Судове рішення #15435771

        

Справа № 2-а-1547/11

П О С Т А Н О В А  

іменем України

"11" квітня 2011 р.  Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

Головуючого –судді                                                          Бірси О.В.

при секретарі                                                                             Бушура Ю.В.

розглянувши у письмовому провадженні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України  у Дніпровському районі м. Києва  про визнання неправомірними дій при перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок пенсії, -   

В С Т А Н О В И В:

          Позивач –ОСОБА_1 подав до Дніпровського районного суду м. Києва як адміністративного суду  позов, в якому просить суд  визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва  щодо протизаконного застосування у 2010 році при перерахунку  пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік та просить зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком у відповідності до вимог частин 1, 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 вищезазначеного Закону України - із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік (1650, 43 грн.), починаючи з 01.10.2010 року.

          Позовні вимоги мотивовані тим, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва. Перебуваючи на пенсії,  продовжував працювати. Відпрацювавши передбачений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» термін, він  27.09.2010 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва  з заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» по стажу та заробітній платі. Відповідачем було здійснено розрахунок з урахуванням  індивідуального коефіцієнту  заробітної плати,  страхового стажу та середньої заробітної плати  за 2007 рік –1197, 91 грн. замість показника за 2009 рік –1650, 43 грн. В результаті перерахунку пенсія виявилася суттєво меншою за розміром, а причиною цього стало те, що фахівці зазначеного УПФУ вчинили всупереч чинній редакції ст. 40 та ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування», а саме - без визначених Законом України підстав застосували при перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.), що спричинило значне зниження розрахункового розміру пенсії. У відповідь на вимоги  позивача пояснити  такі свої дії з посиланням на Закони України, керівник Дніпровського районного УПФУ в своєму листі послалася  на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008, безпідставно зазначивши необхідність законодавчого врегулювання питання застосування показника середньої заробітної плати за 2008, 2009 роки у 2009 та 2010 роках, також послалися на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530, а саме на підпункт 3 п. 11, який, навпаки, по суті, унеможливлює застосування у 2010 році при призначенні або перерахунку пенсії іншої середньої зарплати, ніж за 2007 рік.

           До початку судового засідання у справі від позивача надійшла письмова заява, згідно якої він підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, а справу розглянути у його відсутність в порядку письмового провадження.  

           Представник відповідача до початку судового розгляду справи направив письмову заяву, де просив справу розглянути на підставі наявних у справі письмових доказів в порядку письмового провадження.

         За наявності письмових заяв, які надійшли від всіх учасників процесу, суд вважає можливим справу розглянути на підставі наявних в справі доказів в порядку письмового провадження, за відсутності сторін, що не суперечить вимогам ч. 4 ст. 122 КАС України.

       Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

         Перевіривши дотримання позивачем строку звернення до суду, встановленого ст. 99 КАС України, суд вважає, що позивач вчасно (з дотримання встановленого законодавством 6-місячного строку звернення до суду) звернувся за захистом свого порушеного права до суду.

       Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва.

          Звернувшись 27.09.2010 року до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва з заявою щодо здійснення перерахунку,  позивачу був здійснений перерахунок  пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік, відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530, що не заперечується Відповідачем.

            З листа УПФУ у Дніпровському районі м. Києва та письмових заперечень відповідача вбачається, що при здійсненні перерахунку пенсії зазначені органи Пенсійного фонду України  враховують, що  норми статей 40, 42 закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»після прийняття рішення Конституційним Судом України 22.05.2008 року втратили чинність, а рішення про відновлення дії попередньої редакції зазначених норм не приймалося. Тому, на даний час Відповідач вважає, що немає законодавчого врегулювання показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу при здійсненні перерахунку пенсій, а тому слід застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

          Позиція Відповідача, на думку суду, є такою, що суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки дія пункту 35 підпункту 10 б) розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»та в постанові КМУ від 28.05.208 року № 530, втратила чинність з 01 січня 2009 року відповідно до абзацу 7 ч. 2 розділу ІІІ «Прикінцевих положень»зазначеного Закону, де, зокрема, вказано, що Розділ ІІ діє до 31 грудня 2008 року.

        Відповідно до ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

        Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

        Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.

        Згідно з ч. 4 ст. 42  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

         Підпунктом 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України  «Внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу),  якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.

        22.05.2008 року Рішенням   Конституційного   Суду N 10-рп/2008 положення Закону України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, в тому числі і підпункт 10 пункту 35 розділу ІІ вищезазначеного Закону України.

         Крім того, згідно з абзацом 7 пункту 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»… розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України «діє по 31 грудня 2008 року».            

          Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Згідно з ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тобто відповідні норми зазначеного Закону втратили чинність з 22.05.2008 року.

          Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

          З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскільки положення абзаців 3 частини 1 статті 40, абзац 4 частини 2 статті 40 та частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду України з 22.05.2008 року, то Відповідачеві слід було застосовувати редакцію Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в якій вона діяла до вказаних змін.

          Як зазначається у рішенні Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України»про незворотність дії у часі законів та інших нормативно-правових актів, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи, реалізацію особою права на отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актах національного законодавства.  До спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.

          Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік  (1650, 43 грн.) на підставі ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в межах заявлених позовних вимог, тобто з 01 жовтня 2010 року.

         Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

         Враховуючи викладене та керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, рішенням Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України»від 08.11.2005р., рішенням Конституційного Суду України №1-28/2008 від 22.05.08 року, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007р., ст. ст. 8, 9, ч. 2 ст. 99, ч. 1 ст.100, 159-163 Кодексу Адміністративного судочинства України суд, -

П О С Т А Н О В И В :

            Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва  про визнання неправомірними дій при перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок пенсії -  задовольнити.

        Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва  щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2010 році показника середньої заробітної плати за 2007 рік.

        Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва  здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком  відповідно до ст.ст.  40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2009 рік –1650, 43 гривень), починаючи з 01 жовтня 2010 року.

Відшкодувати ОСОБА_1 понесені ним у справі судові витрати в розмірі 3 гривні 40 копійок за рахунок коштів з Державного бюджету України.

         Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва у 10-ти денний термін з дня отримання копії постанови.

          СУДДЯ:






  • Номер: 2-а/1509/1563/11
  • Опис: визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1547/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Бірса О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.09.2011
  • Дата етапу: 17.10.2011
  • Номер: 2-а/2303/1426/12
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1547/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Бірса О.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.03.2011
  • Дата етапу: 20.11.2012
  • Номер: 2-а/1506/4420/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити державну допомогу як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1547/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Бірса О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.08.2011
  • Дата етапу: 19.09.2011
  • Номер: 2-а/2522/488/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1547/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Бірса О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.07.2011
  • Дата етапу: 12.07.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1547/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Бірса О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.01.2011
  • Дата етапу: 25.02.2011
  • Номер:
  • Опис: стягнення недоплаченої соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1547/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Бірса О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.05.2011
  • Дата етапу: 31.05.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація