Судове рішення #15920077

Справа № 2-а-371/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2011 року                                                

          Суддя Великомихайлівського районного  суду Одеської області Пономаренко В.Д. ,розглянувши порядку письмового провадження, в залі суду в с.м.т. ОСОБА_1 області адміністративну  справу за позовом  ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області про зобов’язання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни»-

ВСТАНОВИВ:

          Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області, мотивуючи свої вимоги тим, що він є дитиною війни і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на отримання щомісячного підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. У період з 01 січня 2006 року і по теперішній час йому така допомога в повному обсязі не виплачувалась. Таким чином, просить перерахувати та стягнути невиплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період з 01 січня 2006 року по день винесення рішення суду, виходячи із вимог Закону.   

          Позивач у судове засідання не з’явився, про день і час слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно, проте надіслав на адресу суду заяву, в якій просить суд розглянути справу за його відсутності.    

          Представник відповідача у судове засідання також не з’явився, про день та час слухання  справи був повідомлений належним чином та своєчасно, проте подав до суду заяву, в якій просить розглядати справу за відсутності представника управління. Також управлінням Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області надані письмові заперечення, в яких вони просять суд відмовити позивачу у задоволенні вимог.    

          Відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, що значить без виклику осіб, які беруть участь у справі, на основі наявних у суду  матеріалів, без проведення судового засідання, передбаченого главою третьою розділу третього КАС України (в порядку визначеному листом Вищого адміністративного суду України від 23.04.2009 року № 554\10\13-09 «Про деякі питання, пов’язані із судовим розглядом справи в порядку письмового провадження»).    

          Ухвалою суду від   04.03.2011 року, позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області частково були залишені без розгляду в зв’язку з пропуском строку на звернення до суду,  а саме за період     з 01.01.2006 року по 01 вересня 2010 року .       

          Розглянувши подані сторонами документи та матеріали,  з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.    

          ОСОБА_2  ІНФОРМАЦІЯ_1, підпадає під дію Закону України "Про соціальний захист    дітей    війни" №2195 від 18.11.2004 року (далі Закон), остільки є громадянином України і на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни не досяг вісімнадцятирічного віку (ст.1 Закону). Даний факт підтверджується паспортом громадянина України та пенсійним посвідченням. Відповідно, позивач є дитиною війни в розумінні вказаного вище Закону, проти чого не заперечує і відповідач.

          Виходячи із того, що позивач має правовий статус дитини війни, то на нього повністю  розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема й право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закону .   

          Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.   

          Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни».   

          На підставі ст.6 названого Закону (в редакції до 28 грудня 2007 року), дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.   

          Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору. Крім того,           це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України, а також ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.   

          Пунктом 12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»було зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з урахуванням ст.11 цього закону, якою визначено певні умови отримання підвищення пенсії інвалідам.   

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», отже, з цього часу відновлено ст.6 Закону в повному обсязі.   

          Рішенням Конституційного суду України по справі 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були визнані неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення.   

При цьому у п. 6 Конституційний Суд України зазначив, що рішення у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.   

          Виходячи з того, що редакція ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 01 січня 2008 року втратила свою чинність з дня прийняття рішення Конституційним судом України по справі 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, то з 22 травня 2008 року відновилася попередня редакція цієї статті, а також право позивача на нарахування підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.   

Відповідно до вимог ч. 2 ст.152 Конституції України,  Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.   

          Законами України «Про державний бюджет на 2009 рік», «Про державний бюджет на 2010 рік»зміни до законодавства з приводу нарахування соціальної допомоги дітям війни не вносилися. У розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум –вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, забезпечення його здоров’я, набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.   

          Статтею 2 цього Закону визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та допомоги, допомоги сім’ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України.  Таким чином, посилання представника управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області на те, що мінімальний розмір пенсії за віком, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»є неспроможним, та судом до уваги не приймається.   

          Також всупереч рішенню Конституційного Суду України, не зважаючи на рішення Європейського Суду з захисту прав людини, якими встановлено, що відсутність в державі грошових коштів не є підставою для їх невиплати, відповідач не здійснював в повному обсязі нарахування та виплату надбавки до пенсії позивачу як дитині війни, тому суд вважає, що відсутність коштів не є підставою для невиконання зобов’язань, покладених на відповідача.

          Тому на підставі вищевикладеного, суд вважає, що слід зобов`язати  Управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області   нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_2 невиплачену державну соціальну допомогу у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18.11.2004 року, як дитині війни  виходячи з розміру 30 відсотків мінімального розміру пенсії за віком  за період з 01 вересня 2010 року по день винесення рішення суду з урахуванням виплачених сум.            При цьому, суд не зазначає конкретні суми нарахування, оскільки це є повноваженнями органів Пенсійного фонду.   

          У відповідності до ст.94 КАС України, суд присуджує позивачу судові витрати, розмір яких підтверджено наданою квитанцією про оплату судового збору.   

              Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів –в межах суми стягнення за один місяць. Згідно п. 1 ч. 2 цієї ж статті суд, який прийняв постанову, з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, призначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті. Враховуючи особливості виплати, яка підлягає стягненню, суд допускає негайне виконання постанови стосовно виплати всієї суми боргу.

          Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 158, 160, 162, 163, 122, 256  КАС України, суд, -   

ПОСТАНОВИВ:

 

          Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області про зобов’язання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни» - задовольнити частково.   

          Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_2 підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з  01 вересня 2010 року по день винесення рішення суду з урахуванням виплачених сум, відповідно до чинного Закону України «Про соціальний захист дітей війни».   

          В іншій частині позову –відмовити.   

          Допустити негайне виконання постанови суду.

          Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.   

          Постанову може бути оскаржено до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через Великомихайлівський районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії  постанови.   

          

          Суддя                                                                                                         В.Д.Пономаренко

  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язання його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-371/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Пономаренко В.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.04.2011
  • Дата етапу: 26.05.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-371/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Пономаренко В.Д.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.01.2011
  • Дата етапу: 14.06.2012
  • Номер: 2-а/2522/1093/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-371/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Пономаренко В.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.02.2011
  • Дата етапу: 25.02.2011
  • Номер: 2-а/1636/11
  • Опис: про визнання відмови відповідача безпідставною та забовязання нарахувати та виплатити державну допомогу як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-371/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Пономаренко В.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.04.2011
  • Дата етапу: 18.04.2011
  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну держану соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов’язання його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-371/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Пономаренко В.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.12.2010
  • Дата етапу: 28.01.2011
  • Номер: б/н
  • Опис: визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання виплати недоплачені виплати,передбачені ст. ст. 39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-371/11
  • Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Пономаренко В.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.01.2011
  • Дата етапу: 09.03.2011
  • Номер: 2-а/44/11
  • Опис: визання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-371/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Пономаренко В.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.04.2011
  • Дата етапу: 01.06.2011
  • Номер: б/н
  • Опис: Визнання дій незаконними в частині нарахування пенсії.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-371/11
  • Суд: П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
  • Суддя: Пономаренко В.Д.
  • Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.05.2011
  • Дата етапу: 15.02.2013
  • Номер:
  • Опис: Визнання протиправною бездіяльність УПФ України в Крижопільському р-ні та зобовязання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-371/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Пономаренко В.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.01.2011
  • Дата етапу: 18.08.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація