У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2011 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Рівненської області в складі:
головуючого-судді - Шимківа С.С.,
суддів - Василевича В.С., Демянчук С.В.,
секретар судового засідання - Приходько Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Радивилівського районного суду від 04 квітня 2011 року в справі за позовом ОСОБА_2 до Іващуківської сільської Ради, ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно, -
в с т а н о в и л а :
Рішенням Радивилівського районного суду від 04 квітня 2011 року позов ОСОБА_2 до Іващуківської сільської Ради, ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно задоволено частково.
Визнано за ОСОБА_2 право власності на 3/4 частини будинковолодіння в АДРЕСА_1 Радивилівського р-ну, що належало ОСОБА_3.
Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 оскаржила його в апеляційному порядку.
У поданій апеляційній скарзі вказує на те, що суд неповно з"ясував обстваини, що мають значення для справи.
Рішення суду винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Його висновки не відповідають обставинам справи.
Судом не враховано, що ОСОБА_2 не прийняв своєчасно спадщини, як того вимагає ст. 1268 ЦК України. Він не звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Просить скасувати оскаржуване рішення і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Постановляючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки ОСОБА_2 є спадкомцем за заповітом то йому повинно належати 3/4 частини спадкового майна, а ОСОБА_1 1/4 - як обов"язкова частка у спадщині.
З позовом про визнання за нею права власності на спадкове будинковолодіння ОСОБА_1 не зверталася. Такитм чином її частка у спадщині залишається відкритою.
Погодитися з таким висновком місцевого суду, колегія суддів апеляційного суду не може.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов"язки можуть виникати з
………………………………………………………………………………………………………
Справа № 22-1004 Головуюча у суді І інстанції - Прачук Л.І. Категорія № 37 Доповідач –Шимків С.С.
рішення суду лише у випадках, встановлених актами цивільного законодавства.
Пленум Верховного Суду України у п. 23 постанови "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року № 7 роз"яснив, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
З матеріалів справи вбачається і це встановлено судом, що бабі позивача - ОСОБА_3., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року належав житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований в АДРЕСА_1 Радивилівського району.
02 листопада 1995 року все своє майно вона заповіла позивачу ОСОБА_2 (а.с. 10).
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщтну або не прийняти її.
Частиною першою ст. 1269 цього ж кодексу визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Позивачем не надано доказів про те, що він звертався у встановленому порядку у нотаріальну контору і нотаріус відмовив йому в оформленні права на спадщину за заповітом.
Довідка Радивилівського БТІ № 180 від 04.02.2011 року не може бути таким доказом (а.с. 9).
Розглядаючи справу, місцевий суд вийшов за межі своїх повноважень, оскільки дані правовідносини повинні вирішуватися нотаріальною конторою.
За таких обставин, оскаржуване рішення підлягає скасуванню, а позовна заява ОСОБА_2 - залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 303, 310, 314-315 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1268, 1269 ЦК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Радивилівського районного суду від 04 квітня 2011 року скасувати.
Позовну заяву ОСОБА_2 до Іващуківської сільської Ради, ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно залишити без розгляду.
Ухвала набирає чинності негайно і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий-суддя Шимків С.С.
Судді: Василевич В.С.
Демянчук С.В.