ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24.05.11 р. Справа № 10/73
за позовом: Державної екологічної інспекції України, м.Київ, ЄДРПОУ 05387386
до відповідача: Державного підприємства „Великоанадольське лісове господарство”, смт.Комсомольський, ЄДРПОУ 00991752
про відшкодування шкоди
Суддя Любченко М.О.
Представники:
від позивача: не з’явився
від відповідача: ОСОБА_1– по дов.
ОСОБА_2 – по дов.
В засіданні суду брали участь:
СУТЬ СПРАВИ:
Позивач, Державна екологічна інспекція України, м.Київ звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Державного підприємства „Великоанадольське лісове господарство”, смт.Комсомольський про стягнення шкоди у розмірі 4869049 грн. 95 коп., заподіяної навколишньому природному середовищу.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством „Великоанадольське лісове господарство”, якими встановлено факт порушення відповідачем норм ст.ст.40, 61, 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.26 Закону України „Про природно-заповідний фонд”, Положення „Про заказник „Великоанадольський”, яке 07.07.1998р. затверджено заступником Міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ст.ст.19, 64 Лісового кодексу України, Правил поліпшення якісного складу лісів, які затверджено постановою №724 від 12.05.2007р. Кабінету Міністрів України, Санітарних правил в лісах, що затверджені постановою №555 від 27.07.1995р. Кабінету Міністрів України.
Відповідач у відзиві №230 від 04.04.2011р. та клопотанні №230 від 10.05.2011р. проти позовних вимог заперечив з огляду на те, що позивачем пропущено встановлений ст.257 Цивільного кодексу України строк позовної давності. У судовому засіданні 24.05.2011р. Державним підприємством „Великоанадольське лісове господарство” заявлено про застосування позовної давності до позовних вимог Державної екологічної інспекції України про стягнення шкоди у розмірі 4869049 грн. 95 коп.
В процесі розгляду справи Державна екологічна інспекція України не скористалася передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України правом на ознайомлення з матеріалами справи та не надала будь-яких пояснень або заперечень на відзив відповідача і клопотання про застосування строку позовної давності; у судові засідання 05.04.2011р., 19.04.2011р., 24.05.2011р. не з’явилась.
Про час та місце розгляду справи позивач був повідомлений належним чином шляхом відправлення процесуальних документів за адресою: м.Київ, пр.Новопечерський, буд.3 кор.2.
Таким чином, незважаючи на те, що позивач в процесі розгляду справи так і не скористався правами, передбаченими ст.22 Господарського процесуального кодексу України, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа розглядається по суті відповідно до норм ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення відповідача, господарський суд встановив:
За змістом ст.ст.16, 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких належить, у тому числі, державний контроль за використанням і охороною земель.
За приписами п.п.1, 2 Указу Президента України №1039/2003 від 15.09.2003р. “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.
Згідно із ст.1 Положення „Про Державну екологічну інспекцію України”, яке затверджено постановю №1520 від 17.11.2001р. Кабінету Міністрів України (приймаючи до уваги, що перевірку дотримання відповідачем природоохоронного законодавства було проведено під час дії вказаного нормативно-правового акту) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінприроди і йому підпорядковується.
Відповідно до п.п.5, 6 ст.5 вказаного Положення Держекоінспекція має право складати акти перевірки і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи з питань, що належать до її повноважень.
Як встановлено судом, 27.12.2007р. Державною екологічною інспекцією України у складі державних інспекторів України з охорони навколишнього природного середовища із залученням державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством „Великоанадольське лісове господарство”, результати якої оформлені актом від 27.12.2007р.
В межах вказаної перевірки уповноваженими особами контролюючих органів було встановлено наступні факти порушення відповідачем природоохоронного законодавства:
- використання 161,7 га орних земель під городництво та вирощування сільськогосподарських культур без отримання лімітів та дозволів на використання природних ресурсів на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду лісового заказника загальнодержавного значення „Великоанадольський”, чим порушено вимоги ст.ст.40, 61 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.26 Закону України „Про природно-заповідний фонд”, Положення „Про заказник „Великоанадольський”, яке затверджено заступником Міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 07.07.1998р.;
- пошкодження дерева до ступеня неприпинення росту у кварталі 48 виділу 2, зруб дерева гледичії та пошкодження 1 дерева до ступеня припинення росту у кварталі 39 виділу 1, що є порушенням ст.ст.40, 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст.19, 64 Лісового кодексу України, Правил поліпшення якісного складу лісів, які затверджено постановою №724 від 12.05.2007р. Кабінету Міністрів України;
- проведення вибіркової санітарної рубки з порушенням термінів, що не відповідає Санітарним правилам в лісах, які затверджено постановою №555 від 27.07.1995р. Кабінету Міністрів України.
За результатами перевірки відповідачу видано припис на усунення порушень вимог природоохоронного законодавства. Вказаний припис прийняв до виконання директор Державного підприємства „Великоанадольське лісове господарство” Храмов А.М.
Крім того, уповноваженими особами контролюючих органів було здійснено розрахунок, відповідно до якого розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу відповідачем, склав 4869049 грн. 95 коп.
Як було зазначено вище, відповідач у відзиві №230 від 04.04.2011р. та клопотанні №230 від 10.05.2011р. проти позовних вимог заперечив з огляду на те, що позивачем пропущено встановлений ст.257 Цивільного кодексу України строк позовної давності.
Суд приймає до уваги твердження відповідача щодо пропущення позивачем встановленого строку позовної давності та вважає вимоги позивача про стягнення шкоди в сумі 4869049 грн. 95 коп. такими, що підлягають залишенню без задоволення, з огляду на наступне:
Згідно із ст.256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Статтею 257 вказаного Кодексу України встановлений загальний строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (позовна давність), у три роки.
За змістом ст.261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відповідно до п.1.9 розяснення №02-5/744 від 27.06.2001р. Вищого арбітражного суду „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” перебіг строку позовної давності у спорах, пов'язаних із стягненням завданої природі шкоди, починається з дня складання акта про відповідне порушення, а у разі несвоєчасного складання акта - з дня, коли цей акт відповідно до вимог законодавства мав бути складений.
Як свідчать матеріали справи, акт перевірки дотримання Державним підприємством „Великоанадольське лісове господарство” вимог природоохоронного законодавства складено 27.12.2007р.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене та дату складання Державною екологічною інспекцією України вказаного акту, суд дійшов висновку, що право позивача на позов виникло 27.12.2007р.
Виходячи з того, що позовна заява направлена до суду 21.03.2011р. (згідно з поштовим штампом на конверті), судом встановлено, що позивачем пропущено встановлений ст.257 Цивільного кодексу України трирічний строк позовної давності.
При цьому, судом враховано, що вимоги позивача не відносяться до переліку тих, на які позовна давність не поширюється з огляду на приписи ст.268 Цивільного кодексу України.
Будь-яких клопотань щодо поновлення пропущеного строку позовної давності в порядку норми ч.5 ст.267 Цивільного кодексу України від позивача на адресу господарського суду Донецької області не надходило. Крім того, Державною екологічною інспекцією України не представлено до матеріалів справи доказів зупинення чи переривання перебігу позовної давності.
Одночасно, наявності інших обставин, які зробили своєчасне пред’явлення позову до суду неможливим або ускладненим, судом не встановлено.
Згідно із п.4 ст.267 Цивільного кодексу України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
За таких обставин, враховуючи, що позивачем пропущено встановлений строк для звернення до суду за захистом порушеного права, вимоги про стягнення з відповідача шкоди у розмірі 4869049 грн. 95 коп., заподіяної навколишньому природному середовищу, підлягають залишенню без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції України, м.Київ до Державного підприємства „Великоанадольське лісове господарство”, смт.Комсомольський про стягнення шкоди у розмірі 4869049 грн. 95 коп.
У судовому засіданні 24.05.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суддя Любченко М.О.
Повне рішення складено 30.05.2011р.
- Номер:
- Опис: Предмет спору: про звернення стягнення на предмет застави за договором застави
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 10/73
- Суд: Господарський суд Чернігівської області
- Суддя: Любченко М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.05.2011
- Дата етапу: 30.06.2011
- Номер:
- Опис: визнання банкрутом
- Тип справи: Про визнання банкрутом
- Номер справи: 10/73
- Суд: Господарський суд Кіровоградської області
- Суддя: Любченко М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Закрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.03.2008
- Дата етапу: 23.12.2014