Апеляційний суд Рівненської області
______________________________________________________________
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2011 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Рівненської області в складі
головуючого судді Гордійчук С.О.,
суддів Шеремет А.М., Хилевича С.В.,
при секретарі Панас Б.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою військової частини А0796 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини А0796 про стягнення грошової компенсації за недоотримане речове майно,
ВСТАНОВИЛА :
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року позов задоволено частково.
Зобов'язано військову частину А0796 нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за недоотримане речове майно згідно довідки № 35 від 03.01.2007 року за час, пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати виключення зі списків особового складу військової частини та зняття зі всіх видів забезпечення - 31.12.2006 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Присуджено з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір (державне мито) в сумі 1,70 грн.
У поданій на постанову апеляційній скарзі відповідач вказує, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.
Просить оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в позові повністю.
Колегія суддів відповідно до ч.1 ст.195 КАС, переглядає рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню.
Задовольняючи позов частково суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до довідки № 35 від 3 січня 2007 року позивач проходив військову службу і перебував на речовому забезпеченні у в/ч А 0796. Загальна сума заборгованості за недоотримане ним речове майно складає 2709 грн. 72 коп.
Наказом № 303 від 31 грудня 2006 року підполковника медичної служби Зазначеним в зв’язку із звільненням в запас з правом носіння військової форми одягу було виключено із списків військової частини.
Згідно ч.2 ст. 9-1 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (яка вже діяла на момент звільнення позивача), військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі, мають право на отримання замість належних їм за нормами забезпечення предметів речового майна грошової компенсації в розмірі вартості зазначених предметів. Порядок виплати грошової компенсації визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України № 1444 від 28.10.2004 року "Про забезпечення речовим майном військовослужбовців Збройних Сил України у мирний час", якою затверджено Положення про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час, військовослужбовці звільнені у запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за бажанням можуть отримати речове майно, яке вони не отримали під час звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання наказу про звільнення. Зазначеним особам, звільненим у запас або відставку після закінчення строку контракту, за належне їм, але не отримане протягом дії контракту речове майно виплачується грошова компенсація пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати закінчення контракту, або видається речове майно на суму грошової компенсації. У разі звільнення у запас військовослужбовцю видається речовий атестат, який додається до особової справи. Якщо протягом 12 місяців після звільнення військовослужбовець буде призваний із запасу, до його забезпечення зараховується раніше отримане речове майно. Постанова набула чинності в день її прийняття.
Згідно ст. 2 ЗУ "Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів" призупинено дію частини другої ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"( в редакції на момент прийняття) в частині одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна і продовольчих пайків або за бажанням військовослужбовців грошової компенсації замість них. Цей Закон набув чинності з 11 березня 2000 року. Тому, до вказаної дати, 11 березня 2000 року, позивач мав право на отримання грошової компенсації замість речового майна.
Проте, вказана норма Закону поширюється тільки на військовослужбовців, які проходять дійсну військову службу в Збройних Силах України, а позивач є пенсіонером за станом здоров’я Збройних Сил України та крім того, на момент його звільнення вже стаття 9 діяла в іншій редакції, а вказані правовідносини регулювались ст.9-1 вказаного Закону.
З січня 2001 року набула чинності стаття 16 Закону України "Про Збройні Сили України", якою військовослужбовцям гарантувалося одержання за рахунок держави житла, фінансового, речового, продовольчого, медичного (у тому числі санаторно-курортного) та інших видів забезпечення у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України і враховують характер та умови службової діяльності, стимулюють заінтересованість громадян України у військовій службі. Зазначеним не передбачав отримання грошової компенсації за неотримане речове забезпечення.
Таким чином, грошова компенсація замість речового майна не була передбачена законодавством України в період до 20 грудня 1991 року та з 11 березня 2000 року по 28 жовтня 2004 року, і позивач має право на грошову компенсацію за недоотримане речове майно згідно довідки № 35 від 03.01.2007 року за обумовлений позивачем час - з 28 жовтня 2004 року пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати виключення зі списків особового складу військової частини та зняття зі всіх видів забезпечення - 31.12.2006 року.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Враховуючи те, що постанова місцевого суду ухвалена з дотримання норм матеріального права колегія суддів не вбачає підстав для її скасування.
Керуючись п.1 ч.1.ст. 198, ст.200, ст. 206 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу військової частини А0796 відхилити.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею чинності.
Головуючий :
Судді: