ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.05.11Справа №2а-1494/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Плієвої Н.Г.,
при секретарі - Зарапіні О.В.,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність № 1174/43-1.1. від 11.03.2011
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя до ініціативної групи громадян у складі десяти осіб, організатор ОСОБА_2
про обмеження права на проведення пікету,
Суть спору:
Ленінська районна державна адміністрація міста Севастополя звернулась до суду з адміністративним позовом до ініціативної групи громадян у складі десяти осіб, організатор ОСОБА_2 про обмеження права на проведення пікету, шляхом заборони проведення пікету ініціативній групі 09.05.2011 з 14-00 до 17-00 годин в сквері біля Палацу дитинства і юності.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 9 травня –святковий день, присвячений Дню Перемоги, заплановані святкові заходи в центрі міста з участю ветеранів та мешканців міста Севастополя, та пікет може привести до порушення прав та свобод громадян, які не беруть у ньому участь. З метою запобігання порушення громадського порядку, прав і свобод громадян позивач просить заборонити проведення пікету.
Ухвалами Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 06.05.2011 було відкрито провадження у адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 07.05.2011.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, з підстав, викладених у позову у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, пояснив, що пікет –це форма демонстрації з метою висловлення протесту проти чого-небудь. Однак, учасники акції не мають наміру висловлювати свою незгоду з будь-чим, а навпаки, метою проведення акції є привітання ветеранів та громадян з Днем Перемоги, а також інформування, що в минулому у нашої Батьківщини були Великі Перемоги з метою проявлення інтересу громадян до вивчення історії.
Заслухавши у часників судового процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
27.04.2011 до Ленінської районної державної адміністрації надійшло повідомлення від ОСОБА_2 (вх. № 1.1-26/2176) що згідно зі ст. 39 Конституції України ініціативна група громадян повідомляє позивача про проведення акції за адресою –пр. Нахімова 4 в сквері біля Палацу дитинства та юності. Суть проведення акції –вітання мешканців міста з Днем Перемоги, роздача привітальних листівок, буклетів, присвячених великому минулому нашої Батьківщини. Дата проведення акції –9 травня 2011 року з 14-00 о 17-00 годин. Очікувана кількість учасників –до 10 чоловік.
Право громадян збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування, гарантується статтею 39 Конституції України.
Це право є однією з конституційних гарантій права громадянина на свободу свого світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.
Стаття 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод містить право на свободу зібрань та право на свободу об'єднань, зокрема передбачено, що: кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів; здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом в інтересах національної або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб і є необхідними в демократичному суспільстві.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 (справа №1-30/2001) організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
Питання забезпечення громадського порядку, дотримання прав та свобод інших людей при проведенні мирної акції покладено саме на позивача.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач завчасно 27.04.2011 повідомив про намір проведення мирної акції 09.05.2011 присвяченої привітанню громадян з Днем Перемоги Ленінську районну державну адміністрацію міста Севастополь, що не позбавляє позивача, як орган виконавчої влади, можливості здійснити всі необхідні заходи для підготовки забезпечення безпеки правопорядку під час її проведення. Доказів неможливості організувати заходи щодо безперешкодного проведення мирної акції 09.05.2011 ініціативною групою у складі –до 10 осіб позивачем суду не надано.
Відповідно до частини п’ятої статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем не надано суду будь-яких доказів того, що під час проведення мирної акції 09.05.2011 з 14-00 до 17-00 буде створена реальна небезпека заворушень чи злочинів, загроза здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. Доказів, що саме у цьому місті, у зазначений час заплановано проведення будь-яких заходів організаторами святкових заходів позивачем суду також не надано.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Плієва