Справа № 22-ц-773/2011
Категорія 27
Головуючий у 1 інстанції Горейко М.Д.
Суддя-доповідач Ясеновенко Л.В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2011 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючої Ясеновенко Л.В.,
суддів: Проскурніцького П.І., Васильковського В.М.,
секретаря Вінтоняк О.І.,
з участю представника ПАТ «Універсал Банк»,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ПАТ «Універсал Банк» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором кредиту за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Івано-Франківського міського суду від 24 листопада 2010 року,-
в с т а н о в и л а:
Рішенням Івано-Франківського міського суду від 24 листопада 2010 року задоволено позов ПАТ «Універсал Банк» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором кредиту.
Постановлено стягнути з ОСОБА_2 на користь ПАТ «Універсал Банк» 128390,61 грн. заборгованості за договором кредиту, 1283,91 грн. судового збору та 120 грн. витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи.
У апеляційній скарзі ОСОБА_2 посилається на незаконність рішення суду. Він зазначає, що ухвалюючи рішення суд не врахував положень ст. 524 ЦК про те, що зобов’язання має бути виражене у грошовій одиниці України – гривні; сторони можуть лише визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті. Судом також не було враховано того, що наявність у банку генеральної ліцензії не надає йому права на здійснення валютних операцій, які згідно ст.5 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» мають проводитись лише на підставі індивідуальної ліцензії Національного банку України. Крім того, на даний час курс долара по відношенню до гривні змінився, що призвело до збільшення суми боргу.
Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про місце і час розгляду справи.
Представник ПАТ «Універсал Банк» апеляційну скаргу не визнав.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши
матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 20 липня 2006 року між ВАТ «Банк Універсальний», правонаступником якого є ПАТ «Універсал Банк», та ОСОБА_2 укладено кредитний договір №02/188к на суму 30000 доларів США строком на 84 місяці з процентною ставкою за користування кредитом 11% річних та кінцевим терміном погашення кредиту 19 липня 2013 року.
Встановлено, що ОСОБА_3 не виконував умови договору щодо повернення кредитних коштів та відсотків за користування кредитом, у зв’язку з чим станом на 04.08.2009 року утворилась заборгованість на суму 128390,61 грн., з якої 110918,11 грн. заборгованості за кредитом, 10702,84 грн. відсотків за користування кредитом та 3626,26 грн. комісії.
При таких обставинах справи суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Посилання відповідача у апеляційній скарзі на те, що позивач не мав індивідуальної ліцензії Національного Банку України на право здійснення валютних операцій, а отже не вправі був надавати кредит в іноземній валюті, не заслуговують на увагу.
Підпункт "в" п. 4 ст. 5 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» передбачає наявність індивідуальної ліцензії на надання і одержання резидентами кредитів в іноземній валюті, якщо терміни і суми таких кредитів перевищують встановлені законодавством межі.
На даний час законодавець не визначив межі термінів і сум надання або одержання кредитів в іноземній валюті. Відповідно до п. 1.5 Положення про порядок видачі НБУ індивідуальних ліцензій на використання іноземної валюти на території України як засобу платежу, затвердженого постановою Правління НБУ від 14 жовтня 2004 р. № 483, використання іноземної валюти як засобу платежу без індивідуальної ліцензії дозволяється, якщо ініціатором або отримувачем за валютною операцією є уповноважений банк (ця норма стосується лише тих операцій уповноваженого банку на здійснення яких Національний банк видав банківську ліцензію та письмовий дозвіл на здійснення операції з валютними цінностями).
Таким чином, за відсутності нормативних умов для застосування індивідуального ліцензування щодо вказаних операцій, єдиною правовою підставою для здійснення банками кредитування в іноземній валюті згідно з вимогами статті 5 Декрету КМУ є наявність у банку генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, отриманої у встановленому порядку.
Встановлено, що ПАТ «Універсал Банк» має відповідну генеральну ліцензію та письмовий дозвіл Національного банку України на право здійснення кредитних операцій у іноземній валюті.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду постановлено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст.307, 308, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити, а рішення Івано-Франківського міського суду від 24 листопада 2010 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Судді: Л.В. Ясеновенко
П.І. Проскурніцький
В.М. Васильковський