ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2011 р. Справа № 2а/0470/5571/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
при секретаріЛитвин Ю.Ю.
за участю:
представника позивача – Серафимович Л.І.,
відповідача – ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом СГІРФО Синельниківського МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області до громадянина Молдови ОСОБА_4 про примусове видворення за межі України, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, СГІРФО Синельниківського МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області, звернувся до суду з позовом про примусове видворення за межі України громадянина Молдови ОСОБА_4. В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримала та в обґрунтування зазначила, що постановою Синельніковського МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області від 04.10.10 відповідач був видворений за межі України із забороною в’їзду на 3 роки терміном до 04.10.13 Відповідач залишив територію України, але 21.12.10 знов приїхав на України по новому паспортному документу. Своїми діями відповідач грубо порушує вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та п.26 Правил в’їзду іноземців в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.95 №1074, у зв’язку з чим просив суд про видворення відповідача у примусовому порядку за межі України.
Відповідач, ОСОБА_4, у судове засідання з’явився, проти обставин, наведених у позовній заяві, не заперечував, позовні вимоги визнав, та зазначив, що строк дії еміграційного штампу закінчився, законні підстави для продовження реєстрації відсутні, а своєчасно виїхати з України не мав можливості через відсутність коштів.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд при винесенні рішення виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що відповідач є громадянином Молдови, що підтверджується копією паспорту НОМЕР_1, виданого 25.11.10 (а.с.7).
04.10.10 Постановою Синельніковського МВ УМВС України в Дніпропетровській області нелегального мігранта громадянина Молдови ОСОБА_4 видворено з території України та заборонено в’їзд на територію України на 3 роки з 04.10.10 до 04.10.13 (а.с.8). На час винесення зазначеної постанови особу відповідача підтверджував паспортний документ НОМЕР_2, виданий 00 Кишинів 22.05.08 терміном дії до 22.05.18.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, в порушення зазначеної постанови від 04.10.10, відповідач, використовуючи новий паспортний документ НОМЕР_1, виданий 00 Кишинів 25.11.10 терміном дій до 25.11.20, здійснив в’їзд на територію України, що підтверджується одержаною 21.12.10 в’їзною візою в новому паспортному документі.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 04.02.94 № 3929-XII (далі – Закон) іноземці та особи без громадянства можуть у встановленому порядку іммігрувати в Україну на постійне проживання або прибути для працевлаштування на визначений термін, а також тимчасово перебувати на її території. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на іншій законній підставі, вважаються такими, що тимчасово перебувають в Україні. Вони зобов'язані в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, зареєструвати свої паспортні документи і виїхати з України після закінчення відповідного терміну перебування.
Згідно зі ст. 32 Закону (в редакції, яка діяла на час прийняття постанови «Про видворення з України громадянина Молдови ОСОБА_4» від 04.10.10) за рішенням органу внутрішніх справ видворення іноземця та особи без громадянства за межі України може супроводжуватися забороною подальшого в'їзду в Україну строком до п'яти років. Строки заборони подальшого в'їзду в Україну обчислюються з дня винесення вказаного рішення. Порядок виконання рішення про заборону подальшого в'їзду в Україну визначається законодавством України. Крім випадків, зазначених у частині першій цієї статті, іноземець та особа без громадянства можуть бути видворені за межі України за рішенням органів внутрішніх справ, органів охорони державного кордону (стосовно осіб, які затримані у межах контрольованих прикордонних районів при спробі або після незаконного перетинання державного кордону в Україну) або Служби безпеки України з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення, якщо дії іноземця та особи без громадянства грубо порушують законодавство про статус іноземців та осіб без громадянства, або суперечать інтересам забезпечення безпеки України чи охорони громадського порядку, або коли це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України. Іноземець та особа без громадянства зобов'язані покинути територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення. У разі прийняття рішення про видворення іноземця або особи без громадянства за межі України в її паспортному документі негайно анулюється віза і вилучаються документи на право перебування в Україні. Іноземцю та особі без громадянства може надаватися строк до 30 днів для виїзду з України після прийняття зазначеного рішення.
Відповідно до п. 44, 45 Правил в’їзду в Україну іноземних громадян, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію, затверджених Постановою КМУ від 29.12.95 № 1074 (далі – правила в’їзду) іноземець та особа без громадянства зобов'язані покинути територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення. Рішення органів внутрішніх справ, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про видворення іноземця та особи без громадянства з України може бути оскаржено до суду. Оскарження зупиняє виконання рішення про видворення, крім випадків, коли необхідність негайного видворення зумовлена інтересами безпеки України чи охорони громадського порядку. Судом не встановлено факту оскарження рішення про видворення - постанови «Про видворення з України громадянина Молдови ОСОБА_4» від 04.10.10.
Положеннями ст.32 Закону (в редакції, чинній з 05.04.11) визначено, що у разі якщо особи, відносно яких прийняті відповідні рішення про видворення, ухиляються від виїзду після прийняття такого рішення, вони підлягають примусовому видворенню на підставі постанови адміністративного суду. Органи внутрішніх справ, органи охорони державного кордону або Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх зверненням постанови адміністративного суду затримати і примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства будуть ухилятися від виїзду, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі органами охорони державного кордону до суміжної держави.
Відповідно до ч. 15 ст. 32 Закону іноземці та особи без громадянства, які підлягають видворенню, відшкодовують витрати, пов'язані з видворенням, у порядку, встановленому законом. Якщо зазначені іноземці та особи без громадянства не мають коштів для відшкодування витрат, пов'язаних з видворенням їх за межі України, видворення здійснюється за рахунок держави.
В матеріалах справи відсутні відомості про те, що відповідач звертався з питань отримання статусу біженця до відділу національностей та міграції Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Факт повторного в’їзду та знаходження на території України протягом дії заборони в’їзду на територію України (з 04.10.10 по 04.10.13) свідчить про ухилення відповідача від виконання рішення про його видворення та дає обґрунтовані підстави вважати, що відповідач буде ухиляється від виїзду з території України. У зв’язку з чим, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_4, громадянин Молдови, порушує вимоги ст. 32 Закону та Правил в’їзду і підлягає видворенню в примусовому порядку з території України.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
З огляду на встановлений у судовому засіданні факт в’їзду відповідачем на територію України під час дій відносно нього заборони такого в’їзду, суд приходить до висновку про необхідність звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця на підставі п. 3 ч. 2 ст. 256 КАС України.
Як вбачається з адміністративного позову, позивач просить видворити у примусовому порядку за межі України громадянина Молдови ОСОБА_4. Згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Чинним законодавством України передбачено, що рішення про видворення іноземця приймають органи внутрішніх справ, органи охорони державного кордону, Служби безпеки України, а у разі невиконання такого рішення – підлягають затриманню та примусовому видворенню з України на підставі постанови адміністративного суду, прийнятої за результатами розгляду позову відповідного суб’єкта владних повноважень. Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність прийняття рішення про затримання та видворення у примусовому порядку за межі України іноземця, який добровільно не виконав рішення суб’єкта владних повноважень, відповідно до ст.32 Закону.
Судом встановлено відсутність підстав для відмови у прийнятті визнання адміністративного позову відповідачем. Дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси. Беручі до уваги викладене, суд пришов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, в зв’язку з визнанням відповідачем адміністративного позову та прийняття його судом.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 3, 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 04.02.94 № 3929-XII, Правил в’їзду в Україну іноземних громадян, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію, затверджених Постановою КМУ від 29.12.95 № 1074, ст.ст. 51, 94, ч. 1 ст. 112, ст.ст. 160-164, 167, 254, п. 3 ч. 2 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов СГІРФО Синельниківського МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області до громадянина Молдови ОСОБА_4 про примусове видворення за межі України - задовольнити в повному обсязі.
Затримати та видворити громадянина Молдови ОСОБА_4 за межі України в примусовому порядку.
Постанова суду в частині видворення в примусовому порядку з території України громадянина Молдови ОСОБА_4 підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили згідно зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, визначеними ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 01.06.11
Суддя
А.О. Коренев