Справа № 2-1605/2007р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 січня 2008 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі :
головуючого - Нечволод В.В.
при секретарі - Постоленко Ю.М.
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АТТЗ „Артемівський м'ясокомбінат”, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському та Новосанжарському районах Полтавської області про встановлення факту нещасного випадку та каліцтва на виробництві, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до АТТЗ „Артемівський м'ясокомбінат”. Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському та Новосанжарському районах Полтавської області про встановлення факту нещасного випадку та каліцтва на виробництві, обгрунтовуючи це тим, що:
З 1987р. по 1993 р. позивач працював на АТТЗ „Артемівський м'ясокомбінат”. 06.10.1987р. після повернення з с/г робіт на автобусі „Ікарус” в результаті того, що автобус під час перевезення хитало та підкидувало, ОСОБА_1. отримав травму, внаслідок якої перебував на стаціонарному лікуванні у лікарні в період з 06.10.1987р. по 28.02.1988р.(при цьому акт про нещасний випадок на виробництві формі Н-1 не складався).
З часу отримання травми позивача періодично турбували болі в спині та правій нозі , а з 2000 р. стан його здоров'я погіршився .
З 20.09.2004р. по 13.10.2004р. позивач знову знаходився на стаціонарному лікуванні, в зв'язку з погіршенням здоров'я викликаного отриманими травмами 06.10.1987р., після чого йому встановили 2 групу інвалідності.
В зв'язку з вищевикладеними обставинами позивач не може отримати допомогу від Фонду соціального страхування, оскільки на підприємстві не було складено акт форми Н-1, тому ОСОБА_1. просить суд встановити факт отримання каліцтва на виробництві під час виконання трудових обов'язків у ВАТ „Артемівський м'ясокомбінат” 06.10.1987р. та зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському та Новосанжарському районах Полтавської області направити позивача на комісію для оформлення відсотку втрати працездатності та оформити щомісячну допомогу відповідно до норм чинного законодавства.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав повністю та надав суду пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Представники відповідача АТТЗ „Артемівський м'ясокомбінат” в судове засідання не з'явилися, попередньо надавши заяву про розгляд справи за їх відсутності та письмові заперечення проти позовної заяви, вказавши, що незгодні з позовними вимогами, оскільки:
- Станом на 06.10.1987р. на балансі ВАТ „Артемівський м'ясокомбінат” автобуса „Ікарус” не знаходилось ;
- відрядження працівників на с/г роботи ВАТ „Артемівський м'ясокомбінат” в жовтні 1987р. не здійснювалось;
- на підприємстві відсутній акт форми Н-1, що посвідчує факт нещасного випадку чи каліцтва на підприємстві.
В зв'язку з наведеним ВАТ„Артемівський м'ясокомбінат” в своїй заяві просило відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1.
Представник Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському та
= 2 =
Новосанжарському районах Полтавської області у вирішенні спору поклався на розсуд суду, зазначивши, що соціальна допомога ОСОБА_1. буде виплачена лише в тому випадку, коли на АТТЗ „Артемівський м'ясокомбінат” буде складено акт форми Н-1, а також сформовано та направлено особисту справу позивача до Відділення ФСС за місцем знаходження підприємства.
Заслухавши пояснення позивача, представника Відділення ФСС, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню повністю з наступних підстав:
Судом встановлено, що з 1987р. по 1993 р. позивач працював на Артемівському м'ясокомбінаті Донецької області, про що зроблено відповідний запис в трудовій книзі(а.с.11-13).
Суд вважає доведеним, що 06.10.1987р. позивач разом з іншими працівниками виконував с/г роботи на підшефному радгоспі ім. Леніна Артемівського району. З с/г робіт працівники повертались автобусом „Ікарус”, який постійно трясло і підкидувало, в результаті чого ОСОБА_1. не втримав рівновагу та впавши отримав травми. Вказані обставини підтверджуються письмовими поясненнями ОСОБА_2, ОСОБА_3. та ОСОБА_4, які на той час працювали на Артемівському м'ясокомбінаті та були свідками нещасного випадку. При цьому всупереч вимог чинного на той час законодавства акт форми Н-1 на підприємстві не складався, що було порушенням з боку адміністрації підприємства .
Відповідно до ст. 14 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю або настала смерть.
Згідно п. 14 „Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві” затв. Постановою КМ України № 1112 від 25.08.2004 - визнаються пов'язаними з виробництвом нещасні випадки, що сталися з працівниками під час виконання трудових обов'язків, у тому числі у відрядженні, а також проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підприємству, або на іншому транспортному засобі, наданому роботодавцем , відповідно до « Переліку обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання» затв. Постановою КМ України № 1112 від 25.08.2004 нещасними випадкаи на виробництві є : …Проїзд на роботу чи з роботи на транспортному засобі підприємства або на іншому транспортному засобі, наданому роботодавцем; …Надання підприємством шефської допомоги.
Суд не може прийняти як доказ у заперечення позовних вимог , посилання відповідача АТТЗ „Артемівський м'ясокомбінат” на те, що в жовтні 1987р. у власності підприємства не було автобуса «Ікарус», оскільки відповідачем не надано документів, що містять перелік майна, що перебувало у власності чи на балансі підприємств на той час, а окрім того не надано доказів про оренду (відсутність оренди), чи надання безкоштовно автобусів «Ікарус» у інших організацій , установ 06 жовтня 1997 р.
Згідно ст. 35, 36 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” Для розгляду справ про страхові виплати до Фонду соціального страхування від нещасних випадків подаються: акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та (або) висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть і ФСС розглядає заяву про призначення страхових виплат лише за наявності всіх необхідних документів.
Так як у позивача відсутні всі потрібні та визначені чинним законодавством документи, а саме: акт про нещасний випадок на виробництві Ф Н-1, висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності йому відмовили у розгляді його заяви про надання соціальної допомоги згідно чинного законодавства .
Суд вважає правомірною вимогу позивача ОСОБА_1. про примусове зобов'язання відповідача ВАТ „Артемівський м'ясокомбінат” скласти Акт Ф Н-1 стосовно отримання нимо каліцтва на виробництві під час виконання трудових обов'язків у ВАТ „Артемівський м'ясокомбінат” 06.10.1987р. , сформувати особову справу та передати Відділенню виконавчої
= 3 =
дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за місцем знаходження підприємства .
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському та Новосанжарському районах Полтавської області при наданні ОСОБА_1 всіх передбачених чинним законодавством документів направити його на проходження комісії для оформлення відсотку втрати працездатності та оформити щомісячні виплати відповідно до норм чинного законодавства.
На підставі викладеного ст. 14, 35, 36 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, п. 14 „Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві” затв. КМУ постановою № 1112 від 25.08.2004р., ст.25 Закону СРСР «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР» № 1480,
15.05.1990 та керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 130, 174, 209, 212-215, 218, 235, 256, 259 ЦПК України, суд , -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт отримання ОСОБА_1 каліцтва на виробництві під час виконання трудових обов'язків у ВАТ „Артемівський м'ясокомбінат” 06.10.1987р.
Зобов'язати ВАТ „Артемівський м'ясокомбінат” скласти Акт Ф Н-1 стосовно отримання ОСОБА_1 каліцтва на виробництві під час виконання трудових обов'язків у ВАТ „Артемівський м'ясокомбінат” 06.10.1987р. , сформувати особову справу та передати Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за місцем знаходження підприємства .
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському та Новосанжарському районах Полтавської області при наданні ОСОБА_1 чи відповідним відділенням ФССНВ всіх передбачених чинним законодавством документів оформити щомісячну виплати відповідно до норм чинного законодавства.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги , або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя (підпис) -
ВІРНО:_______________________