Судове рішення #15740237

                                                                                                                        


     

Харківський окружний адміністративний суд

61004  м. Харків  вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 Харків  

 30 травня 2011 р.                                                                                 № 2-а- 5132/11/2070  

 Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді  -  Горшкової О.О., при секретарі судового засідання Гетьман Н.В., за участю представників сторін: представник позивача - Кошелева О.О., відповідач - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Шевченківського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Шевченківський районний центр зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття  звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Шевченківського районного центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування на випадок безробіття незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4141 грн. 55 коп. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 28.11.2008 року ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Шевченківського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2. Відповідачем було подано заяву про надання статусу безробітного, в якій він зазначив, що не має права на пенсію за віком та на пільгових умовах, пенсії не отримує. Згідно поданої заяви, наказом від 05.12.2008 року № НТ 081205 з 05.12.2008 ОСОБА_2 наданий статус безробітного відповідно до пп. 2, 4 ст. 22 та п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», пп. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності та призначена допомога по безробіттю з 15.02.2008 року по 29.11.2009 рік. Проте в порушення вимог законодавства, відповідач не повідомив Шевченківський районний центр зайнятості про те, що він є інвалідом III групи, як ліквідатор ЧАЕС та отримує пенсію з 05.06.2008 року. Згідно п. 5 Порядку, Шевченківським районним центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідачу, в результаті якої комісією зроблено висновок про те, що ОСОБА_2 не має права на отримання статусу безробітного та на отримування допомоги по безробіттю, яка підлягає поверненню відповідачем в сумі 4141 грн. 55 коп. за період з 05.12.2008 року по 29.12.2009 рік.  Наказом Шевченківського районного центру зайнятості від 29.12.2009 року № НТ 091229 ОСОБА_2 знято з обліку у зв’язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мали місце під час одержання допомоги по безробіттю та наказ № 96 від 29.12.2009 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 4141 грн. 55 коп. Даний наказ разом з вимогою в добровільному порядку сплатити визначену суму направлено відповідачу, які отриманні останнім 31.12.2009 року. На час подання позовної заяви кошти позивачу не перераховані.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень проти позову не надав. Враховуючи те, що відповідно до ст. 35 КАС України відповідача було належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання, суд дійшов висновку розглядати справу за наявними в ній матеріалами, без участі зазначеної сторони.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 28.11.2008 року відповідач звернувся до Шевченківського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2.

05.12.2008 року відповідачем подана заява до Шевченківського районного центру зайнятості про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Крім того, в даній заяві відповідач зазначив, що на час звернення з заявою не зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років.

Згідно наданої заяви наказом Шевченківського районного центру зайнятості від 05.12.2008 року № НТ 081205 з 05.12.2008 року відповідачу наданий статус безробітного відповідно до п.п 2, 4 ст. 22 та п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п.п 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» та призначена допомога з 05.12.2008 року по 29.11.2009 рік.

У відповідності до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.   

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 № 7-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 за № 232/16248, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Під час обміну інформацією між Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України у відповідності до п. 4 Порядку було встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом III групи, як ліквідатор ЧАЕС, перебуває на обліку при управлінні з 05.06.2008 року і отримує пенсію по інвалідності III групи, як ліквідатор ЧАЕС по 30.06.2011 рік, що в свою чергу підтверджується копією довідки управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області від 24.12.2009 № 9398/25-02.  В матеріалах справи також міститься копія посвідчення відповідача серія НОМЕР_3, виданого УПСЗН Шевченківської РДА 13.06.2008 року, яка засвідчує, що відповідач є інвалідом III групи і має право на пільги, встановлені законодавством.

Відповідно до п. 5 Порядку Шевченківським районним центром зайнятості на підставі обміну інформацією з ПФУ проведена перевірка обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідачу, в результаті якої комісією складено акт № 125 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 29.12.2009 року. Вказаною перевіркою було встановлено, що під час реєстрації відповідач не надав документи, які впливають на призначення статусу та виплати матеріального забезпечення (посвідчення інваліда), оскільки допомога по безробіттю інвалідам із числа осіб, зазначених у п. 2.7 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, не призначається та зроблено висновок про те, що відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю у сумі 4141 грн. 55 коп. за період з 05.12.2008 року по 29.12.2009 рік, яка підлягає поверненню.

В матеріалах справи наявні розрахунок коштів, які підлягають поверненню та відомості виплат за видами забезпечення, платіжні доручення, які підтверджують факт нарахування та перерахування на рахунок відповідача допомоги по безробіттю за період з грудня 2008 року по листопад 2009 року на загальну суму 4141 грн. 55 коп.

На підставі встановлених під час перевірки фактів, наказом Шевченківського районного центру зайнятості від 29.12.2009 № НТ 091229 відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, у зв’язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю відповідно до абз. 14 пп. 1. п. 20 Порядку відповідача знято з обліку з 29.12.2009 року. Наказом Шевченківського районного центру зайнятості від 29.12.2009 № 96 на виконання Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення визначено повернути ОСОБА_2 кошти в сумі 4141,55 грн. виплачених як допомога по безробіттю.

Листом від 29.12.2009 року № 2286 відповідача було повідомлено про проведення звірки з Пенсійним фондом України в Шевченківському районі Харківської області стосовно достовірності даних, які є підставою для надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення та факт встановлення незаконного отримання допомоги по безробіттю в сумі 4141 грн. 55 коп. Також даним листом було доведено до відома відповідача про необхідність в добровільному порядку повернення вказаних коштів, а у разі відмови – про необхідність позивача звернення до суду з відповідним позовом. На ім’я відповідача також було направлено лист-претензію з вимогою про сплату відповідних коштів та копію наказу від 29.12.2009 року № 96, які були отримані відповідачем особисто 31.12.2009 року, що підтверджується копією поштового повідомлення.

Станом на час розгляду справи відповідачем сума сплаченої позивачем допомоги по безробіттю в розмірі 4141 грн. 55 коп. не відшкодована.

Враховуючи, що наказ Шевченківського районного центру зайнятості Харківської області про відшкодування незаконно виплачених коштів відповідачем не оскаржений, недійсним не визнаний, кошти, отримані відповідачем  у сумі 4141 грн. 55 коп. на час розгляду справи не сплачені,  підлягають стягненню у судовому порядку.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

Виходячи з вищенаведених норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що у зв'язку з тим, що відповідач при реєстрації в службі зайнятості не повідомив про наявність обставин, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг, він не міг бути визнаний безробітним і, відповідно, отримував матеріальне забезпечення за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" безпідставно і незаконно, у зв’язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 94, 160, 161, ст.ст. 163, 167, 186, 254, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Шевченківського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 - задовольнити.

Стягнути з гр. ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Шевченківського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування на випадок безробіття (63600, Харківська область, Шевченківський район, смт. Шевченкове, вул. Радянська, б. 20, код 22683270) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі  4141 (чотири тисячі сто сорок одна) грн. 55 коп.

          Судові витрати віднести за рахунок держави.

          Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено 01 червня 2011 року. 

Суддя                                                                                                         Горшкова О.О.







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація