Справа № 2- 1374
2007 року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
“26“ листопада 2007 року Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі :
головуючого - судді : Цалина Б.М.
секретаря - Губчук Д.Ю.
з участю позивача: ОСОБА_1
відповідачів :ОСОБА_2., ОСОБА_3
представника відповідача Нижньоберезівської сільської: Іванків М.М.
представника третьої особи без заявлення самостійних вимог Косівської ДНК - Кабин А.Р.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду м. Косів справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Нижньоберезівської сільської ради з третьою особою без заявлення самостійних вимог : державною нотаріальною конторою про визнання права власності на спадкове будинковолодіння , -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 , Нижньоберезівської сільської ради з третьою особою без заявлення самостійних вимог : державною нотаріальною конторою про визнання права власності на спадкове будинковолодіння .
В судовому засіданні позивач, ОСОБА_1, позов підтримав, суду пояснив, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у АДРЕСА_2 Косівського району . Батьками його були : ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Батько помер ІНФОРМАЦІЯ_2 а мати померла ІНФОРМАЦІЯ_3. За час перебування в шлюбі батьками було спільно придбано житловий будинок за №995 з господарськими спорудами у АДРЕСА_1. За життя ні батько, ні мати не залишали заповітного розпорядження щодо свого майна а тому він є спадкоємцем першої черги по закону. Окрім нього спадкоємцями першої черги по закону також являються його сестри, відповідачі в справі, ОСОБА_2, ОСОБА_3, що не претендують на спадкове будинковолодіння. З дня смерті батьків він вступив у фактичне управління та володіння спадковим майном , а саме проживає в цьому будинковолодінні та здійснює за ним догляд. На ім”я батька, ОСОБА_4 14 квітня 1989 року було видано свідоцтво про право власності на будинковолодіння, що в АДРЕСА_1 на підставі рішення виконкому Косівської районної ради від 13.02.1988 року за № 22 . Однак вказане свідоцтво втрачено і не підлягає відновленню а тому він 18 серпня 2007 року через газету “Гуцульський Край” подав оголошення про визнання недійсним вищевказаного свідоцтва. Просить позов задоволити та визнати за ним право власності на спадкове будинковолодіння.
Відповідачка ОСОБА_2, позовні вимоги визнала, суду пояснила, що позивач в справі доводиться їй рідним братом. Їхніми батьками були: ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Батько помер ІНФОРМАЦІЯ_2 а мати померла ІНФОРМАЦІЯ_3. За час перебування в шлюбі батьками було спільно придбано житловий будинок за № 995 з господарськими спорудами у АДРЕСА_1. За життя ні батько, ні мати не залишали заповітного розпорядження щодо свого майна а тому вона та брат а також їх сестра, ОСОБА_3 є спадкоємцями першої черги по закону. Вона із сестрою не претендує на спадкове будинковолодіння. З дня смерті батьків ОСОБА_1 вступив у фактичне управління та володіння спадковим майном, а саме із народження і по даний час проживає в цьому будинковолодінні та здійснює за ним догляд. На ім”я батька, ОСОБА_4, 14 квітня 1989 року було видано свідоцтво про право власності на будинковолодіння, що в АДРЕСА_1, однак вказане свідоцтво втрачено і не підлягає відновленню, що унеможливлює оформлення права на спадкове майно позивачем, просить позов задоволити .
Відповідачка ОСОБА_3, позовні вимоги визнала, дала суду аналогічні пояснення, просить позов ОСОБА_1 задоволити .
Представник відповідача, Нижньоберезівської сільської ради, сільський голова - Іванків М.М. позовні вимоги визнав , суду пояснив, що позивач в справі ОСОБА_1 являється постійним жителем села Нижній Березів. Батьками його були : ОСОБА_4, що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3. За життя батькам позивача належав житловий будинок № 995 з господарськими спорудами у АДРЕСА_1 який після їх смерті успадкував ОСОБА_1, тобто останній вступив у фактичне управління та володіння спадковим майном , веде догляд за господарством та проживає в ньому . Не заперечує щодо задоволення позовних вимог .
Третя особа без заявлення самостійних вимог , державний нотаріус Косівського районного нотаріального округу , Кабин А.Р. позовні вимоги ОСОБА_1 визнав суду пояснив , що позивач звертався в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після смерті батьків, ОСОБА_4, що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3. Батьками за життя не було залишено заповітного розпорядження щодо належного їм майна а тому позивач являється спадкоємцем першої черги по закону . За відсутності свідоцтва про право власності на спадкове будинковолодіння нотаріальною конторою не може бути видано свідоцтво про прийняття спадщини . Не заперечує щодо задоволення позовних вимог .
Суд вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підставним і таким, що підлягає до задоволення з наступних підстав:
В судовому засіданні встановлено, що батьками позивача були : ОСОБА_4, що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с. 7) та ОСОБА_5, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ( а.с. 8). За життя ОСОБА_4 належав житловий будинок № 995 з господарськими спорудами у АДРЕСА_1, що стверджується витягом із реєстру прав власності на нерухоме майно ( а.с. 9) , однак як ствердив в судовому засіданні позивач свідоцтво про право власності на ім”я батька втрачено, що унеможливлює прийняття ним спадщини в належному порядку.
Відповідно до ч.2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту право на спадкування отримують особи відповідно до черговості за Законом . Ст 1261 ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, його дружина та батьки. Після смерті батьків, ОСОБА_1 вступив у фактичне управління та володіння спадковим будинковолодінням, що в АДРЕСА_1 .
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов”язків (спадщини) від фізичної особи, що померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців) . Як передбачено ст. 392 цього ж кодексу власник може пред”явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа , який засвідчує його право власності .
У відповідності до ст.328 ЦК України , право власності набувається на підставах , що не заборонені законом , зокрема із правочинів . А також право власності вважається набутим правомірним , якщо інше прямо не випливає із закону або законність набуття права власності не встановлена судом.
На підставі ст. ст. 328, 392, 1216, 1261, 1223 ЦК України та керуючись ст.ст. 213 , 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити. Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жителем АДРЕСА_2 , право власності на спадкове будинковолодіння, що розташоване в АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку та господарських споруд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подано в строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано до Косівського районного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Косівський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ: