Судове рішення #15786192

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №  2-а-4664/10/0270                                                   

Головуючий у 1-й інстанції: Жданкіна Н.В.  

Суддя-доповідач:  Кузьмишин В.М.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2011 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді:  Кузьмишина Віталія Миколайовича

суддів:                       Мельник-Томенко Жанни Миколаївни

                                  Залімського Ігоря Геннадійовича

          розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду у Шаргородському районі Вінницької області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом Управління ппенсійного фонду у Шаргородському районі Вінницької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Шаргородському районі про включення до актів звірки витрат, -

В С Т А Н О В И В :

У листопаді 2010 року управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду із позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Шаргородському районі про зобов’язання включити в акти щомісячних звірок витрат по особових справах потерпілих на загальну суму 147991,80 гривень та стягнути дану суму.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 14.12.2010 року в задоволенні позову управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі відмовлено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду від 14.12.2010 року та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, зокрема, Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", відповідно до яких виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога. У зв’язку з тим, що пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання виплачуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, тому і державна адресна допомога має відшкодовуватись цим Фондом.

Від представника позивача до суду надійшла заява, у якій просив розгляд справи проводити без його участі. Подану апеляційну скаргу підтримують в повному обсязі.   

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, причини неявки суду не відомі. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлено завчасно і належним чином.

Заслухавши суддю–доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини.

Управлінням Пенсійного фонду України у Шаргородському районі складені акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих та даних про суми, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які погоджені із виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України  у Шаргородському районі. Згідно актів щомісячної звірки витрат було надано таблиці розбіжностей та списки осіб, яким виплачено пенсію, за липень - жовтень 2010 року.

Проте, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Шаргородському районі не прийняло до відшкодування виплачені управлінням Пенсійного фонду України у Шаргородському районі пенсійні виплати – в розмірі 381,12 гривень, суми щомісячної цільової грошової допомоги – 146190,80 гривень, витрати на доставку – 1419,88 гривень.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що управлінням Пенсійного фонду не дотримано вимог Порядку відшкодування витрат (далі - Порядок), затвердженого спільною постановою правління Пенсійного фонду, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 04.03.2003 N 5-4/4. Зокрема, у вказаному Порядку передбачено механізм погодження та здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Пенсійним фондом України.

Суд апеляційної інстанції погоджується з даним висновком з огляду на наступне.

Згідно статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, які формуються за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями на заходи соціального страхування.

Відповідно до ст. 81 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат, розрахунки між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Пенсійним фондом України мають здійснюватися на централізованому рівні незалежно від періоду стягнення, починаючи з 01.04.2001 року.

Згідно з підпунктами "г" та "д" пункту 1 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", який набрав чинності з 01.04.2001 року, на Фонд соціального страхування від нещасного випадку покладено обов'язок з виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Пунктом 2 статті 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасного випадку сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду соціального страхування від нещасного випадку документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасного випадку, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасного випадку в рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасного випадку в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування витрат (далі - Порядок), який затверджено постановою правління Пенсійного фонду, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 04.03.2003 N 5-4/4 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 за № 376/7697.

Основою цього механізму є щомісячне проведення органами Пенсійного фонду з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним (пункт 5 Порядку). Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду та Фонду страхування від нещасних випадків (пункт 6 Порядку). Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7 Порядку).

Враховуючи викладене, законодавством передбачено процедуру узгодження витрат, що підлягають відшкодуванню та здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Пенсійним фондом України.

Відповідно до встановлених обставин у справі позивачем не дотримано  вищевказаної процедури, а тому його вимоги про зобов’язання включити в акти щомісячних звірок невизнані суми та стягнення їх з відповідача є безпідставними.

З огляду на викладене, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено законне та обґрунтоване рішення.

Згідно з  п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду від 14.12.2010 року - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу  Управління пенсійного фонду у Шаргородському районі Вінницької області, – залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду, – без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

                    

          Головуючий            /підпис/                                        Кузьмишин Віталій Миколайович

          Судді                     /підпис/                                        Мельник-Томенко Жанна Миколаївна

                               /підпис/                                          Залімський Ігор Геннадійович

Копія вірна:

Секретар:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація