Судове рішення #15634601

                                                            Справа №2а-134/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 січня 2011 року суддя Ленінського районного суду м. Луганська Золотарьов О.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до  Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганську про зобов’язання провести перерахунок пенсії та сплатити заборгованість по пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив  визнати дії  посадовців Управління Пенсійного фонду України в Ленінському  районі м. Луганська в неправомірній відмові ОСОБА_1 в перерахунку  пенсії з 01.10.2006р. як ячаснику ліквідації наслідків аварії ЧАЕС у 1986 році призначену відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 року №894 збільшивши її на 12% та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України, зільшивши ії у 2,5 рази з урахуванням вимог ч.3ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському  районі м. Луганська з 01.10.2006 року зробити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 як ячаснику ліквідації наслідків аварії ЧАЕС у 1986 році призначену відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 року №894 збільшивши її на 12% та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України, зільшивши ії у 2,5 рази з урахуванням вимог ч.3ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розглянути його позов в його  відсутність.

Представник відповідача надав у встановлений законом строк письмові заперечення, в яких зазначив, що позивачу пенсія нараховується відповідно до вимог чинного законодавства, та підстави для її перерахування відсутні. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає  задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи захворювання, яке пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, із значним обмеженням життєдіяльності, що підтверджується довідкою Луганської обласної МСЭК сер. МСЕ № 00087446 від 09.12.2004р. (а.с.7)

          Згідно посвідчення серія НОМЕР_1 від 22.03.2004р. він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. (а.с. 9)

 Позивачу, як інваліду 2 групи по захворюванню, причинний зв'язок якого встановлений з Чорнобильською аварією на АЕС, згідно ст. 54 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи»  державна пенсія - не може, як інваліду 2 групи бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком.

Крім того, відповідно до ст. 50 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-й категорії, повинна призначатися додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 49  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді державної пенсії   за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Посилання відповідача на те, що розрахунок призначених позивачу основної та додаткової пенсій регулюється Постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002р. «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюються за рахунок коштів  державного бюджету», виходячи з розміру 19,91 грн., суд не може взяти до уваги, оскільки зазначеною Постановою встановлені вказані суми, як базові для обчислення спірних сум пенсій. Постанова не відповідач Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи», а також раніше прийнятій, на виконання цього закону, Постанові Кабінету Міністрів України №523 від 30.05.1997р. «Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, й пенсій у зв’язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 117 Конституції України передбачено, що єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України. Лише Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

До них відносяться громадяни, яким пенсія визначається по спеціальних Законах.

У вище вказаних рішеннях Конституційного Суду України визначено, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги їм невід'ємною частиною конституційного права на належний життєвий рівень, по цьому звуження змісту і об'єму цього права, шляхом ухвалення нових Законів або змін в діючі Закони, згідно ст. 22 Конституції України не допускаються.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Для збільшення розміру пенсії Кабінетом Міністрів України видані постанови:

- від 13 липня 2004 р. №894 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" збільшити з 1 вересня 2004 р. на 12 відсотків пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексацій), призначені відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

         - від 27 грудня 2005 р.  №1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»збільшити розмір пенсії, призначеної відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"  у 3,5 враза - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей,  у 2,5 враза - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.

Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Постановою КМУ від 27 грудня 2005 р.  №1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлювалось, що: мінімальний розмір пенсії, передбачений ч.4 ст. 54 Закону №796-12, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, 1 групи –540,00грн., II групи –500,00 грн., III групи –467,00 грн; для інших інвалідів, щодо встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською  АЕС катастрофою, 1 групи –440,00грн., II групи –400,00 грн., III групи –370,00 грн. Розмір пенсії громадянам, які подають заяву щодо її призначення відповідно до ст. 54 Закону №796-12, визначається з урахуванням цієї постанови.

Згідно архівної довідки від 25.03.2004р. №14781 позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 14.10.1987р. по 21.01.1988р. (а.с. 8), тому його пенсія повинна збільшиться у 2,5 рази згідно постанови КМУ від 27 грудня 2005 р.  №1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1.

Таким чином, для позивача, як інваліда 2 групи, особи, постраждалої внаслідок  аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, (рішення №8-рп/2005 від 11.10.2005р. по справі №1-21/2005) пов’язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішенні Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.          

Крім того, відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України  для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

    Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про порушення позивачем строків звернення до суду, тому як ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи захворювання, яке пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, із значним обмеженням життєдіяльності.

Враховуючи віковий та соціальний стан позивача, відсутність юридичної освіти суд вважає за можливе згідно ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.

  Таким чином суд зазначає, що  позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі вказаного та керуючись ст.ст. 8-9, 11, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському  районі м. Луганська щодо відмови ОСОБА_1  в перерахунку  пенсії з 01.11.2006р. як учаснику ліквідації наслідків аварії ЧАЕС у 1986 році призначену відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 року №894 збільшивши її на 12% та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України, зільшивши ії у 2,5 рази з урахуванням вимог ч.3ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському  районі м. Луганська з 01.11.2006 року зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як ячаснику ліквідації наслідків аварії ЧАЕС у 1986 році призначену відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 року №894 збільшивши її на 12% та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України, збільшивши ії у 2,5 рази з урахуванням вимог ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»без обмеження максимального розміру пенсії.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного  суду через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Суддя:                                                                                          О.Ю.Золотарьов                                                                                          










Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація