ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2001 р. Справа № 2а/0470/343/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луніна О.С.
при секретаріКириловій Х.Ю.
представники сторін в судове засідання не з’явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №2а/0470/343/11за позовом Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області до Малого приватного підприємства "Вікам" про стягнення заборгованості про стягнення податкового боргу, -
в с т а н о в и в:
Північна міжрайонна державна податкова інспекція у м. Кривому Розі Дніпропетровської області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Малого ПП "Вікам" та просила стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету податковий борг зі сплати орендної плати за землю з юридичних осіб в розмірі 154591,91 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що за відповідачем, рахується податковий борг по орендній платі за земельні ділянки в розмірі 154591,91 грн. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.
17.03.2011 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника податкового органу.
Сторони у судове засідання не з’явились будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце слухання справи про що свідчать матеріали справи, тому у відповідності до ст.. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, з 01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, з 01.01.2011 року Закон України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закон України "Про систему оподаткування" втрачають чинність.
Проте, у зв’язку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податків юридичної особи виникли до набрання чинності Податкового Кодексу України, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати саме норми Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Мале ПП "Вікам" зареєстроване Виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області та є платником податків, зборів (обов'язкових платежів) і перебуває на податковому обліку в Північній міжрайонній державній податковій інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області.
21.01.2010 року відповідачем було подано до Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, у яких відповідачем самостійно визначено суму орендної плати за земельні ділянки.
Проте у визначений строк відповідач зобов’язання із зазначеного податку не сплатив. Станом на 11.11.2010 р. сума заборгованості складає 154591,91грн.
31.05.2010 року позивачем складено акт про результати невиїзної документальної перевірки з питання дотримання граничних термінів сплати орендної плати за землю з юридичних осіб № 150/153. На підставі зазначеного акту до відповідача застосовано штрафні фінансові санкції та винесені податкові повідомлення-рішення від 31.05.2010 року № 0002091801/0/12987, № 0002091801/0/12980, № 0002091801/0/12988, № 0002091801/0/12896, якими була застосована до відповідача штрафна санкція за несплату узгодженою суми податкового зобов’язання.
З урахуванням наявної у відповідача недоїмки та штрафних санкцій, загальна сума заборгованості відповідача складає 154591,91грн. Сума податкового зобов’язання відповідачем ні адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувалась.
Згідно з вимогами ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ Північною МДПІ у м. Кривому Розі було надіслано відповідачу першу податкову вимогу № 1/491 від 02.10.2008 р. та другу податкову вимогу №2/579 від 06.11.2008 року, які були отримані відповідачем, але податковий борг сплачений не був.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до ст. 9 Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, у зв'язку з чим повинні подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»до переліку загальнодержавних податків і зборів віднесено земельний податок.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03.07.1992 року, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Статтею 15 Закону України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03.07.1992 року встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У відповідності до ст.. 14 Закону України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03.07.1992 року платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно статті 27 Закону України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03.07.1992 року, контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Законом України "Про систему оподаткування" №1251-ХІІ від 25.06.1991 року встановлено, що земельний податок є обов’язковим платежем, а платниками податків та зборів (обов’язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законодавством покладено обов’язок сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі) у встановлені законом строки.
Порядок погашення зобов’язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами визначено Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року.
Статтею 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року визначено податковий борг як податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого зобов’язання.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації і в такому випадку обчислена сума податкового зобов’язання вважається узгодженою та не може бути оскаржена в адміністративному порядку.
Відповідно до підп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що факт існування податкового боргу в розмірі 154591,59 грн. доведений позивачем, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області до Малого приватного підприємства "Вікам" про стягнення заборгованості – задовольнити.
Стягнути з Малого приватного підприємства "Вікам" (код ЄДРПОУ – 21882955) на користь місцевого бюджету суму податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки Жовтневого району м. Кривого Рогу у розмірі 94450, 09 грн. на бюджетний рахунок 33219812700022, код платежу 13050200, одержувач ВДК у Жовтневому районі м. Кривого Рогу, код 24237505, Банк УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012 та стягнути з Малого приватного підприємства "Вікам" (код ЄДРПОУ – 21882955) на користь місцевого бюджету суму податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки Тернівського району м. Кривого Рогу у розмірі 60141,82 грн. на бюджетний рахунок 33216812700025, код платежу 13050200, одержувач ВДК у Жовтневому районі м. Кривого Рогу, код 24237505, Банк УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя
О.С. Луніна