Судове рішення #155881
15/103-ПН

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И


"29" вересня 2006 р.                                          Справа №  15/103-ПН

Господарський суд Херсонської області у складі судді  Клепай З.В. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу  

за позовом Приватного  малого  підприємства "Відзев"

до Відкритого  акціонерного  товариства "Проторус"  

про   усунення перешкод в користуванні майном

за участю:

представників сторін:

від  позивача - Обуховська Н.С. - ю/к, дор. від 12.09.06р.

від  відповідача - Сервуля М.А. - представник, дор. від 02 липня 2006р.  

          

          Засідання проводилось з перервою від 28.09.06р. до 29.09.06р. відповідно до ст.77 ГПК України.

          Приватне  мале  підприємство "Відзев" звернулося з позовом, в якому просить винести рішення про встановлення  для нього необмеженого часом сервітуту - права безоплатного користування земельною ділянкою суміжного землекористувача ВАТ "Проторус" для проходу і проїзду транспортних засобів по наявному шляху зі сторони автомобільного проїзду по вул.Філатова до об'єктів нерухомості ПМП "Відзев".

          Відповідач проти позову заперечує на тій підставі, що  у нього відсутні "наявні шляхи", по яким позивач міг би здійснювати проїзд на вантажних автомобілях, тому встановлення такого сервітуту буде для нього обтяжливим та унеможливить нормальне функціонування його підприємства.

          Розглянувши матеріали справи та вислухавши представників сторін, -

в с т а н о в и в:


На  підставі договору купівлі-продажу від 07.12.2000 року № 11/23 ПМП "Відзев" придбало у ВАТ "Проторус" по вул.Філатова, 27 у м.Херсоні об'єкти нерухомості, вказані на схемі № 1, що є невід'ємною частиною договору.

З цієї схеми, також підписаної керівниками підприємств - сторін за договором і завіреною печатками підприємств, вбачається, що до земельної ділянки площею 0,0969 га, вилученої у ВАТ "Проторус" Херсонським міськвиконкомом і наданої ПМП "Відзев" в оренду  строком на 49 років, зі сторони вул.Філатова і автомобільного проїзду ведуть дороги розташовані на земельній ділянці ВАТ "Проторус", які при укладенні договору визнані сторонами  дорогами сумісного користування. На погодженому сторонами проекті розподілу земельної ділянки  в  м. Херсоні  по  вул.Філатова, 27   земельна ділянка  з  вищевказаними дорогами позначена як земельна ділянка, на якій діє зона обмежень і сервітутів.

          Відповідно до ст.98 Земельного кодексу України право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).  Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.

Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею. Земельний сервітут здійснюється способом найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

          Ст. 99 Земельного кодексу України передбачає одним із різновидів земельного сервітуту  - право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху. Господарським судом з виїздом на місце була оглянута територія відповідача, щодо якої позивач просить встановити сервітут. Оглядом, проведеним спільно з представниками обох сторін встановлено, що  у відповідача "наявний шлях" є лише на відрізку від воріт прохідної до кранової колії, що на кресленні визначені як "ділянка".  Далі, упродовж всієї території,  майже до воріт між МПП "Відзев" та ВАТ "Проторус", через які позивач планує в'їзд на свою територію, розташований виробничий корпус, впродовж якого є асфальтована територія  шириною 4 метри, без будь-якого відділення цієї території від виробничого корпусу та зеленої зони з іншого боку. На території зеленої зони розташовані люки комунікацій, що виступають над землею. Окрім того, відповідно до ДБН В.1.1.-5-2000 "Будівлі і споруди на підроблювальних територіях та просадочних ґрунтах"  відмостки, що робляться по периметру будівель та споруд, треба поєднувати з тротуарами та під'їздами. Ширина відмосток повинна бути не менш ніж 2 метри на площах з ґрунтовими умовами, де можлива просадка від власної ваги, та на 1.5 метра, якщо така просадка відсутня. Таким чином у відповідача відсутній "наявний шлях", по якому можливий проїзд вантажного транспорту, оскільки з урахуванням вказаних норм залишається вільною доріжка шириною 2 метри, що унеможливлює проїзд вантажного автотранспорту. До того ж, це єдиний шлях у відповідача, що знаходиться на його території і по якому можливо працівникам  відповідача  заходити до виробничого  корпусу, тобто це пішохідний  шлях.

          Посилання позивача на те, що при укладанні договору купівлі - продажу будівель між позивачем та відповідачем була домовленість про встановлення такого сервітуту і був укладений договір  земельного сервітуту, не приймається до уваги. Відповідно до ст.100 Земельного кодексу України  земельний сервітут встановлюється за домовленістю між власниками сусідніх земельних ділянок на підставі договору або за рішенням суду.  Право земельного сервітуту виникає після його державної реєстрації в порядку,  встановленому для  державної реєстрації прав на земельну ділянку.

Договір земельного сервітуту, на який посилається позивач, не був сторонами зареєстрований в установленому чинним законодавством порядку та, відповідно, не набрав чинності.

          За таких умов підстав для задоволення позову не вбачається.

Керуючись ст.ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

 в и р і ш и в:


1.В задоволені позову відмовити.


         Суддя                                                                                      З.В. Клепай


           Дата підписання рішення

           відповідно до вимог ст. 84 ГПК України                      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація