Справа № 22ц/1290/2722/11
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2011 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області в складі:
головуючого: Борисова Є.А.
суддів: Кравченко Н.В., Пригорнєвої Л.І.
при секретарі: Вербицькім І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Артемівського районного суду м. Луганська від 11 березня 2011 року за позовом ОСОБА_1 до Приватного АО «СК « Альфа-Страхування», третя особа – ЗАТ «Альфа-Банк» про захист прав споживача послуг страховика за договором страхування та стягнення суми.
в с т а н о в и л а:
Ухвалою Артемівського районного суду м. Луганська від 11 березня 2011 року позовна заява ОСОБА_1 до Приватного АО «СК « Альфа-Страхування» про захист прав споживача послуг страховика за договором страхування та стягнення суми страхового відшкодування була повернута позивачу для подання до належного суду.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить вищезазначену ухвалу скасувати та постановити нову ухвалу, якою прийняти заяву до провадження і направити справу на розгляд до Артемівського районного суду м. Луганська. При цьому апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, апелянта ОСОБА_1, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга є частково обґрунтованою і підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 109 ЦПК України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням. Тобто за загальними правилами підсудності позови до юридичних осіб підлягають розгляду у судах за місцезнаходженням цих юридичних осіб.
Випадки альтернативної підсудності, тобто випадки, коли позови можуть пред’являтися до суду за вибором позивача, передбачені статтею 110 ЦПК України. Зокрема, згідно з ч.5 ст. 110 ЦПК України позови про захист прав споживачів можуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 12.04.1996 року « Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів» з наступними змінами до відносин, які регулюються Законом України «Про захист прав споживачів», належать, зокрема, ті, що виникають, із договорів страхування,
В даному випадку спірні правовідносини виникли із договору страхування, що був укладений між позивачем ОСОБА_1 та Приватним АО «СК «Альфа-Страхування» і відповідно ці правовідносини регулюються Законом України «Про захист прав споживачів». Висновок суду першої інстанції стосовно того, що до виниклих між сторонами правовідносин зазначений Закон застосуванню не підлягає, судова колегія вважає поспішним і таким що не відповідає вимогам діючого законодавства та вищенаведеним положенням Постанови Пленуму Верховного Суду України.
Таким чином, оскільки в даному випадку пред’явлено позов про захист прав споживача, зареєстроване місце проживання якого знаходиться у м. Луганську, дана цивільна справа підлягає розгляду Артемівським районним судом м. Луганська.
З огляду на викладене, ухвала Артемівського районного суду м. Луганська від 11.03.2011 року підлягає скасуванню на підставі ст. 312 ЦПК України, а справа підлягає поверненню до того ж суду на новий розгляд для вирішення питання щодо можливості відкриття або відмови у відкритті провадження у справі відповідно до вимог діючого законодавства.
Керуючись ст.ст.304, 307, 312, 313-315 ЦПК України, колегія суддів,-
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу Артемівського районного суду м. Луганська від 11 березня 2011 року скасувати, справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного АО «СК « Альфа-Страхування», третя особа – ЗАТ «Альфа-Банк» про захист прав споживача послуг страховика за договором страхування та стягнення суми направити на новий розгляд до того ж суду першої інстанції для вирішення питання про можливість відкриття або відмови у відкритті провадження у справі відповідно до вимог діючого законодавства.
Ця ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів після її проголошення.
Головуючий:
Судді: