Судове рішення #15928888

   

                                                                                                                                                                                                                                                                     

                                   

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


                              


14 червня 2011 р.  Справа № 2а/0470/4427/11



          Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді                              Коренев А.О.,

при секретарі                                         Литвин Ю.Ю.,

за участю

представника позивача – Шаніна Л.В., Крутовського А.О.,

представника відповідача –Тубольцевої О.В., Камінської Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецресурс»до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про визнання противоправним та нечинним податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

  Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю  «Укрспецресурс», звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про визнання противоправним та нечинним податкового повідомлення-рішення від 07.04.11 №0000872302. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем при проведенні невиїзної документальної перевірки порушенні строки її проведення, а також не враховано, що операції по придбанню та продажу цінних паперів – акцій ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» підтверджуються первинними документами, відображені у відповідних Деклараціях на прибуток, відбулись до прийняття рішення Голосіївського районного суду про визнання недійсною реєстрацію випуску акцій та свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» від 16.03.10.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, зазначивши, що анулювання випуску емітента ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» здійснено розпорядженням Державної комісії з цінних паперів від 23.09.10 №120-С-А. Враховуючи зазначене розпорядження, зберігачем цінних паперів акції емітента списані, що відображено позивачем у декларації за 9 місяців 2010р. та з чим погодився податковий орган в ході перевірки. Позов просили задовольнити.

Представники відповідача, Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська, в судове засідання з’явились, проти задоволення позову заперечували, зазначивши, що висновки акту перевірки узгоджуються з положеннями чинного законодавства, положення ст.82 Податкового кодексу України регламентують проведення виїзних перевірок та на строки проведення невиїзних документальних перевірок не розповсюджуються. Враховуючи рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 16.03.10, яким реєстрація випуску акцій визнана недійсною, та яке є обов’язковим для виконання, акцій ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» не мають ні статусу цінного паперу, ні статусу товару, відтак правочини, укладені позивачем з контрагентами з приводу таких акцій є нікчемними, а тому у позивача немає законних підстав щодо відображення в окремому податковому обліку фінансового результату операцій з цими акціями.

Вивчивши доводи позову та заперечень, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, суд при винесені рішення виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська була проведена невиїзна документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства по операціях з придбання та продажу акцій ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» за період з 01.01.09 по 01.10.10. За результатами перевірки складено акт від 22.03.11, згідно з висновками якого перевіркою встановлено порушення позивачем пп.7.6.3, 7.6.4 п.7.6 ст. 7 Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого завищено витрати із операцій з акціями за 1 квартал 2009 року на загальну суму 2 244 000 грн. та завищено доходи із операціями з акціями за І квартал 2009 року на загальну суму 2 244 000 грн., а також пп.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.10.1 ст.10 Закону, в результаті чого занижено податок на прибутком на загальну суму 561 000 грн.

На підставі акту перевірки органом податкової служби було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 07.04.11 № 0000872302.

Дослідженням наданих сторонами документів судом встановлено, що документальна невиїзна перевірка позивача проведена на підставі Наказу від 21.01.11 №70, виданого керівником контролюючого органу. Судом також встановлено, що перевірка позивача проводилась з 21.01.11 по 22.03.11.

З приводу наведених фактів суд відмічає наступне. Особливості проведення документальної невиїзної перевірки встановлені ст.79 Податкового кодексу України (далі – Кодекс).  Відповідно до п.79.2 ст.79 кодексу документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органів ДПС виключно на підставі рішення органу ДПС, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. За змістом ст.79 Кодексу тривалість проведення невиїзних документальних перевірок регламентована ст.77 та ст.78 Кодексу, а отже не тривалість планових перевірок не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів. Продовження строків проведення таких перевірок можливе за рішенням керівника податкового органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів. Тривалість документальних позапланових перевірок, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів. Продовження строків проведення таких перевірок можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.  Слід також зазначити, що Державна податкова адміністрація України в своєму листі від 31.01.11 32518/7/23-4017/89 зауважила, що при визначені строків проведення невиїзних перевірок необхідно керуватись ст.77 та ст.78 Кодексу.

Відповідачем на надано до суду доказів надіслання позивачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення копії наказу про проведення перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, не пред’явлено рішення керівника щодо продовження термінів його перевірки. Аргументи відповідача з приводу наведених фактів не відповідають зазначеним положенням Кодексу, а тому є помилковими. Викладене свідчить про порушення контролюючим органом умов та термінів проведення документальної невиїзної перевірки позивача, тобто проведення перевірки з порушенням порядку встановленого нормами матеріального права, відтак акт, складений в результаті такої перевірки, та документи, одержані в ході такої перевірки, не можуть вважатись допустимими доказами у справі.

Судом встановлено, що між позивачем та ТОВ «Спред» укладений договір купівлі-продажу цінних паперів №Д-6 від 23.03.09, згідно з яким позивач отримав акції ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» у кількості 1 109 790 шт. на суму 2 244 000 грн. Згідно з виписки про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах №003120 зазначені акції були зараховані на рахунок позивача 30.03.09. В підтвердження отримання акцій позивачем додана копія відповідного акту приймання-передачі. При складанні Декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2009 р. вартість придбаних акцій у сумі 2 244 000 грн. була відображена позивачем в рядку 1.2 додатку К3 у складі витрат на придбання акцій.

За договором купівлі-продажу цінних паперів від 27.03.09 №Б81-2009 позивачем продані акції ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» у кількості 1 109 790 шт. на суму 2 244 000 грн. ТОВ «Корпорація Сток-Трейд».  Згідно з виписки про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах №003120 зазначені акції були списані з рахунку позивача 31.03.09. В підтвердження здійснення зазначеної операції позивачем додана копія відповідного акту приймання-передачі. При складанні Декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2009 р. вартість проданих акцій у сумі 2 244 000 грн. була відображена позивачем в рядку 1.1 додатку К3 у складі доходу від продажу акцій.

Судом також встановлено, що на виконання договору доручення №Б14/09 від 06.04.09, укладеного між позивачем (Довіритель) та ТОВ «Дніпропетровський розрахунково-вексельний центр» (Повірений), та біржового контракту №2980 від 13.04.09, укладеного між ТОВ «Даск-Інвест» та ТОВ «Дніпропетровський розрахунково-вексельний центр», позивач отримав у власність акції ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» у кількості 1 000 шт. на суму 3 272 грн. Згідно з виписки про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах №003010 зазначені акції були зараховані на рахунок позивача 16.04.09. В підтвердження здійснення зазначеної операції позивачем додана копія відповідного акту приймання-передачі. При складанні Декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2009 р. вартість отриманих у сумі 3 272 грн. була відображена позивачем в рядку 1.2 додатку К3 у складі витрат на придбання акцій.

На виконання договору доручення №Б20/09 від 21.05.09, укладеного між позивачем (Довіритель) та ТОВ «Дніпропетровський розрахунково-вексельний центр» (Повірений), та біржового контракту №2987 від 22.05.09, укладеного між ТОВ «Регіон-Інвест» та ТОВ «Дніпропетровський розрахунково-вексельний центр», позивач отримав у власність акції ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» у кількості 4 000 шт. на суму 5 986,14 грн. Згідно з виписки про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах №003010 зазначені акції були зараховані на рахунок позивача 26.05.09. В підтвердження здійснення зазначеної операції позивачем додана копія відповідного акту приймання-передачі. При складанні Декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2009 р. вартість отриманих у сумі 5 986,14 грн. була відображена позивачем в рядку 1.2 додатку К3 у складі витрат на придбання акцій.

Відповідно до договору купівлі-продажу цінних паперів №Б293-2009 від 26.10.09 позивачем отримано від ТОВ корпорація «Сток-Трейд» акції ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» у кількості 424 500 шт. на суму 425 100 грн.  Згідно з виписки про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах №003010 зазначені акції були зараховані на рахунок позивача 06.11.09. В підтвердження здійснення зазначеної операції позивачем додана копія відповідного акту приймання-передачі. При складанні Декларації з податку на прибуток підприємства за 2009 р. вартість отриманих у сумі 425 100 грн. була відображена позивачем в рядку 1.2 додатку К3 у складі витрат на придбання акцій.

Суд відмічає, що придбані позивачем вищенаведені акції ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» є акціями у бездокументарній  формі. Правові основи обігу цінних паперів випущених у бездокументарній формі випуску, або знерухомленими власником чи емітентом визначені Законом України «Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні».

Відповідно до п.1 ст. 5 вказаного Закону право власності на цінні папери, випущені в бездокументній формі, переходить до нового власника з моменту їх зарахування на рахунок власника у зберігача. Пунктом 4 ст. 5 цього Закону встановлено, що підтвердженням права власності таких цінних паперів є виписка з рахунку у цінних паперах, відкритому власником у зберігача. За змістом п. 7 ст. 7 цього ж Закону, на рахунку у цінних паперах зберігач обліковує права власності та обмеження щодо обігу цінних паперів депонента (власника).

Порядком скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 222 від 30.12.98 (розробленим відповідно до Закону України «Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні»), визначено, що скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій здійснюються уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її територіальних органів. За змістом зазначеного Порядку рішення про скасування обігу акцій набуває чинності з моменту його опублікування в одному з офіційних друкованих видань реєструвального органу. Зокрема п.1.4 визначає, що реєструвальний орган забезпечує опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про зупинення обігу акцій.

Аналіз наведених положень, а також викладених вище фактів господарської діяльності позивача щодо купівлі-продажу акцій ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» дозволяє суду дійти висновку, що на дати укладення та виконання договорів купівлі-продажу цінних паперів від 23.03.09, від 13.04.09, від 22.05.09, від 26.10.09 рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №120-С-А від 23.09.10 про анулювання випуску емітента ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» не набуло чинності.

Пунктом 1.4 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що цінний папір - документ, що засвідчує право володіння або відносини позики та відповідає вимогам, установленим законодавством про цінні папери. Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» цінні папери - документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника, та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам. Положеннями ч. 1 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначено, що акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України  та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств. Статтею 59 Господарського кодексу України  визначено, що скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.

Судом встановлено, що на дати укладення та виконання договорів купівлі-продажу цінних паперів від 23.03.09, від 13.04.09, від 22.05.09, від 26.10.09 ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» не було припинено та виключено з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців (а.с.83-86).

Щодо рішення Голосіївського районного суду від 16.03.10, яким статут ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» визнаний недійсним з монету реєстрації, а реєстрація випуску акцій та свідоцтво про реєстрацію випуску акцій визнана недійною з 23.03.05, та яке, на думку відповідача, є підставою для висновку, що договори купівлі-продажу  акцій, емітованих ВАТ «Східні енергопостачальні мережі», суперечать законодавству та не спрямовані на реальне настання правових наслідків, тобто є нікчемними в розумінні Цивільного кодексу України, суд зазначає наступне.

Рішення Голосіївського районного суду прийнято 16.03.10, тобто після здійснення позивачем укладень та виконань договорів купівлі-продажу акцій ВАТ «Східні енергопостачальні мережі». Суд відмічає, що станом на 01.10.10, вже після прийняття рішення від 16.03.11, у позивача обліковувались акції ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» у кількості 429 500 шт. Враховуючи розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №120-С-А від 23.09.10 про анулювання випуску емітента ВАТ «Східні енергопостачальні мережі», згідно з випискою про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах №003010 такі акції були списані з рахунку позивача згідно з розпорядженням від 01.10.10 №07/0110-10, що відображено позивачем в рядку 1.2 в додатку К3 до Декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року шляхом зменшення витрат на суму 434 358 грн. Зазначені дії узгоджуються з вимогами Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що не заперечується податковим органом.  

Крім того, слід зазначити, що відповідно до ст.215 ЦК України нікчемним правочином є правочин, недійсність якого  встановлена законом. У такому разі визнання  такого правочину недійсним судом не вимагається. Так, згідно зі ст.228 ЦК України (в редакції чинній з 02.12.10) правочин, який порушує публічний порядок, тобто такий який був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина,  знищення,  пошкодження майна  фізичної  або юридичної особи, держави,    автономної   Республіки   Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним, є нікчемним, а відтак визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. За змістом ч.3 ст.228 ЦК України правочин, при здійсненні якого недодержуються вимоги щодо його відповідності інтересам держави і  суспільства,  його  моральним  засадам, може бути визнаний недійсним судом.

Фактів спрямованості правочинів між позивачем та його контрагентами з приводу купівлі-продажу акцій ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина,  знищення,  пошкодження майна  фізичної  або юридичної особи, держави, автономної   Республіки   Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним, податковим органом не наведено. Рішення суду про визнання зазначених правочинів недійсними через недодержання вимог щодо його відповідності інтересам держави і  суспільства, моральним  засадам, податковим органом  до суду не надано. Між тим, податковий орган не позбавлений права звернутись до суду з позовом про визнання недійсним правочину, укладеного платником податків з метою завідомо суперечною інтересам держави та суспільства та стягнення в дохід держави коштів, одержаних сторонами оспорюваного правочину, керуючись п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» .

За викладених обставин твердження відповідача щодо невідповідності договорів  між позивачем та його контрагентами з приводу купівлі-продажу акцій ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» законодавству та не спрямованості на реальне настання правових наслідків є недоведеними.

Таким чином, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що договори по придбанню та відчуженню акцій ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» укладені в період, коли такі акції знаходились у вільному обороті, їх обіг на момент вчинення операцій не був припинений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, дані щодо скасування свідоцтва про реєстрацію їх випуску не були оприлюднені.

Операції з цінними паперами належать до операцій особливого виду та оподатковуються у спеціальному порядку, встановленому п. 7.6 ст. 7  Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». При цьому норми вказаного пункту поширюються тільки на платників податку, які здійснюють операції з торгівлі цінними паперами. Підпунктом 7.6.1 п. 7.6 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що платник податку веде окремий податковий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами (у тому числі іпотечними сертифікатами участі, іпотечними сертифікатами з фіксованою дохідністю та сертифікатами фондів операцій з нерухомістю) і деривативами у розрізі окремих видів цінних паперів, а також фондових та товарних деривативів. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними справами.

Наведені обставини та долучені до матеріалів справи документи дають підстави для висновку, що твердження відповідача про відсутність у позивача права на відображення в окремому податковому обліку фінансових результатів операцій з акціями ВАТ «Східні енергопостачальні мережі» є помилковим.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення належним чином не довів.

З огляду на викладене, а також враховуючи проведення відповідачем перевірки позивача з порушенням встановленого порядку, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, а податкове повідомлення-рішення від 07.04.11 №0000872302, прийняте ДПІ за результатами такої перевірки, - визнанню нечинним та скасуванню.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.

   

 Керуючись  ст.ст. 2, 8-12, 69, 70, 71, 158-164  Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецресурс» задовольнити.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська від 07.04.11 №0000872302.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецресурс» (юридична адреса: вул.Трамвайна, б.22, м.Дніпропетровськ, код ЄДРПОУ 32281021) витрати по оплаті судового збору (державного мита) в сумі 3 (три) грн. 40коп.

 

Постанова набирає законної сили згідно зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, визначеними ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови  виготовлений 17.06.11.


Суддя                       

А.О. Коренев

 


                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація