Судове рішення #15967143

Справа №  2-а-649/11

                                                                    ПОСТАНОВА       

                                                              ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


     15 червня 2011 року  суддя Широківського районного суду Дніпропетровської області Ліснецький І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду смт. Широке адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач 30 травня 2011 року звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонеркою по віку та їй була призначена пенсія по віку. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Відпрацювавши після попереднього перерахунку більше 24 місяців, в 2009 році вона звернулася до відповідача з заявою встановленого зразку про перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На її повторну заяву позивач отримала відповідь УПФУ, з котрої  вбачалося, що їй здійснено перерахунок пенсії по віку, але перерахунок проведено з застосуванням показника середньої зарплати працівників зайнятих в галузі економіки по Україні за 2007 рік, замість цього показника за 2008 рік, що суперечить вимогам ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Вважає, що дії відповідача при перерахунку пенсії неправомірними, а його рішення незаконним, як таке, що не базується на нормах права та стверджує, що відповідач був зобов'язаний на підставі її заяви, даних персоніфікованого обліку та матеріалів пенсійної справи провести перерахунок пенсії з урахуванням додаткового стажу та зарплати, з застосуванням показника середньої зарплати по Україні за 2008 рік, яка затверджена по Україні в розмірі 1650 грн. 43 коп. У зв’язку з чим вона звернулася до суду з даним позовом та просить зобов’язати УПФУ в Широківському районі Дніпропетровської області провести їй перерахунок та здійснити виплату пенсії за віком, виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік, починаючи з 30 листопада 2010 року.     

Відповідач правом на подання заперечень проти позову не скористався і заперечення проти позову на адресу суду  в установлений законодавством строк не надав.   

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області і являється пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення, та після виходу на пенсію продовжує працювати, що підтверджується копією трудової книжки, розпорядження (а.с. 7-8, 10).

Позивачеві відповідачем призначена пенсія за віком згідно розпоряджень, після подання заяви з 01.03.2010 року позивач набула право на перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідач, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 для перерахунку пенсії позивачеві використовував показник заробітної плати 1 197, 91 грн., що є показником середньої заробітної плати в цілому на одну особу за 2007 рік, а показник заробітної плати 1650,43грн., що є показником середньої заробітної плати в цілому на одну особу за 2009 р., використовується для осіб, які вперше звернулись за призначенням пенсії в 2010 р. /а.с. 9-13/      

З матеріалів справи вбачається, що 26 травня 2011 року позивача було повідомлено про те, що відповідно до її заяви від 09.03.2010 р. їй було зроблено перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.03.2010 року, при цьому для обчислення пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, який складає 1197,91 грн. (а.с. 9).     

         Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України»частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»викладена в такій редакції: У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 частини 1 статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини 1 статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 року зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визнані неконституційними.

Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

          Тоді як частина 1 підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»неконституційною не визнавалась, хоча окремі положення постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року були предметом перевірки Конституційним Судом України (справа № 1-27/2009 від 08.09.2009) і відповідно до якої в разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 частини 1 статті 40 Закону.  

Відповідно до ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

          Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи  бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання дій протиправними  та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок  та забезпечити виплату пенсії ОСОБА_1 з 30 листопада 2010 року з урахуванням набутого після її призначення страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2009 рік відповідно до частини 1 підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 152  Конституції України,  ст. ст. 69, 73 ЗУ «Про Конституційний Суд України», п.п.  «а»п.п. 9,  п.п.  «б»п.п. 10 п. 35 розділу II ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»абз.3 ч.1, абз.4 ч.2 ст. 40, ч.4 ст. 42, ч.5 ст.45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 р., рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року у справі N 1-28/2008, п.п. 2,3 п. 11  постанови  № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»ст.ст. 2,6,8,9,11,69,104,122 ч.3,159,160,162,163 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В :

          Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

         Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік.

             Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та забезпечити виплату пенсії ОСОБА_1 з 30 листопада 2010 року з урахуванням набутого після її призначення страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за 2009 рік відповідно до частини 1 підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Зобов`язати відповідача виконати постанову негайно.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 (три) гривні 40 коп.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції  в 10-денний строк з дня отримання її копії шляхом подання апеляційної скарги.


Суддя           І. В. Ліснецький


 



  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язати його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-649/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Ліснецький І. В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.04.2011
  • Дата етапу: 16.06.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-649/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Ліснецький І. В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2011
  • Дата етапу: 17.05.2012
  • Номер: 2-а-649/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-649/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Ліснецький І. В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.03.2011
  • Дата етапу: 22.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про нарахування і виплату пенсії по інвалідності згідно ст.50, 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-649/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Ліснецький І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.05.2010
  • Дата етапу: 12.01.2011
  • Номер: б/н
  • Опис: визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання виплати недоплачені виплати,передбачені ст. ст. 39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-649/11
  • Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Ліснецький І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.01.2011
  • Дата етапу: 11.10.2011
  • Номер: 2-а/1714/616/11
  • Опис: визнання діянь протиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-649/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Ліснецький І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.07.2011
  • Дата етапу: 09.09.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація