Судове рішення #1594188
Справа № 2-А-108/2007

Справа № 2-А-108/2007

 

 

ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

14 травня 2007 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області у складі головуючої: судді - Лузан Л.В.,  при секретарі - Сиверин Л.А.,  розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.  Вознесенськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вознесенської об єднаної Державної податкової інспекції (далі - Вознесенська ОДПІ) про визнання нечинним податкового повідомлення,  -

 

встановив:

 

24.04.2007 року ОСОБА_13вернулася до суду з позовом до Вознесенської ОДІ 11 про визнання нечинним податкового повідомлення №0008681700/0 від 31.03.2007 року про нарахування податку в сумі 916, 23 грн. на дохід,  який позивачка отримала у спадщину.

В обґрунтування своїх вимог позивачка вказувала,  що,  відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом,  посвідченого державним нотаріусом Другої державної нотаріальної контори,  вона отримала у спадок 1/4 частину спадкового майна,  що залишилося після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька - ОСОБА_2. Спадкове майно,  на яке в указаній частці видано свідоцтво складається з:

-    права на земельну частку (пай) у землях колективного сільськогосподарського

підприємства «Олександрівка» смт.  Олександрівка Вознесенського району

Миколаївської області,  розміром 4, 82 в умовних кадастрових гектарах,

·     грошових внесків з відповідними відсотками,  що зберігаються в філії -Вознесенське відділення ВАТ "Ощадбанк" № 3153/002 на основному рахунку НОМЕР_1 та на компенсаційному рахунку НОМЕР_2 з усіма видами індексацій,  компенсацій та дотацій,

·     грошових внесків з відповідними відсотками,  що зберігаються в філії -Вознесенське відділення ВАТ "Ощадбанк" № 3153/002 на основному рахунку НОМЕР_3 та на компенсаційному рахунку НОМЕР_4 з усіма видами індексацій,  компенсацій та дотацій.

Посилаючись на вимоги Законів України «Про податок з доходів фізичних осіб»,  «Про систему оподаткування»,  «Про Державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» просила визнати вищевказане податкове повідомлення нечинним.

В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача - Вознесенської ОДНІ у судове засідання не з'явився,  надіславши на адресу суду письмові заперечення,  в яких просив розглянути справу за його відсутності. При цьому,  зазначав,  що дохід в цілому,  який був отриманий позивачкою у спадок,  підлягає оподаткуванню відповідно до вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» . Зокрема,  майнові права (в тому числі право на земельну ділянку (пай)) повинні бути віднесенні до об'єктів комерційної власності,  тобто до корпоративних прав,  які,  згідно з п.13.2  ст.  13,  оподатковується за ставкою,  визначеною у п. 7.1  ст.  7

 

 цього Закону (13%) незалежно від ступеню споріднення спадкоємця із спадкодавцем.

Дослідивши та оцінивши матеріали справи,  судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Так,  як вбачається з свідоцтва про право на спадщину за законом,  посвідченого державним нотаріусом Другої державної нотаріальної контори 31.03.2006 року,  позивачка ОСОБА_1. після смерті її батька - ОСОБА_2,  померлого ІНФОРМАЦІЯ_1,  отримала спадщину,  яка складається з 1/4 частини:

-    права на земельну частку (пай) у землях колективного сільськогосподарського

підприємства «Олександрівка» смт.  Олександрівка Вознесенського району

Миколаївської області,  розміром 4, 82 в умовних кадастрових гектарах,

·     грошових внесків з відповідними відсотками,  що зберігаються в філії -Вознесенське відділення ВАТ "Ощадбанк" № 3153/002 на основному рахунку НОМЕР_1 та на компенсаційному рахунку НОМЕР_2 з усіма видами індексацій,  компенсацій та дотацій,

·     грошових внесків з відповідними відсотками,  що зберігаються в філії -Вознесенське відділення ВАТ "Ощадбанк" № 3153/002 на основному рахунку НОМЕР_3 та на компенсаційному рахунку НОМЕР_4 з усіма видами індексацій,  компенсацій та дотацій.

31.03.2007 Вознесенського ОДПІ було прийняте рішення оформлене податковим повідомленням №0008681700/0 від 31.03.2007 року про нарахування податку на загальну суму 916, 23 грн. на дохід,  отриманий позивачкою у спадщину у вигляді права на земельну частку (пай) у землях колективного сільськогосподарського підприємства «Олександрівка» та грошових внесків з відповідними відсотками.

Ставки податків та об'єкти оподаткування,  відповідно до вимог Закону України «Про систему оподаткування»,  встановлюються виключно законами України про оподаткування.

Згідно до п. п. 13.1; 13.2.1  ст.  13 закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»,  об'єкти спадщини,  в тому числі об'єкти нерухомого та рухомого майна оподатковуються за нульовою ставкою при отриманні спадщини членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення. Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення,  відповідно до п. 1.20.4  ст.  1 того ж закону,  вважаються її батьки та батьки чоловіка або дружини,  її чоловік або дружина,  діти як такої фізичної особи так і її чоловіка або дружини. Інші члени сім'ї відносяться до другого ступеню споріднення.

Доводи представника відповідача про те,  що доходи,  отримані спадкоємцями першого та другого ступенів споріднення у вигляді вартості успадкованих земельних паїв,  підлягають оподаткуванню за ставкою 13%,  оскільки ототожнюються з об'єктами комерційного права (корпоративні права),  не можуть бути прийняті судом до уваги з наступних підстав.

Згідно  ст.  181 ЦК України,  якою визначений критерій "нерухома річ",  дохід від спадкового майна у вигляді земельної частки (паю),  є правом на частку саме у нерухомому майні,  тому,  в даному випадку він повинен бути оподаткований за нульовою ставкою.

Зазначене вбачається також з положень підпункту «в» пункту 1  ст.  13 ЗУ «Про податок з доходів фізичних осіб»,  яким визначено вичерпний перелік

 

об'єктів комерційної власності,  до яких право на земельну частку (пай) не відноситься. Разом з тим  ст.  167 ГК України визначає,  що корпоративні права -це права особи,  частка якої визначається в статутному фонді ( майні) господарської організації,  що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні організації,  отримання певної частки прибутку та інші права передбачені статутними документами. Отже,  земельна частка (пай) не є корпоративним правом фізичної особи або іншим об'єктом комерційної власності. Крім того,  аналіз правових норм,  що визначають правовідносини щодо земельних часток (паїв),  зокрема,  ЗУ «Про порядок визначення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» ЗУ «Про оренду землі»,  Указу Президента України «Про порядок паювання земель,  переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»,  Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва»,  свідчить про те,  що право на земельну частку (пай) у всякому випадку трансформується в суб'єктивне право фізичної особи на конкретну земельну ділянку після проведення визначеної законом процедури виділення землі в натурі (на місцевості),  а тому,  в контексті  ст.  13 ЗУ «Про податок з доходів фізичних осіб»,  ототожнюється з об'єктом спадщини у вигляді нерухомого майна,  оскільки,  посвідчує право на частку в нерухомому майні.

Також предметом спору між сторонами є оподаткування грошових внесків з відповідними відсотками,  що находяться на зберіганні у філії - Вознесенське відділення ВАТ "Ощадбанк" № 3153/002 на основних та компенсаційних рахунках з усіма видами індексацій,  компенсацій та дотацій (відповідно до свідоцтва про право на спадщину).

Згідно п .п.13.1  ст.  13 Закону об'єктом оподаткування є кошти,  а саме: готівкові кошти або кошти,  що зберігаються на рахунках,  відкритих у банках та банківських установах,  у тому числі депозитні (ощадні),  іпотечні сертифікати,  сертифікати фонду операцій з нерухомістю. Проте,  п. п.4.3.23 п.4.3  ст.  4 Закону передбачено,  що до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається,  тобто не підлягають відображенню в річній податковій декларації суми виплат громадянам України (їх спадкоємцями) грошових заощаджень і грошових внесків,  вкладених до 02.01.1992 року в установи Ощадбанку СРСР чи установи державного страхування СРСР або у папери цільової державної позики,  емітованої на території колишнього СРСР,  погашення яких не відбулося,  оскільки,  відповідно до Закону України «Про державні гарантії про відновлення заощаджень України» повернення вказаних коштів є борговим зобов'язанням держави та повинно здійснюватися в порядок та в межах коштів,  передбачених Державним бюджетом України.

Таким чином,  з урахуванням вищевикладеного,  суд прийшов до висновку,  що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись  ст.  ст.  11, 71, 86, 159, 163, 167 КАС України,  суд,  -

 

ПОСТАНОВИВ:

 

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Вознесенської об'єднаної Державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення- задовольнити.

 

Визнати нечинним податкове повідомлення Вознесенської об'єднаної Державної податкової інспекції № 0008681700/0 від 31.03.2007 року відносно ОСОБА_1 про зобов'язання сплатити податок на дохід від спадщини у вигляді грошових внесків та права на земельну частку (пай) на загальну суму 916 грн. 23 коп.

 

постанова суду може бути оскаржена в апеляційний суд Миколаївської області через Вознесенський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація