ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
05.04.11Справа №2а-730/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Плієвої Н.Г.,
при секретарі - Зарапіні О.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1, довіреність б/н від 09.02.2011
представники відповідачів - не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа-Амплуа"
до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради,
Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської Ради
про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Суть спору:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Альфа-Амплуа" звернулось до суду з адміністративним позовом до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради, Комунального підприємство "Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської Ради про визнання відмови Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради оформити право власності на нерухоме майно - готель з мансардою по АДРЕСА_1 протиправною, зобов'язання Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради оформити право власності на нерухоме майно та зобов'язання Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської Ради провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - готель з мансардою по АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення зборів засновників ТОВ «Альфа-Амплуа» до статутного капіталу зазначеного товариства було передано нерухоме майно – готель з мансардою по АДРЕСА_1 в м. Севастополі, однак всупереч нормам діючого законодавства відповідачами відмовлено ТОВ «Альфа Амплуа» у видачі свідоцтва на право власності на вказане майно та у державній реєстрації права власності.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 02.03.2011 відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-730/11/2770, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 16.03.11.
У судовому засіданні відповідно до ч. 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України оголошувалась перерва.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задовольнити з підстав, викладених у позові.
Представники відповідачів у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представник Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради про причини неявки суду не повідомив. Від представника відповідача – Комунального підприємство "Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської Ради (далі – КП «БТІ та ДРОНМ» СМР – надійшло клопотання з проханням розглянути справу за його відсутності. Проти позовних вимог до БТІ не заперечує.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності не з’явившихся осіб на підставі наявних в ній доказів.
Заслухавши представників позивача, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа-Амплуа» зареєстровано Нахімовською районною державною адміністрацією як юридична особа 29.11.2010, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 1 078 102 0000 003078, ідентифікаційний код юридичної особи 37432810.
ТОВ «Альфа-Амплуа» створено рішенням загальних зборів, яке оформлене протоколом № 11 від 17.11.2010. Як вбачається з зазначеного протоколу, учасником ТОВ «Альфа-Амплуа» з часткою у статутному капіталі розміром 100 % є ОСОБА_2. З пункту 3 протоколу слідує, що для забезпечення діяльності ТОВ «Альфа-Амплуа» учасником ОСОБА_2 створюються статутний капітал в майновій формі шляхом передачі учасником до статутного капіталу нерухомого майна – готелю з мансардою по АДРЕСА_1. Зазначене нерухоме майно належить громадянину ОСОБА_2 на праві приватної власності на підставі рішення Ленінського районного суду міста Севастополя від 28 листопада 2007 року, зареєстрованого КП «БТІ та ДРОНМ» Севастопольської міської Ради, реєстрова книга 24 нж стор. 7 під реєстровим номером 935 «29» квітня 2010 року. Ринкова вартість зазначеного нерухомого майна відповідно до експертного висновку ПП «Добромір-Експерт» становить 8 054 300 (вісім мільйонів п’ятдесят чотири тисячі триста) гривень (а.с. 8).
Згідно з пунктом 5.1 Статуту позивача майно Товариства створюється з вкладів його Учасників до Статутного капіталу, продукції, придбаної внаслідок виробничо-комерційної діяльності, прибутків, а також майна придбаного на інших законних підставах. Для забезпечення діяльності Товариства за рахунок вкладів Учасника створено Статутний капітал в майнової формі у вигляді нерухомого майна – готелю з мансардою по АДРЕСА_1 в міста Севастополі. Зазначене нерухоме майно належить громадянину ОСОБА_2 на праві приватної власності на підставі рішення Ленінського районного суду міста Севастополя від 28 листопада 2007, зареєстрованого КП «БТІ та ДРОНМ» Севастопольської міської Ради (а.с. 13).
У судовому засідання встановлено, що після проведення державної реєстрації ТОВ «Альфа Амплуа» воно звернулось до КП «БТІ та ДРОНМ» СМР із заявою про оформлення права власності та видачу свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке було передано учасником Товариства до статутного капіталу та державної реєстрації права власності.
Листом голови Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради № 196 від 20.01.2011 у задоволенні вказаної заяви було відмовлено з посиланням на те, що операція по внесенню засновником до статутного фонду товариства нерухомого майна за своєю природою є передачею у власність товариства нерухомого майна взамін на отримання корпоративних прав, які становлять частку в статутному фонді товариства. Таким чином, вказаний правочин можливо віднести до договорів міни нерухомого майна на частку в статутному капіталі товариства. Оскільки правочин по передачі об’єкта нерухомого майна не оформлений належним чином, тобто нотаріально, він є нікчемним, тобто таким, що не створює прав та обов’язків у суб’єктів.
Суд вважає, що відповідачем було безпідставно відмовлено у реєстрації майна за ТОВ «Альфа-Амплуа» з огляду на таке.
Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 115 Цивільного кодексу України господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу. Частиною другою цієї статті встановлено, що вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановленого законом.
З наведених норм права випливає, що передання (внесення) учасником товариства до його статутного капіталу нерухомого майна є підставою для набуття товариством права власності на це майно на підставі закону. При чому, укладення між товариством та учасником будь-яких договорів щодо відчуження майна, яке передається до статутного капіталу не вимагається.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається юридичним особам у разі внесення до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) об’єктів нерухомого майна їх засновниками (учасниками).
Таким чином, свідоцтво про право власності на нерухоме майно видається юридичній особі на підставі документів, які підтверджують факт внесення цього майна учасником до статутного капіталу юридичної особи.
Та обставина, що учасником ТОВ «Альфа-Амплуа» ОСОБА_2 до статутного капіталу товариства було правомірно внесено майно – готель з мансардою по АДРЕСА_1 підтверджується матеріалами справи, а саме: рішенням Ленінського районного суду міста Севастополя від 28.11.2007, Протоколом № 1 Загальних зборів ТОВ «Альфа-Амплуа» від 17.11.2010; Актом прийому-передачі внеску учасника до статутного капіталу ТОВ «Альфа-Амплуа» від 17.11.2010, статутом ТОВ «Альфа-Амплуа».
Статтею 19 Конституції України встановлено, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Суд вважає, що відповідачем було протиправно відмовлено у оформленні права власності на нерухоме майно - готель з мансардою по АДРЕСА_1 за позивачем, а тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 11.04.2011 о 17-30 годин.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради в оформленні Товариству з обмеженою відповідальністю "Альфа-Амплуа" право власності на нерухоме майно - готель з мансардою по АДРЕСА_1.
Зобов'язати Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради оформити Товариству з обмеженою відповідальністю "Альфа-Амплуа" право власності на нерухоме майно - готель з мансардою по АДРЕСА_1 з видачею свідоцтва про право власності.
Зобов'язати Комунальне підприємство "Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської Ради провести державну реєстрацію права власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа-Амплуа" на нерухоме майно - готель з мансардою по АДРЕСА_1.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Для суб'єкта владних повноважень 10 денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту повідомлення його про можливість отримання копії постанови безпосередньо у суді.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.Г. Плієва