Судове рішення #15704102

   

                                                                                                                                                                                                                                                                     

                                   

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


                              


02 червня 2011 р.  Справа № 2а/0470/4941/11



          Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коренева А.О.,

при секретарі Литвин Ю.Ю.

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом прокурора Царичанського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області до фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Царичанського району Дніпропетровської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області з позовом про стягнення з фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 заборгованості по сплаті страхових внесків.

В обґрунтування поданого позову прокурор зазначив, що відповідач є платником єдиного податку, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Царичанському районі та є платником страхових внесків. Законом України «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесено зміни до підпункту 4 пункту 8 ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який викладений в такій редакції: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески. У зв’язку з несплатою обов’язкових платежів зі страхових внесків за період з жовтня по грудень 2010 року, у відповідача виникла заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 487 грн. 92 коп.

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області, в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, направив до суду заяву про підтримання адміністративного позову в повному обсязі та розгляду справи в письмовому провадженні.

Відповідач в судове засідання не з’явився, письмові заперечення до суду не надав, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

З огляду на приписи ст.41, ст.122, ч.6 ст.128 КАС України суд вважає за можливе здійснити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, які повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, при винесені рішення виходить з наступних підстав та мотивів.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, набув правовий статус фізичної особи – підприємця, ідентифікаційний номер відповідача - фізичної особи платника податків та інших обов’язкових платежів – НОМЕР_1, зареєстрований як платник страхового збору на обов’язкове державне пенсійне страхування до Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2010р., самостійно поданого відповідачем до позивача 30.03.11, встановлений розмір страхових внесків відповідача протягом січня – червня 2010 р. дорівнював 84 грн., протягом липні – вересня 2010 р. - 294,82 грн., жовтня – листопада 2010р. - 301,12 грн., грудня 2010р. - 306,10 грн.. всього на суму 2 296,80 грн. При цьому, згідно з даними зазначеного Звіту фактично відповідачем сплачено страхових внесків вказаного періоду всього на суму 1 809,72 грн. Так , за жовтень 2010р. сплачено 253,26 грн., замість 301,12 грн., за листопад 2010 р. - 84 грн., замість 301,12 грн., за грудень - 84 грн. замість 306,10 грн., інші зазначені періоди оплачені в повному обсязі. Таким чином, недоплата страхових внесків відповідача за звітний період - 4 квартал 2010р. складає 487,92 грн.

Внаслідок невиконання відповідачем свого обов’язку по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у нього виникла заборгованість, яка станом на 18.04.11 дорівнює 487,92 грн., що підтверджується довідкою позивача від 18.04.11 №3195/02-07.

Суд зазначає, що у зв'язку з набранням чинності з 17.07.10 року (опубліковано в газеті «Голос України» від 17.07.10 за N 131) Закону України «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), пп.4 п.8 ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладений в такій редакції: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, зобов'язані сплачувати страхові внески у розмірі, який визначається ними самостійно. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

Враховуючи розмір мінімальної заробітної плати, у 2010 році мінімальний страховий внесок для зазначених осіб становить:  у липні - вересні 2010р.- 294,82 грн.; у жовтні - листопаді 2010р. - 301,12 грн.; у грудні 2010р.- 306,10 грн.

Сплата страхових внесків здійснюється у строки, визначені ч.6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме щоквартально, протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу, а саме: за липень - вересень 2010 року - до 20 жовтня 2010 року; за жовтень - грудень 2010 року - до 20 січня 2011 року.

Платникам, які не сплатять суми страхових внесків у розмірі не менше мінімального страхового внеску у терміни до 20 жовтня 2010 року та 20 січня 2011 року, надсилається розрахунок сум, які підлягають сплаті за квартал з урахуванням частини сум єдиного або фіксованого податків разом з вимогою про їх сплату для узгодження.

Суми несплачених страхових внесків стягуються у порядку, встановленому ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За підсумками року зазначені особи подають до органів Пенсійного фонду за місцем взяття на облік звіт (до 1 квітня, наступного за звітним роком), за формою згідно з додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.09 № 26-1.

Відповідно до наданої позивачем картки особового рахунку відповідача його загальний борг станом на 01.06.11 дорівнює 487,92 грн.

Згідно з абз. 5 ст.7 прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набув чинності з 01.01.11 року, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

У встановлений законом строк відповідач страхові внески не сплатив, внаслідок чого утворилася заборгованість перед Пенсійним фондом.

У зв’язку із порушенням відповідачем платіжної дисципліни, позивачем, на підставі ч.3 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» направлялась вимога про сплату боргу №Ф56 від 20.04.11.

Згідно з п.3 ч.3 ст. 106 Закону та п.8.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний Фонд України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.04 за № 64/8663, протягом 10 робочих днів з дня одержання вимоги страхувальник зобов’язаний сплатити зазначену у вимозі суму сплати боргу та суму фінансових санкцій.

Абзацом 8 ч.3 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Таким чином, законом встановлено право на звернення відповідного органу Пенсійного фонду з вимогою про сплату недоїмки: або до відповідного підрозділу державної виконавчої служби, або до суду. В даному випадку позивач правомірно скористався наданим йому правом звернення до суду, у нього наявне право на підтримання позовних вимог як у відповідного суб'єкта владних повноважень, за захистом інтересів якого звернувся до суду прокурор, який, у свою чергу, здійснює представництво в суді інтересів держави в особі позивача, що відповідає змісту наданих прокурору прав, передбачених Законом України «Про прокуратуру».

Отже. судом встановлено, що факт наявності у відповідача заборгованості перед позивачем у розмірі 487,92 грн. підтверджується Звітом про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2010 р., копією вимоги №Ф56 від 20.04.11, даними картки особового рахунку страхувальника.

Враховуючи наведене, з огляду на положення ч.1 ст.71 КАС України, відповідно до яких кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, беручи до уваги, що відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості, а судом самостійно на виконання ст.11 КАС України ознак таких доказів не виявлено, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа  судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Царичанського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 51000, ІНН НОМЕР_1) на користь Управління пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області (р/р 25606303123193) суму несплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім гривень) 92 коп.

 

Постанова набирає законної сили згідно зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, визначеними ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.


Суддя                       

А.О. Коренев

 


                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація