Судове рішення #15576576

   

                                                                                                                                                                                                                                                                     

                                   

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


                              


19 травня 2011 р.  Справа № 2а/0470/5742/11



          Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:


головуючого судді Боженко Наталії Василієвни  

при секретаріМакаревич К.В.

без участі представників сторін




розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправними дій, визнання нечинним рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області звернулись ініціатори зборів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, в якому просять визнати протиправними дії виконавчого комітету Вільногірської міської ради з ненадання дозволу на проведення зборів жителів міста 19.05.2011 року відповідно до повідомлення ініціаторів зборів від 05.05.2011 року, визнати нечинним рішення, оформлене листом Виконавчого комітету Вільногірської міської ради № 1054/02-12-545/11-03/3 від 13.05.2011 року, яким було вирішено не надавати дозволу на проведення зборів жителів міста 19.05.2011 року відповідно до повідомлення ініціаторів зборів від 05.05.2011 року, зобов’язати міського голову міста Вільногірська взяти до відома повідомлення позивача від 05 травня 2011 року та сприяти в проведенні зборів громадян України зазначених в повідомлені.

Позивачі в своєму позові посилаються на те, що на виконання положень законодавства, 05.05.2011 року письмово звернулись до міського голови міста Вільногірськ з повідомленням про збори з метою ініціювання проведення всеукраїнського референдуму, формулювання питань, які пропонується винести на референдум та обрання ініціативної групи. Але в листі Виконавчого комітету Вільногірської міської ради № 1054/02-12-545/11-03/3 від 13.05.2011 року, дозволу на проведення зборів не було надано. Тому вважає дії відповідача протиправними, оскільки вчинені вони за відсутності повноважень наданих Конституцією та законами України, а тим самим порушують законодавство про референдум.

Позивачі або їх представники в судове засідання не з’явились, про дату час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з’явились, про дату час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 статті 183 КАС України встановлено, що організатор (організатори) зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших мирних зібрань мають право звернутися до адміністративного суду за місцем проведення цих заходів із позовною заявою про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання з боку органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, повідомлених про проведення таких заходів.

Статтею 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право кожного на свободу мирних зібрань і свободу об’єднання з іншими особами ,включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.  Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих,що встановлені законом і є необхідними  в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.

Відповідне право закріплено у ст.39 Конституції України , згідно з якою громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення  яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадянського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони  населення або захисту прав і свобод інших людей.

Судом встановлено, що 05 травня 2011 року ініціаторами зборів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 було направлено повідомлення, де зазначено, що відповідно до ст.16 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» повідомляють, що 19 травня 2011 року о 17 годині 30 хвилин у місті Вільногірськ на площі біля кінотеатру «Мир» за адресою: вулиця Леніна будинок № 41 відбудуться збори громадян України з метою ініціювання проведення всеукраїнського референдуму щодо заборони продажу земель сільськогосподарського призначення, формулювання питань, які пропонується винести на референдум та обрання ініціативної групи всеукраїнського референдуму.   

Відповідно до ст.40 Конституції України  усі мають право направляти індивідуальні  чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов’язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.   

Листом Виконавчого комітету Вільногірської міської ради № 1054/02-12-545/11-03/3 від 13.05.2011 року відповідач повідомив про розгляд повідомлення від 05.05.2011 року, за підсумками розгляду та обговорення повідомлення вказано, що виконавчий комітет Вільногірської міської ради не може дати дозвіл на проведення зборів жителів міста 19.05.2011 року через те, що в повідомленні не вказано, хто і яким чином буде забезпечувати утримання в належному санітарному стані місце проведення зборів та здійснювати контроль за дотриманням громадського порядку під час проведення зборів, нести відповідальність за його порушення (таку відповідальність несуть організатори заходів), а також на відповідальність за реєстрацію учасників зборів.

До відання виконавчих органів  міських рад, відповідно до ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» належить, зокрема, вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні  громадського порядку.   

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» Ініціативна група всеукраїнського референдуму утворюється на зборах громадян  України, в яких беруть участь не менш як 200 осіб, які мають право на участь у референдумі.

Ініціативна група обласного, міського (міст республіканського і обласного підпорядкування), районного, районного в місті референдуму утворюється на зборах за участю не менш як 200 громадян України, а міського ( міст районного підпорядкування), селищного і сільського референдуму - на зборах за участю не менш як 50 громадян України, які мають право на участь у референдумі і постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Не пізніш як за десять днів до проведення зборів з питання всеукраїнського  референдуму їх ініціатори повинні письмово повідомити про час, місце і мету зборів голову районної, міської (міст республіканського та обласного підпорядкування) Ради народних депутатів, на території якої проводитимуться збори, а зборів з питань місцевого референдуму - голову місцевої Ради народних депутатів, у межах території якої пропонується провести місцевий референдум.

Перед початком зборів проводиться реєстрація учасників зборів, складається їх список із зазначенням прізвищ, імен  та по батькові, місця проживання. На зборах обираються їх голова і секретар; подальший порядок денний  повинен  включати обговорення доцільності проведення референдуму та формулювання питання, що пропонується на нього винести.

У разі схвалення більшістю учасників зборів пропозиції про проведення референдуму та затвердження формулювання питання, що пропонується на нього винести, обирається ініціативна група, якій доручається організація збирання підписів громадян.

Ініціативна група всеукраїнського референдуму складається не менш як з 20 громадян України, які мають право брати участь у  референдумі. Ініціативна група місцевого референдуму складається не менш як з 10 громадян України, які мають право брати участь у референдумі і постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Про проведення зборів складається протокол із зазначенням результатів голосування з питань порядку денного.

Документи проведених зборів - список їх учасників, протокол зборів, точне формулювання питання, що пропонується винести на референдум, та список членів ініціативної групи із зазначенням даних документів, що посвідчують їх особи, підписуються головою і секретарем зборів.

Суд вважає, що обґрунтування, які містяться в рішенні відповідача, викладені у листі Виконавчого комітету Вільногірської міської ради № 1054/02-12-545/11-03/3 від 13.05.2011 року  підстав для відмови позивачам у видачі дозволу на проведення зборів  19 травня 2011 року о 17 годині 30 хвилин у місті Вільногірськ на площі біля кінотеатру «Мир» за адресою: вулиця Леніна будинок № 41 є безпідставними.  

Крім того, рішенням Конституційного Суду України № 4 рп від 19.04.2001 року щодо офіційного тлумачення  положення ч.1 ст.39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій в аспекті конституційного подання роз’яснено, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.

Обмеження щодо реалізації права може встановлюватися судом в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров’ю населення або правам і свободам інших людей.

Таким чином, Виконавчий комітет Вільногірської міської ради Дніпропетровської області фактично відмовився  вживати заходи щодо безперешкодного проведення громадянами збору та забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей, тому дії відповідача щодо винесення рішення, яке викладено у листі Виконавчого комітету Вільногірської міської ради №1054/02-12-545/11-03/3 від 13.05.2011 року про відмову у видачі дозволу на проведення зборів жителів міста 19.05.2011 року слід визнати неправомірними.

Відповідно до ч. 2. ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

Щодо позовних вимог в частині зобов’язання міського голови міста Вільногірська взяти до відома повідомлення позивача від 05 травня 2011 року та сприяти в проведенні зборів громадян України, зазначених у вказаному повідомленні, суд вважає таку вимогу  зайвою, оскільки рішення суду в цій частині не змінить положення сторін, тому в цій частині  позов задоволенню не підлягає.

 Керуючись  ст.ст. 2, 181, 160-163  Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправними дій, визнання нечинним рішення та зобов’язання вчинити  певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області з ненадання дозволу на проведення зборів жителів міста 19.05.2011 року відповідно до повідомлення ініціаторів зборів від 05.05.2011 року.

Визнати нечинним рішення, оформлене листом Виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області №1054/02-12-545/11-03/3 від 14.05.2011 року, яким було вирішено не надавати дозволу на проведення зборів жителів міста 19.05.2011 року відповідно до повідомлення ініціаторів зборів від 05.05.2011 року.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.  

          Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду в адміністративній справі про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання виконується негайно.


Суддя                       

Н.В. Боженко

 


                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація