Справа №2-33 2007 p.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2007 року смт.Веселинове
Миколаївської області
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Орленко Л.О.
при секретарі Судіній Л.П.
за участю представника Широколанівської
сільської ради Попка П.П
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Веселинове цивільну справу за позовом -
ОСОБА_2 до
Широколанівської сільської ради,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, - Веселинівська державна нотаріальна контора,
про визнання факту володіння нерухомим майном на праві власності та права власності у порядку спадкування,
встановив:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовною заявою до Широколанівської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, - Веселинівська державна нотаріальна контора - про визнання факту володіння нерухомим майном на праві власності та права власності у порядку спадкування на майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_3.
В позові зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Широколанівка Веселинівського району Миколаївської області померла ОСОБА_3. За життя вона склала заповіт, в якому виразила свою волю про те, що все її майно, де б воно не знаходилось та з чого воно не складалось, і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті, заповідає ОСОБА_2.
Провівши її поховання, позивач подала у встановлений законом строк до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, зокрема, жилого будинку, розташованого АДРЕСА_1. Але держнотаріусом їй було вказано на те, що ОСОБА_3. не набула права власності на будинок, оскільки юридично не оформила своє право після смерті свого чоловіка ОСОБА_4, та із зазначених підстав їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. Просить суд визнати факт того, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, володіла жилим будинком АДРЕСА_1 на праві власності та визнати її право власності у порядку спадкування на вказане майно.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 позов підтримала в повному обсязі і зазначила, що будинок був куплений ОСОБА_4 згідно з актом від 1962 року, з моменту вселення в будинок ОСОБА_3 з чоловіком весь час проживали в ньому. Свідоцтв про право власності на будинок не має, проте після смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 його дружина ОСОБА_3 постійно до самої смерті проживала АДРЕСА_1 та фактично вступила у володіння майном.
Представник позивачки ОСОБА_1 вимоги позивачки підтримав в повному обсязі і з тих же підстав. Просив позов задовольнити, оскільки ОСОБА_3 після смерті свого чоловіка фактично вступила у володіння спадковим майном. Крім того, згідно з заповітом ОСОБА_3 все своє майно заповіла ОСОБА_2 Однак вона не може отримати свідоцтво про право на спадщину в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу ОСОБА_3
Представник відповідача Широколанівської сільської ради Попко П.П. позов визнав, зазначив, що дійсно ОСОБА_3 проживала АДРЕСА_1 до смерті, рідних у неї не було, тому за нею доглядала ОСОБА_2, яка дбайливо ставилася до ОСОБА_3 Після її смерті ОСОБА_2 поховала її. Вказав, що вулиця, на якій проживала спадкодавиця, вірно називається Перша Поперечна. Проти задоволення позову не заперечує.
Представник третьої особи не побажав брати участь в судовому засіданні, скориставшись своїм правом відповідно до ст.38 ЦПК України.
Заслухавши позивача, представника позивача, представника відповідача Попка П.П., дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 9 березня 1962 року ОСОБА_4., як голова сім'ї, купив будинок АДРЕСА_1 в колгоспі ім.Калініна, про що було складено акт з зазначенням, що будинок переходить в його особисту власність.
Відповідно до довідки Широколанівської сільської ради №1510 від 23.11.06 ОСОБА_4. та ОСОБА_3 були зареєстровані в жилому будинку АДРЕСА_1 з 1962 року.
Згідно з довідкою Широколанівської сільської ради№1513 від 23.11.06. АДРЕСА_1 - це одна і та сама вулиця та і один і той же будинок.
Відповідно до довідок Широколанівської сільської ради №1511 від 23.11.06 p., №1519 від 27.11.06. ОСОБА_4. помер ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з записом погосподарської книги №5 особового рахунку НОМЕР_1.
З матеріалів справи вбачається, що після смерті чоловіка ОСОБА_3, провівши поховання чоловіка, вступила в володіння спадковим майном, та земельна ділянка розміром 0,15 га. для обслуговування жилого будинку автоматично перейшла у її власність.
Згідно зі ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, тому право власності на нерухоме майно не може бути оформлено на особу, яка померла.
Оскільки ОСОБА_3 померла, не отримавши правовстановлюючий документ, то суд вважає, шо питання про визначення належності будинку
3
попередньому власнику та наступному власнику (спадкоємцю) повинно вирішуватися в судовому порядку.
Після звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, нотаріусом 24.10.2006 року була заведена спадкова справа та надано роз'яснення ОСОБА_2 про те, що їй не може бути видано свідоцтво про права на спадщину, так як ОСОБА_3 не мала правовстановлюючого документу на будинок і було рекомендовано звернутися до суду.
Із технічного паспорту на будинок виданого 17 листопада 2006 року вбачається, що ОСОБА_2 є користувачем будинку. Згідно зі ст.48 ч.5 Закону України "Про власність" положення щодо захисту права власності поширюється на особу, яка хоч і не є власником, але володіє майном на праві... успадкованого володіння.
Таким чином, суд, враховуючи ті обставини, що ОСОБА_3 перебувала в шлюбі з ОСОБА_4 в період купівлі ним будинку та до його смерті проживала в зазначеному будинку, прийняла належним чином спадщину, тому набула права власності на нього.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припиняються внаслідок його смерті, тому суд вважає, що тим самим ОСОБА_2 набула право власності на жилий будинок у порядку спадкування.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Керуючись ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 212, 213, 214, 215,223 ЦПК України, суд-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, володіла жилим будинком АДРЕСА_1, на праві власності.
Визнати право власності на жилий будинок АДРЕСА_1 у порядку спадкування за ОСОБА_2.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області, через Веселинівський районний суд, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом 10 днів з дня проголошення та подачі апеляційної скарги, з одночасний направленням копії апеляційної скарги до апеляційного суду Миколаївської області, протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: підпис
Рішення вступило в законну силу 26 лютого 2007 року. Оригінал рішення знаходиться у Веселинівському районному суді в справі № 2-33/2007 р.
Суддя Веселинівського районного
суду Миколаївської області Л.О. Орленко
- Номер: 2-во/780/7/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
- Номер справи: 2-33/2007
- Суд: Апеляційний суд Київської області
- Суддя: Орленко Л.О.
- Результати справи: відмовлено в задоволенні заяви (клопотання)
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.12.2017
- Дата етапу: 31.01.2018