Україна
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
22ц-5878/11 Головуючий у 1 й інстанції - Черновськой Г.В.
Доповідач - Варенко О.П.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого – Варенко О.П.,
суддів –Григорченка Е.І., Лаченкової О.В.,
при секретарі - Коляда О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу
за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельної фірми «Авіас»
на рішення Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 31 січня 2011 року
у справі за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельної фірми «Авіас»про визнання права власності на талони з отримання бензину та дизельного пального, -
В С Т А Н О В И Л А:
У березні 2010 року позивач звернувся з вищезазначеним позовом до відповідача, в якому просив суд: визнати за ним право власності на наступне майно: талони на отримання бензину марки А-76 - 380 літрів (2 талони номіналом 40 літрів, 14 талонів номіналом 20 літрів, 2 талони номіналом 10 літрів); талони на отримання бензину марки А-92 - 300 літрів (1 талон номіналом 40 літрів. 12 талонів номіналом 20 літрів, 2 талони номіналом 10 літрів); талони на отримання бензину марки А-95 - 120 літрів (1 талон номіналом 40 літрів, два талони номіналом 20 літрів. 4 талони номіналом 10 літрів); талони на отримання дизельного пального - 260 літрів (5 талонів номіналом 40 літрів, 3 талони номіналом 20 літрів), що емітовані відповідачем - ТОВ ВТФ «Авіас»; усунути перешкоди у здійсненні ним свого права власності на наступне майно: талони на отримання бензину марки А-76 - 380 літрів (2 талони номіналом 40 літрів, 14 талонів номіналом 20 літрів, 2 талони номіналом 10 літрів): талони на отримання бензину марки А-92 - 300 літрів (1 талон номіналом 40 літрів. 12 талонів номіналом 20 літрів, 2 талони номіналом 10 літрів); талони на отримання бензину марки А-95 - 120 літрів (1 талон номіналом 40 літрів, два талони номіналом 20 літрів, 4 талони номіналом 10 літрів); талони на отримання дизельного пального - 260 літрів (5 талонів номіналом 40 літрів. З талони номіналом 20 літрів), що спричинені неправомірними діями Відповідача - ТОВ ВТФ «Авіас», шляхом зобов'язання відповідача здійснити обмін талонів на отримання бензину/дизельного пального старого зразку, що знаходяться у власності позивача, на талони діючого зразка, згідно з їх номіналом, а у разі відсутності можливості здійснити такий обмін відшкодувати їх вартість у цінах, що діятимуть на момент прийняття судового рішення; судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що 10.04.2008 року ним за договором купівлі-продажу №1/10 були придбані у Відкритого акціонерного товариства «Дніпроагротехсервіс-Авто»пластикові талони (картки) на отримання бензину/дизельного пального у такій кількості:
талони на отримання бензину марки А-76 - 380 літрів (2 талони номіналом 40 літрів, 14 талонів номіналом 20 літрів, 2 талони номіналом 10 літрів);
талони на отримання бензину марки А-92 - 300 літрів (1 талон номіналом 40 літрів, 12 талонів номіналом 20 літрів, 2 талони номіналом 10 літрів);
талони на отримання бензину марки А-95 - 120 літрів (1 талон номіналом 40 літрів, два талони номіналом 20 літрів, 4 талони номіналом 10 літрів);
талони на отримання дизельного пального - 260 літрів (5 талонів номіналом 40 літрів, З талони номіналом 20 літрів).
При укладенні вказаного договору будь-яких інших документів, окрім самого договору та акту приймання-передачі талонів між ним та продавцем не оформлювалося.
Емітентом вказаних талонів на отримання бензину/дизельного пального є відповідач -ТОВ ВТФ «Авіас».
Восени 2008 року відповідачем було запроваджено обмін талонів на отримання бензину/дизельного пального старого зразка, які ним були придбані, на талони нового зразка. Талони ж старого зразка були обмежені в обігу і перестали прийматися до обміну на бензин/дизельне пальне на АЗС відповідача, не дивлячись на те, що на самих талонах зазначено, що ТОВ ВТФ «Авіас»гарантує відпуск бензина/дизельного пального, або повернення його вартості власнику такого талону.
31.10.2008 року він звернувся з листом (вх.125 від 31.10.2008) до відповідача з проханням про здійснення обміну талонів на отримання бензина/дизельного пального, власником яких він є, на талони нового зразка.
У лютому 2009 року відповідач його повідомив, що обмін талонів здійснюється ним лише при пред’явленні власником таких талонів товарної накладної на їх продаж, оскільки без товарної накладної вони не відпускалися, тобто він позбавлений можливості отримати бензин/дизельне пальне, або обміняти талони старого зразка на талони нового зразка.
Рішенням Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 31 січня 2011 року позов ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідаїьністю ВТФ «Авіас»про визнання права власності на талони з отримання бензину та дизельного палива –задоволено; зобов'язано ТОВ ВТФ «Авіас»здійснити обмін талонів на отримання бензину/дизельного палива старого зразку, що знаходяться у власності позивача, на талони діючого зразка, згідно з їх номіналом, а у разі відсутності можливості здійснити такий обмін - відшкодувати їх вартість у цінах, що діятимуть на момент прийняття судового рішення; вирішено питання щодо судових витрат.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, в зв'язку з чим ставить питання про скасування судового рішення та постановлення нового рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно відхилити, а рішення суду залишити без змін з наступних підстав.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що 10 квітня 2008 року позивач за договором купівлі - продажу №1/10 придбав у Відкритого акціонерного товариства «Дніпроагротехсервіс-Авто»пластикові талони (картки), емітентом яких є ТОВ ВТФ «Авіас», на отримання бензину/дизельного пального у такій кількості: талони на отримання бензину марки А-76 - 380 літрів (2 талони номіналом 40 літрів, 14 талонів номіналом 20 літрів, 2 талони номіналом 10 літрів); талони на отримання бензину марки Аи-92 - 300 літрів (1 талон номіналом 40 літрів, 12 талонів номіналом 20 літрів. 2 талони номіналом 10 літрів); талони на отримання бензину марки Аи-95 - 120 літрів (1 талон номіналом 40 літрів, два талони номіналом 20 літрів, 4 талони номіналом 10 літрів); талони на отримання дизельного пального - 260 літрів (5 талонів номіналом 40 літрів,З талони номіналом 20 літрів). Наявність талону підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені в ньому.
Оскільки наявність у позивача талонів на бензин/дизельне пальне ніким не оспорюється, вирішення питання про визнання права власності за позивачем суд першої інстанції обгрунтовано вважає зайвим.
Восени 2008 року відповідачем було запроваджено обмін талонів на отримання бензину/дизельного пального старого зразка на талони нового зразка. Талони ж старого зразка були обмежені в обігу і перестали прийматися до обміну на бензин/дизельне пальне на АЗС відповідача, не дивлячись на те, що на самих талонах зазначено, що ТОВ ВТФ «Авіас»гарантує відпуск бензина/дизельного пального або повернення його вартості власнику такого талону.
31.10.2008 року позивач звернувся з листом (вх.125 від 31.10.2008) до відповідача з проханням про здійснення обміну талонів на отримання бензина/дизельного пального, власником яких він є, на талони нового зразка.
У лютому місяці 2009 року позивачем був отриманий лист №30 від 03.02.09 року від відповідача. У даному листі зазначено, що обмін талонів здійснюється Відповідачем лише при пред'явленні власником таких талонів товарної накладної на їх продаж, оскільки без товарної накладної вони не відпускалися.
Надані позивачем талони на отримання пального, які він просить обміняти, є безстроковими, оскільки сторонами, зокрема відповідачем не надано доказів, про їх тимчасове використання та у самій формі талона відсутнє застереження щодо тимчасового його використання або необхідності його обміну.
Отже дії відповідача, які полягають у відмові позивачу у обміні пластикових талонів на талони нового зразку на ту ж саму кількість пального є порушенням прав позивача.
За таких обставин, суд першої інстанції, керуючись п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів», р. 1 , 3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України №281/171/578/155 від 20 травня 2008 року, ст.ст.334,386, 655, 656, 662, 667 ЦК України, обгрунтовано прийшов до висновку про зобов'язання ТОВ ВТФ «Авіас»здійснити обмін талонів на отримання бензину/дизельного палива старого зразку, що знаходяться у власності позивача, на талони діючого зразка, згідно з їх номіналом, а у разі відсутності можливості здійснити такий обмін - відшкодувати їх вартість у цінах, що діятимуть на момент прийняття судового рішення.
Вирішуючи спір, який виник між сторонами, суд першої інстанції в достатньо повному обсязі з’ясував права та обов’язки сторін, обставини справи, перевірив доводи сторін та дав їм належну правову оцінку, постановив рішення, яке відповідає вимогам закону. Висновки суду достатньо обґрунтовані і підтверджені наявними в матеріалах справи письмовими доказами та поясненнями самих сторін.
Приведені в апеляційній скарзі доводи відповідача відносно того, що паливні талони позивача є спірними, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки наявність та належність позивачу паливних талонів ніким не оспорюється.
Щодо доводів відповідача відносно того, що він не є емітентом паливних талонів, то докази, надані позивачем, а саме: лист-звернення про обмін паливних талонів старого зразка на талони діючого зразка, що поданий відповідачу та відповідь відповідача на цей лист, вказують на те, що саме відповідач є особою, яка має виконувати зобов’язання по обміну талонів старого зразка на талони діючого зразка, тобто він і є емітентом талонів старого зразка.
Інші доводи апеляційної скарги також не можуть бути прийняті до уваги, оскільки зводяться до переоцінки доказів і незгоди з висновками суду по їх оцінці та особистого тлумачення апелянтом норм матеріального та процесуального права.
Відповідно ж до ст. 212 ЦПК України виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Порушень матеріального чи процесуального закону, які могли б призвести до скасування судового рішення, судом апеляційної інстанції не встановлено.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є необґрунтованими, а рішення суду відповідає вимогам закону та матеріалам справи.
Керуючись ст.ст.303,307,308 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельної фірми «Авіас»- відхилити.
Рішення Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 31 січня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з цього часу.
Головуючий
Судді