Судове рішення #15576053

   

                                                                                                                                                                                                                                                                     

                                   

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


                              


05 травня 2011 р.  Справа № 2а/0470/3362/11



          Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:


головуючого судді Горбалінського В.В.  

при секретаріКошлі А.О.

за участю:

представника прокуратури

представника позивача

представника відповідача Денисенко Д.В.

Роздольської Т.П.

Старченко С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора м. Павлограда Дніпропетровської області в інтересах держави: до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону м. Павлограда Дніпропетровської області про  стягнення заборгованості в розмірі 82 882 грн. 07 коп., -

ВСТАНОВИВ:

24.03.2011 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м. Павлограда Дніпропетровської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області до восьмого воєнізованого гірничорятувального загону про стягнення заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах за списком № 1 у розмірі 82 882,07 грн.                                        

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що восьмий воєнізований гірничорятувальний загін не сплатив кошти, призначені на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1, що призвело до утворення недоїмки у сумі 82 882,07 грн., яка підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за лютий 2011 року.

В судове засідання з’явився представник прокуратури та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання з’явилась, позов підтримала повністю та пояснила, що діюче пенсійне законодавство розрізняє умови призначення, джерела сплати та порядок відшкодування пенсій, призначених в порядку ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до ст. 13 вказаного закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах,на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці – за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за атестацією робочих місць при досягнення певного віку та наявності стужу роботи. При цьому підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку цих пенсій. Відповідно до ст. 14 вказаного Закону працівники безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії мають право на пенсії незалежно від віку, при наявності певного стажу роботи. Виплата зазначених пенсій здійснюється з 01.01.2005 року за рахунок коштів Державного бюджету України. Оскільки розрахунок витрат складено на підставі пенсій, призначених в порядку п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» витрати на їх виплату та доставку підлягають відшкодуванню.

Крім того, представник позивача зазначила, що листом Міністерства вугільної промисловості України від 30.04.2010 року № 682/06/04-02 управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області було повідомлено, що витрати на виплату та доставку пільгових пенсій будуть передбачені при затверджені річного кошторису. Також зазначила, що наприкінці 2010 року відповідачем відшкодовані витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі понад 215 тисяч гривень.

Також, в судове засідання з’явився представник відповідача, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав. На момент прийняття Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» не передбачали обов’язку відшкодування підприємствами виплачених працівникам відповідача пільгових пенсій на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що позбавляє загальне відшкодування пільгових пенсій статусу загальнообов’язкового платежу. Тому, відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» - «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснювалося до 01.01.2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 01.01.2005 року – за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону. Таким чином, плата за фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, включаючи особовий склад гірничорятувальних частин, не вноситься.

Суд, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, та вивчивши матеріали справи, встановив.

Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін зареєстрований виконавчим комітетом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області 10.01.2003 року та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Павлоград направлялися відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (по списку № 1) за лютий 2011 року на загальну суму 82 882,07 грн. Копії розрахунків містяться в матеріалах справи.

На момент розгляду справи зазначені витрати не відшкодовані.

Правовідносини, пов’язані з виплатою та доставкою пенсій, призначених на пільгових умовах, регулюються Конституцією України, Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1.

Відповідно до частини 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, призначаються відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до пункту «а» частини 1 якої зазначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, – за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Таким чином, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно частини 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», підлягають відшкодуванню.

Працівникам Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону, зазначеним згідно з переліком у відповідних розрахунках управлінь Пенсійного фонду України за   лютий 2011 року, на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було призначено пенсію за віком на пільгових умовах.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області було проведено перерахунок коштів, які підлягають сплаті по відшкодуванню виплат на доставку пільгових пенсій за списком №1 за лютий 2011 року ( сума відшкодування – 59294,58 грн.) з урахуванням розрахунків управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області (сума відшкодування – 9278,17 грн.), управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя (сума відшкодування складає 1859,70 грн.), управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області (сума відшкодування – 388,30 грн.), управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області (сума відшкодування – 1599,12 грн.), УПФУ в Юр’ївському районі Дніпропетровської області (сума відшкодування – 853,02 грн.), УПФУ в Павлоградському районі Дніпропетровської області (сума відшкодування – 1820,71 грн.), УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська (сума відшкодування складає 6243,75 грн.), УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова (сума відшкодування – 1544,72 грн.). Загальна сума яка підлягає відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення " № 408/02-05 від 13.01.2011р. складає 82 882,07 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та  зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663. Визначенням сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду.

Згідно з п.п.6.1 п.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Підпунктом 6.4. пункту 6 вказаної Інструкції передбачено, що розмір відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів новопризначених пенсій.

У відповідності до п.п.6.8. п.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків  на  загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», підприємства та організації зобов'язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Підпунктом 6.9 пункту 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків  на  загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Згідно п.п. 7 п. 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/20, Пенсійний фонд України має право стягувати з платників страхових внесків їх несплачені суми.

Отже, враховуючи вищевикладене, Восьмий воєнізований гірничорятувальний загін зобов’язаний відшкодовувати фактичні витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.

Судом встановлено, що заборгованість Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону перед управлінням ПФУ в м. Павлоград Дніпропетровської області по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах становить 82 882,07 грн., що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1. На час розгляду справи вище зазначена заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена.

Щодо позиції відповідача про те, що вказані витрати сплачуються за рахунок Державного бюджету України та вони не повинні відшкодовуватися підприємствами, суд зазначає наступне.

Частиною 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» також передбачено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» - «е» та «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Особливості призначення пенсій для зазначених осіб передбачені ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якою передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Оскільки управлінням Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області до відповідача надавалися для відшкодування розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не призначених до статті 14 цього Закону, суд вважає позицію відповідача помилковою, а тому такою, що не підлягає врахуванню.

За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з’ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює  докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.  

Таким чином, позовні вимоги прокурора про стягнення з восьмого воєнізованого гірничорятувального загону заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 82 882,07 грн. є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з Відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163  Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

                                                   ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора м. Павлограда Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області до Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону про стягнення заборгованості на суму 82 882,07 грн. -  задовольнити повністю.                              

Стягнути з Восьмого воєнізованого гірничорятувального загону (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Дніпровська, 597, р/р 35239006002280 в управлінні державного казначейства в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 00159427) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, пр.. Шахтобудівників, 5, р/р 25608303011306 у Павлоградському відділенні №2992 ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 306298, код ЄДРПОУ 21928516) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 82 882,07 грн.(вісімдесят дві тисячі вісімсот вісімдесят дві грн. 07 коп.).          

Копія постанови направити сторонам.                                                            

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова складена в повному обсязі 06.05.2011 року.



Суддя                       

В.В. Горбалінський

 


                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація