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на всій території України та має  преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

          Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

           Висновок суду першої інстанції про те, що Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є неналежним відповідачем по даній справі, оскільки не є розпорядником коштів, які виплачуються органами Пенсійного фонду України є вірним.

Відповідно до  Положення „Про Пенсійний фонд України", затвердженого Указом Президента України №121/2001 від 01.03.2001 року функції фінансування видатків, передбачених ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" покладені на територіальні управління Пенсійного фонду України.

За наведених обставин, колегія суддів приходить до висновку, що постанова ухвалена із порушенням норм процесуального права, а тому її належить скасувати і ухвалити нову постанову про часткове задоволення позовних вимог за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 року, враховуючи, що відповідачі під час розгляду справи не наполягали на застосуванні строку позовної давності.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205,207, 212 КАС України, колегія суддів,-


постановила:


          Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2009 року.

Ухвалити нову постанову, якою частково задовольнити позов.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області щодо ненарахування ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 неправомірною.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 року доплату до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням фактично отриманих коштів за вказаний період.

В решті вимог позов залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.  


          

          Головуючий:


          Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація