ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
31.05.11Справа №2а-549/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Плієвої Н.Г.
при секретарі - Зарапіні О.В.,
за участю:
прокурора - Попової А.І., посвідчення № 687 від 17.03.2011,
представника позивача - ОСОБА_1, довіреність № 17 від 16.05.2011,
представника відповідача - Коломаченко Г.П., посвідчення № 5 від 31.08.2009
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Заступника прокурора м. Севастополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя до Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" про стягнення заборгованості,
Обставини справи:
Заступник прокурора м. Севастополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя звернувся до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками № 1, № 2 за листопад 2010 року списком № 2 за грудень 2010 року у загальному розмірі 201768,23 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем у порушення вимог діючого законодавства не здійснено відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за листопад та грудень 2010 року.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 11.02.2011 відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-549/11/2770, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 28.02.2011.
Згідно з частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні неодноразово оголошувалась перерва.
Ухвалою суду від 21.04.2011 були витребувані докази та провадження у справі зупинено до 24.05.2011.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, наполягали на їх задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала у повному обсязі, вважає, що позивачем необґрунтовано завищена сума витрат на виплату та доставку пільгових пенсій внаслідок пред’явлення до відшкодування витрат, понесених на виплату та доставку пенсій працівникам, які набули пільговий стаж до набрання чинності Законом України «Про пенсійне забезпечення», зокрема, це громадяни ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10; включення до відшкодування осіб які ніколи не були працівниками відповідача – ОСОБА_11, ОСОБА_12 Крім того позивач неправомірно пред’явив до відшкодування витрати на виплату і доставку пільгових пенсій особам, які вже досягли пенсійного віку – ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 Також представник відповідача вважає, спір між сторонами вже урегульовано у досудовому порядку, позивачем прийнято рішення про розстрочення суми боргу, в яку увійшла сума за даним позовом, рішення про розстрочення відповідачем виконуються, а тому підстави для стягнення заборгованості у судовому порядку відсутні.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає у чому проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Згідно з ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі –Закон України № 1058-ІV), п.п 2.1.1 п. 2.1 розділу 2 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 під № 64/8663 (далі- Інструкція) платниками страхових внесків є "підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону..."
Відкрите акціонерне товариство "Севастопольський морський завод" зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
З 01.01.2004 набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, викладений в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженій постановою Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663.
Згідно з п. 6.1 розділу 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: "для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах..."
Відповідно до п. 6.4 розділу 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Підприємства відповідно до вимог пункту 6.8 Інструкції щомісяця до 25-го числа повинні вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації (пункт 6.9 Інструкції).
Відповідно до вимог пунктів 6.2., 6.3 Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).
Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною другою Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Управлінням Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя на адресу відповідача були направлені повідомлення від 15.11.2010 за вих. № 10491/02 (а.с. 9), від 15.11.2010 вих. № 1048602 (а.с. 21) та від 24.12.2010 за вих. № 13187/02 (а.с. 35) з розрахунками відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по спискам № 2 та № 1. Згідно з вказаними повідомленнями до відшкодування відповідачем належать витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 за листопад 2010 року у розмірі 65147,63 грн., за списком № 2 за листопад 2010 року у розмірі 82831,51 грн. і за списком № 2 за грудень 2010 року у розмірі 53789,03 грн.
Відповідно до п. 6.8 розділу 6 Інструкції підприємства щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду вказану в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З врахуванням заперечень відповідача в ході розгляду справи сторонами у справі були складені акти звірки по відшкодуванню пільгових пенсій за списками № 1 , № 2 за листопад та грудень 2010 року.
Як вбачається з зазначеного акту звірки, ВАТ «Севморзавод» підлягає відшкодуванню за списком № 1 за листопад 2010 року – 64907, 58 грн., (а.с 113), за списком № 2 за листопад 2010 року – 77256,05 грн., за списком № 2 за грудень 2010 року – 7707,84 грн., так у загальному розмірі за вказаний період відшкодуванню підлягає 149871,47 грн., а тому заявлена прокурором сума позову – 201768, 23 грн. є необґрунтованою.
Як вбачається з актів звірки, позивачем заявлено до відшкодування сума витрат на виплату і доставку пенсії, призначеній ОСОБА_12 за списком № 2 за листопад та грудень на загальну суму 3038,48 грн.
Відповідач у справі заперечує, що ОСОБА_12 працювала у ВАТ «Севморзавод» та на інших підприємствах, правонаступником яких є відповідач. З матеріалів справи вбачається, що довідку, яка підтверджує пільговий стаж, ОСОБА_12 видано товариством з обмеженою відповідальністю спільним підприємством технопарку «Корабел», правонаступником якого відповідач не являється. Доказів того, що витрати на виплату та доставку пенсій ОСОБА_12 повинен нести відповідач у справі а ні прокурором а ні представником Пенсійного фонду суду не надано.
Доводи представника відповідача, що ОСОБА_11 ніколи не працював у ВАТ «Севморзавод» спростовуються матеріалами справи, а саме, довідкою № 012-29, виданою відповідачем.
В той же час суд погоджується з доводами відповідача щодо необґрунтованого пред’явлення до відшкодування пільгових пенсій за листопад та грудень 2010 року громадянам, які на вказаний час вже досягли пенсійного віку. Загальновстановлений пенсійний вік для чоловіків складає - 60 років, для жінок жінкам - 55 років. Як свідчать матеріали справи, до відшкодування відповідачем необґрунтовано включені витрати на виплату і доставку пенсій за списком № 1 за листопад 2010 року громадянину ОСОБА_17, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 286,43 грн. і ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 66,29 грн.; за списком № 2 за листопад 2010 року ОСОБА_18, ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 05,11 грн.; та списком № 2 за грудень 2010 року – ОСОБА_16, ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі 700,54 грн.
Також, згідно з актом звірки до відшкодування пред’явлено суму витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 за листопад 2010 громадянам ОСОБА_9 – на суму 1764,96 грн., ОСОБА_10- 1156,29 грн. і ОСОБА_4 – 410,18 грн. У судовому засіданні було з’ясовано, що вказаним особам пенсія була при значена за ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що не спростовувалось представником позивача та підтверджується матеріалами справи, а тому вимоги про стягнення вказаної суми з відповідача необґрунтовані.
Щодо заперечень відповідача, стосовно решти працівників, якім пенсія повинна бути призначена згідно зі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вони не приймаються судом до уваги, оскільки вказані працівники протягом тривалого часу отримували пенсію, призначену на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ця обставина підприємством не оскаржувалась, а тому підставами для відмови у задоволенні позову в цій частині у суду відсутні.
Також не приймаються до уваги доводи ВАТ «Севморзавод» щодо досудового врегулювання спору між сторонами шляхом розстрочення заборгованості, з огляду на те, що вимогами діючого законодавства передбачено порядок скасування органами пенсійного фонду рішення про розстрочення боргу (пункт 8 Постанови Пенсійного фонду України від 27.09.2010, № 21-4 «Про затвердження Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року»), а тому рішення Управління Пенсійнрго фонду України в Нахімовському раойні м. Севастополя від 14.03.2011 про розстрочення заборгованості не може прийматися судом, як остаточне врегулювання спору між сторонами.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь УПФУ у Нахімовському районі м. Севастополя заборгованість по відшкодуванню витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 за листопад 2010 року у розмірі 61223,43 грн., за списком № 2 за листопад 2010 року - 75031,16 грн. і за списком № 2 за грудень 2010 у розмірі 6188,60 грн., а всього - 142443,19 грн.
Відповідно до частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана у порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 03.06.2011 о 12-00 годин.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Севастопольський морський завод" (99001, м. Севастополь, вул. Гер. Севастополя, 13, ЄДРПОУ 14312370, р/р 26009255581051 у СФ КБ "ПриватБанк" м. Севастополь, МФО 324935; р/р 2600813708 у КРД ВАТ "Райффайзен Банк Аваль", м. Сімферополь, МФО 324021; р/р 26006300000163 у СФ АКБ "Форум", м. Севастополь, МФО 384931; р/р 260096117 у ВАТ "ЕРСТЕ Банк", м. Київ, МФО 380009) на користь Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя (99001, м. Севастополь, вул. Дзігунського, 19, ЄДРПОУ 22274979, р/р 25604705100012, р/р 25600705100113 в СМВ № 4548 ВАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 384027) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 за листопад 2010 року та за списками № 2 за листопад, грудень 2010 року у розмірі 142443,19 грн. (сто сорок дві тисячі чотириста сорок три гривні 19 коп.)
У задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Для суб'єкта владних повноважень 10 денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту повідомлення його про можливість отримання копії постанови безпосередньо у суді.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.Г. Плієва