Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23.05.11Справа №2а-877/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Плієвої Н.Г.,
суддів - Кириленко О.О., Лотової Ю.В.,
при секретарі - Філімонцевої О.В.,
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, довіреність б/н від 25.02.2011
відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 41/1-8-121 від 16.02.2011
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Анклав"
до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі
про визнання протиправними та скасування постанов,
Обставини справи:
Приватне підприємство "Анклав" звернулось до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі про визнання протиправними та скасування постанов про застосування фінансових санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач здійснює регулярно спеціальні перевезення пасажирів за маршрутом № 12 «Максимова дача-центр міста» у відповідності до вимог діючого законодавства та постанови про застосування фінансових санкції прийняті відповідачем відносно ПП «Анклав» безпідставно.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 21.04.2011 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом приватного підприємства "Анклав" до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі про визнання протиправними та скасування постанов № 113977, 113976 від 01.03.2011.
Ухвалою суду від 21.04.2011 було закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 04.05.2011.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні оголошувалась перерва.
Ухвалою суду від 16.05.2011 первинного відповідача - Територіальне управління головної державної автомобільної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі було замінено на належного відповідача - Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті в особі - Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі та відкладено розгляд справи на 23.05.2011.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до пункту 1 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 N 1190 (далі –Положення) Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція) є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується.
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення Головавтотрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 вказаного Положення Головавтотрансінспекція має право: перевіряти додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів.
Судом встановлено, що 09.02.2011 співробітниками відповідача на підставі звернень громадян, а також за дорученням Севастопольської міської державної адміністрації було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, що належить приватному підприємству «Анклав».
Під час проведення перевірки було складено два акти, якими зафіксовано порушення позивачем ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 39 цього Закону – без схеми маршруту, розкладу руху, а також зафіксовано, що паспорт маршруту не відповідає вимогам діючого законодавства.
Акти перевірки стали підставою для застосування до ПП «Анклав» фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. постановами начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі від 01.03.2011 № 113976 і 113977.
Відповідно до Преамбули Закону України “Про автомобільний транспорт” (далі –Закон) він визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту. Автомобільний транспорт - галузь транспорту, яка забезпечує задоволення потреб населення та суспільного виробництва у перевезеннях пасажирів та вантажів автомобільними транспортними засобами (пункт 1 частини 1 статті 1 Закону).
Сферою дії Закону відповідно до положень статті 3 є регулювання відносин між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Згідно з договором на перевозку пасажирів автомобільним транспортом по регулярним спеціальним маршрутам від 23.12.2009, укладеним між комітетом мікрорайону «Максимова дача» Ленінського району м. Севастополя і ПП «Анклав» останнє здійснює перевезення пасажирів, які мають відношення до комітету мікрорайону «Максимова дача» і організованих груп пасажирів на даному маршруті згідно розпису руху і умов, встановлених паспортом маршруту. При цьому маршруту приваласнено № 12 "Максимова дача - Центр міста".
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон) закріплено, що загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень, а органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють контроль за виконанням транспортного законодавства на відповідній території згідно з повноваженнями, визначеними законами України.
Статтею 7 Закону визначено, що організація пасажирських перевезень покладається: на міжнародних та міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), - на урядовий орган державного управління на автомобільному транспорті; на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньо-обласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим чи обласні держадміністрації; на міських автобусних маршрутах загального користування - на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 затверджені «Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту». Згідно з п. 14 Правил регулярні перевезення організовують відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (організатори регулярних перевезень) згідно з програмами розвитку автомобільного транспорту на відповідній території з метою задоволення потреби населення у перевезеннях з урахуванням пропозицій громадян, підприємств, установ, організацій і перевізників.
У судовому засіданні встановлено, що розпорядженням голови Севастопольської міської державної адміністрації від 12.052008 № 328-р «Про виконання рішення Господарського суду м. Києва від 23.10.2007 за справою № 21/492 щодо видачі тимчасових дозволів на маршрут № 12 «Максимова дача – центр міста» відділу транспорту та зв’язку міської державної адміністрації вказано видати ПП «Анклав» тимчасові дозволи строком на три місяці на перевезення пасажирів по маршруту № 12 «Максимова дача – центр міста». З 15 серпня 2008 року ліквідувати маршрут № 12 «Максимова дача - центр міста» у встановленому законом порядку.
Розпорядженням Голови Севастопольської міської державної адміністрації від 03.07.2008 № 496-р пункт 2 розпорядження № 328-р від 12.05.2008 викладено в наступній редакції: «З 2 вересня 2008 року ліквідувати маршрут № 12 «Максимова дача – центр міста».
Вказане розпорядження було предметом судового оскарження у справі № 5020-12/491-7/027-12/0225 та постановою Господарського суду м. Севастополя від 21.07.2009, яка набрала законної сили згідно з ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду 31.01.2011 у задоволенні вимог Комітету мікрорайону «Максова дача» про визнання незаконним та скасування розпорядження відмовлено.
Також Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду у вказаній справі встановлений факт того, що рішенням Севастопольської міської Ради № 4110 від 13.12.2005 прийнято рішення «Про регіональну програму «Транспорт», відповідно до якої, затверджено маршрут автобусу №12-а, та не передбачено маршруту №12. Крім того, 12.03.2008 Севастопольською міською Радою прийнято рішення № 3861 «Про затвердження автобусних міських та приміських маршрутів загального користування, перевезення на яких здійснюється в загальному режимі.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень, зокрема, для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
За надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону до автомобільних перевізників застосовуються санкції у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 60 Закону).
Вимоги до паспортів автобусних маршрутів регулярних та регулярних спеціальних перевезень, процедуру розроблення, погодження та затвердження таких паспортів встановлені «Порядком розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту», який затверджений Наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 278 від 07.05.2010 (далі- Порядок).
Відповідно до пункту 2.14 Порядку затвердження паспорта маршруту регулярних перевезень здійснюється відповідним організатором перевезень залежно від виду сполучення; затвердження паспорта маршруту регулярних спеціальних перевезень здійснюється замовником послуг за погодженням із організатором перевезень на відповідній території (в частині маршруту та графіка руху).
З доданої позивачем до матеріалів справи копії паспорту регулярного спеціального автобусного маршруту Максимова дача – Центр міста, вбачається, що даний Паспорт не затверджений організатором перевезень, як того вимагають норми Порядку.
Більш того, згідно з 5.1. Порядку у разі прийняття організатором перевезень рішення про закриття автобусного маршруту регулярних перевезень та виключення його із реєстру автобусних маршрутів загального користування паспорт є нечинним.
За таких обставин, враховуючи, що на час проведення перевірки – 09.02.2011 – діяло рішення, прийняте організатором перевезень щодо ліквідування маршруту № 12, суд дійшов висновку, що й паспорт, наданий на перевірку був нечиннм, а тому відповідачем правомірно було застосовні до ПП «Анклав» штрафні санкції у відповідності до вимог ст. 60 Закону.
Згідно з положеннями ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставин. На яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Згідно з частиною 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.
Належних доказів того, що згідно з умовами договору від 23.12.2009 ПП «Анклав» здійснювало регулярні спеціальні перевезення, тобто перевозило лише мешканців мікрорайону «Максимова дача», позивачем суду не надано, пояснення представника позивача в якості належних доказів вказаних обставин судом не приймаються.
Крім того, як вбачається з фотознімків транспортних засобів, які належать позивачеві, на транспортних засобах зазначений номер саме регулярного автобусного маршруту - № 12, який розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 328-р від 12.05.2008 ліквідований з 02.09.2008, з урахуванням розпорядження № 496-р від 03.07.2008. Натомість зазначення про спеціальний автобусний маршрут, на передньому трафареті транспортних засобів позивача відсутнє.
Таким чином, дослідивши, проаналізувавши та оцінивши надані суду докази у їх сукупності колегія суддів дійшла висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 30.05.2011 о 17-30.
На підставі наведеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Для суб'єкта владних повноважень 10 денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту повідомлення його про можливість отримання копії постанови безпосередньо у суді.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Н.Г. Плієва
Судді О.О. Кириленко
Ю.В. Лотова